REKLAMA

Amerykańska mennica nie nadąża z dostawami srebrnych monet

2021-02-03 11:00
publikacja
2021-02-03 11:00
Shutterstock

Mennica Stanów Zjednoczonych (US Mint) ogłosiła we wtorek, że nie jest w stanie sprostać ogromnemu popytowi na srebrne monety bulionowe. To efekt działań internetowego tłumu namawiającego do podbicia cen białego metalu.

Tylko przez pierwsze dwa dni lutego US Mint sprzedała przeszło 1,5 miliona jednouncjowych srebrnych monet bulionowych. W styczniu sprzedaż wyniosła 4,775 mln uncji. Dla porównania, w lutym 2020 sprzedano 650 tys. srebrnych bulionówek.

/ Bankier.pl na podstawie danych US Mint.

Najnowszy skok popytu na srebro wiązany jest z „naganianiem” na biały metal na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Choć akurat popularna redditowa grupa dyskusyjna WallStreetBets jednoznacznie odcięła się od inicjatywy wywołania „ataku na srebro”, to pomysł zaczął żyć własnym życiem i już w trakcie weekendu doprowadził do wykupienia srebrnych monet u amerykańskich dilerów.

- W ciągu ostatniego tygodnia odnotowaliśmy dramatyczną zmianę popytu na srebro od naszych klientów. Przykładowo, na początku tygodnia liczba dziennie sprzedawanych uncji była dwa razy większa niż wcześniej, a pod koniec tygodnia była już bliżej czterokrotności przeciętnego zapotrzebowania. Gdy w piątek zamknięto rynki, zaobserwowaliśmy popyt sześć razy większy niż w zawyły dzień roboczy i 12-krotnie większy niż w normalny dzień weekendu – napisał prezes  firmy Apmex, dużego amerykańskiego dilera metali szlachetnych.

/ APMEX.

Popyt zgłaszany przez nowych klientów był tak silny, że Apmex musiał wstrzymać internetową sprzedaż srebra. W środę firma nadal informowałam, że z powodu „zwiększonego napływu zamówień” opóźnienie w realizacji dostaw może wynieść ok. 3-5 dni. W górę wystrzeliły też marże detaliczne. Popularne srebrne bulionówki w USA kosztują obecnie ok. 40 dolarów za uncję, podczas gdy notowania kontraktów terminowych na biały metal wynosiły 26,80 USD za uncję.

/ Bankier.pl

Mamy więc do czynienia z powtórką sytuacji z jesieni 2008 roku czy z wiosny 2020, gdy wzmożone zainteresowanie metalami szlachetnymi ze strony inwestorów detalicznych doprowadziło do pojawienia się braków i dilerów, co skutkowało oderwaniem się cen złotych i srebrnych monet od notowań z rynku giełdowego. Póki co problemem nie jest dostępność fizycznego srebra jako takiego. Rzecz w tym, że brakuje małych monet inwestycyjnych i ich ceny oderwały się od tego, co widzimy w giełdowych notowaniach.

KK

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Jak w komunie. Srebra brak a cena "urzędowa" spada. Czas aby świat przestał patrzyć na fikcyjne instrumenty pochodne, które z wolnym rynkiem nie mają nic wspolnego. Po prostu amatorzy srebra powinni kupować tylko srebro fizyczne po cenach ustalanych na niezależnych giełdach typu kupię-sprzedam.
boguslaw27
Mamy do czynienia z działaniami typowo komunistycznymi.
Rynek swoje Komuna swoje.
Już to przerabiałem w latach 80-tych.
Kurs państwowy dolara był niższy o wiele od kursu czarnorynkowego ( czytaj rynkowego).
Były także substytuty papierowe oryginalnego dolara tzw BONY tak jak papierowe srebro którego podaż można
Mamy do czynienia z działaniami typowo komunistycznymi.
Rynek swoje Komuna swoje.
Już to przerabiałem w latach 80-tych.
Kurs państwowy dolara był niższy o wiele od kursu czarnorynkowego ( czytaj rynkowego).
Były także substytuty papierowe oryginalnego dolara tzw BONY tak jak papierowe srebro którego podaż można dowolnie tworzyć
Sztuczne podtrzymywanie niskiej ceny przez globalistów, aby zapakować "hołotę" w nic nie warte aktywa. kryptowaluty, Tesla, a sami skupują ziemie, kopalnie, złoża, nieruchomości drukowanym bez opamiętania nic nie wartym pieniądzem.
Nie dajcie się wyrolować psychopatom.
Czas na otwarcie kart nadchodzi.

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Czy ktoś wie, dlaczego Polska, będąca jednym z większych producentów srebra na świecie, nie a ochoty zarabiać na biciu monet bulionowych?
sel
Bo J.P. Morgan kupuje wszystko , kto wie czy nie na lata do przodu po zaniżonych fałszywych cenach..
onlyv8engine
bo mamy ekonomicznych ingnorantów bez mózgu którzy wolą bajki o mega orlenie i inne dyrdymały
znawca_wszystkiego odpowiada onlyv8engine
Nie tyle ignorantów co skorumpowane sprzedajne gnidy, ktorzy prawdziwy majątek tego kraju oddają za szklane świecidełka jak Indianie.
samsza
Brak def. bulionowy na https://sjp.pwn.pl/slowniki/bulionowy.html
Jest tylko: bulion
1. «wywar z mięsa z dodatkiem warzyw»
2. «koncentrat służący po rozcieńczeniu jako wywar rosołowy»
samsza
Bulionizm – pochodzący od francuskiego słowa bullion (złoto lub srebro w sztabach) termin określający wczesny etap merkantylizmu.
samsza odpowiada samsza
Jeżeli moneta bulionowa pochodzi od bullion, a nie bulion, to może moneta bullionowa byłoby łatwiej ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki