Amerykańska salwa w światową stal

Stało się - pierwsze salwy w wojnie handlowej zostały wystrzelone. Prezydent Donald Trump podjął decyzję o wprowadzeniu 25-procentowego cła na import stali i 10-procentowego cła na import aluminium. Dla krajów Europy, w tym dla Polski, nie jest to bardzo mocny cios.

Jak widać na wykresie, udział USA w eksporcie wyrobów stalowych z krajów UE (licząc ich eksport ogółem, wewnątrz i na zewnątrz UE) wynosi między 2 a 4 proc. i tylko w przypadku rur sięga 8 proc. Dla porównania, udział USA w eksporcie wszystkich towarów z krajów UE to ponad 7 proc.

(SpotData)

Małe liczby mogą jednak ukrywać znaczenie problemu. Dla sektora zmagającego się z nadwyżkami mocy wytwórczych nawet małe zaburzenia w popycie mogą generować presję na marże i dalsze ograniczenia w inwestycjach. Jeszcze większym problemem mogą być ewentualne środki odwetowe jakie podejmą UE lub Chiny. Tego w tym momencie najbardziej obawiają się rynki finansowe. Na przykład jeden z kluczowych menedżerów w JP Morgan – banku, który generalnie jest przychylnie nastawiony do administracji Trumpa – stwierdził, że ceny akcji mogą spaść o 40 proc. jeżeli wojna celna przybierze na sile.

Wprawdzie Stany Zjednoczone już za administracji Busha próbowały wprowadzić cła na import stali i wtedy globalna gospodarka nie doznała uszczerbku. Różnica polega jednak na tym, że wtedy globalna gospodarka znajdowała się w fazie silnej ekspansji, a dziś dopiero staje na nogi po ciosach zadawanych w ostatnich latach przez kryzysy finansowe. Takie kruche ożywienie znacznie łatwiej zabić. 

IM

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil