REKLAMA

Amerykańscy miliarderzy popierają Hillary Clinton

2016-10-25 06:02
publikacja
2016-10-25 06:02
Amerykańscy miliarderzy popierają Hillary Clinton
Amerykańscy miliarderzy popierają Hillary Clinton
fot. Carlos Barria / / FORUM

Amerykańscy miliarderzy przekazali na kampanię w wyborach prezydenckich prawie 90 milionów dolarów. Jak informuje dziennik Wall Street Journal zdecydowana większość tej kwoty trafiła na konta komitetów wspierających Hillary Clinton.

Zarówno Hillary Clinton jak i Donald Trump krytykują wpływ wielkiego biznesu na politykę. Oboje jednak biorą pieniądze on najbogatszych Amerykanów. Hillary Clinton jest głównym beneficjentem ich dotacji. 19 miliarderów wpłaciło na jej kampanię 70 milionów dolarów. Donalda Trumpa wsparło tylko 4 miliarderów na kwotę 18 milionów, czyli prawie czterokrotnie mniejszą niż kandydatkę demokratów. Największym darczyńcą jest finansista i filantrop Donald Sussman, który wpłacił na komitet wspierający Hillary Clinton 19 milionów dolarów.

Teoretycznie w USA obowiązuje limit środków jakie obywatel może przeznaczyć na wsparcie swego kandydata. Wynosi on 2700 dolarów na prawybory i tyle samo na główną kampanię. Jednak w 2010 roku amerykański Sąd Najwyższy otworzył furtkę do nielimitowanych dotacji, pod warunkiem że nie są kierowane bezpośrednio do sztabu kandydata ale do zewnętrznych grup i komitetów. Skutkiem tej decyzji był rekord jaki padł w 2012 roku gdy Barack Obama i Mitt Romney wydali łącznie na kampanię 1 miliard 700 milionów dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zr

Źródło:IAR
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Bankierzy za Hillary, landlordowie za Trumpem. Lichwa lub rentierstwo, świetny wybór po prostu.
~Alec
Nie dziwota.Tylko lewactwo gwarantuje wyzysk i popiera kłamstwo.
~analityk
W USA jest oczywistością, że by zostać Prezydentem trzeba mieć poparcie biznesu. To samo się dzieje w Europie Zachodniej.Co to za odkrycie ? Gdyby tak działo się w Polsce to byśmy mieli rozwój.
~mar
I podobnie równomierny rozwój społeczny. Wolny rynek dla wielkiego biznesu a komunizm dla mas.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki