REKLAMA

Amerykański rynek pracy odrobił lockdownowe straty

Krzysztof Kolany2022-08-05 14:44główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-08-05 14:44
Amerykański rynek pracy odrobił lockdownowe straty
Amerykański rynek pracy odrobił lockdownowe straty
fot. ANDREW KELLY / / Reuters

Dopiero w poprzednim miesiącu liczba zatrudnionych w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) powróciła do poziomu z lutego 2020 roku. Bardzo mocny raport z amerykańskiego rynku pracy może przesądzić o kontynuacji zdecydowanych podwyżek stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w lipcu była aż o 528 tys. wyższa niż w czerwcu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). To rezultat przeszło dwukrotnie wyższy od rynkowego konsensusu zakładającego wzrost zatrudnienia o 250 tysięcy. Przez ostatnie 27 miesięcy liczba zatrudnionych zwiększyła się o 22,53 mln po tym, jak w lutym i marcu 2020 na skutek ogólnokrajowego lockdownu pracę straciło 22,16 mln Amerykanów.

W czerwcu liczba etatów zwiększyła się o 398 tys., a w maju o 386 tys. (dane po rewizjach). Średnio w pierwszej połowie roku „payrollsy” pokazywały przyrost zatrudnienia rzędu 460 tys. miesięcznie. Zatem za lipiec prezentują się nawet lepiej niż w poprzednich miesiącach, co jest sporym zaskoczeniem dla analityków obserwujących postępujące pogorszenie się cotygodniowych statystyk wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Stopa bezrobocia obniżyła się z 3,6% do 3,5%, podczas gdy większość ekonomistów oczekiwała jej stabilizacji na poziomie 3,6%. To odczyt zbieżny z tym z lutego 2020 roku (3,5 proc.), czyli ostatniego miesiąca przed covidowym lockdownem, gdy stopa bezrobocia była najniższa od ponad 50 lat.

Przeciętna stawka godzinowa w kwietniu wyniosła 32,27 USD i była o 0,5 proc. wyższa niż w czerwcu. Ekonomiści spodziewali się jej wzrostu o 0,3% mdm. Średnia płaca godzinowa w Ameryce była o 5,2 proc. wyższa niż przed rokiem. Oznacza to utrzymanie realnego spadku wynagrodzeń w USA (przy oficjalnej inflacji CPI przekraczającej 9 proc.). Ale jest to też wzrost na tyle silny, aby podtrzymać wysoką dynamikę cen w kolejnych kwartałach i skłonić Rezerwę Federalną do kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Bardzo silny przyrost zatrudnienia, najniższa od ponad pół wieku stopa bezrobocia oraz szybszy od oczekiwań wzrost płac mogą przesądzić o tym, że we wrześniu Rezerwa Federalna dokona trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 pb. W niespełna 5 miesięcy Fed podniósł stopy z zera do 2,5%, wyrównując maksimum z poprzedniego cyklu podwyżek i chcąc zatrzymać najwyższą od 40 lat inflację CPI.  Fed jest przy tym mocno spóźniony z normalizacją polityki pieniężnej i od marca usiłuje gonić uciekającą inflację. Najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 20-21 września. Do tego czasu pojawią się jeszcze dwa raporty o inflacji CPI (za lipiec i sierpień) oraz jeden raport z rynku pracy (za sierpień).

Rynki finansowe dość gwałtownie zareagowały na publikację BLS. Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich momentalnie skoczyła o 12 pb., rosnąc do niemal 2,8%. W przypadku papierów 2-letnich odnotowano wzrost o prawie 18 pb., do 3,2150%. Dolar zdecydowanie umocnił się względem euro: kurs EUR/USD spadł z 1,0231 do 1,0180 kwadrans po publikacji danych z rynku pracy. Zniżkujące o 0,7% kontrakty terminowe na indeks S&P500 zapowiadają spadkowe otwarcie sesji na Wall Street.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
tecdswv4t
Rządowe Biuro Statystyk USA pilnie poszukuje wysoce wykwalifikowanych Gotowaczy ksiąg finansowych (statistic Cookbook) Wspaniale świadczenia i gwarantowana praca na dekady.
bha
Dodatkowo poszukuje pilnie ściemiaczy rzeczywistości rynkowej i wszelakiej maści naganiaczy udających jarząbka.
friedens
No to stopy % w USA mocno w górę, by zwalczyć inflację, a cebulion mocno w dół. Ciekawe czy Totalna Klapa w sytuacji coraz słabszego cebuliona zaprzestanie - jak obiecał - podwyżek stóp % i wybierze z przerażonym rzeczywistością, skołowanym Kartoflem scenariusz wenezuelski, czyli nieograniczony dodruk pustego pieniądza, brak wymienialnej No to stopy % w USA mocno w górę, by zwalczyć inflację, a cebulion mocno w dół. Ciekawe czy Totalna Klapa w sytuacji coraz słabszego cebuliona zaprzestanie - jak obiecał - podwyżek stóp % i wybierze z przerażonym rzeczywistością, skołowanym Kartoflem scenariusz wenezuelski, czyli nieograniczony dodruk pustego pieniądza, brak wymienialnej waluty, hiperinflacja, brak żywności, leków i czołgi na ulicach?
bha
Szkoda że nie podają jak płaca, stawki i jaka umowa dominowała na rynku i w jakich sektorach i branżach % najczęściej znależli Ci ludzie nowo zatrudniani pracę ???. A ta niby przeciętna stawka godzinowa pracownika tam poad 32 dol/h jest tak wielce miarodajna i prawdziwa do bólu jak i u nas średnia pensja niby Polaka sięgająca na Szkoda że nie podają jak płaca, stawki i jaka umowa dominowała na rynku i w jakich sektorach i branżach % najczęściej znależli Ci ludzie nowo zatrudniani pracę ???. A ta niby przeciętna stawka godzinowa pracownika tam poad 32 dol/h jest tak wielce miarodajna i prawdziwa do bólu jak i u nas średnia pensja niby Polaka sięgająca na rynku już w gospodarce NIBY ponad 6500 zł???. To co jest wygodne to się publice podaje reszta mniej wygodna jest w ciszy przemilczana. Niestety.
tomitomi
... kwa ! ....za ''mocny dolec'' załatwi pół świata na szaro ! - w tym nas !
;-(((((

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki