REKLAMA

Amerykańscy kongresmeni ostrzegają Polskę przed ograniczaniem wolności mediów

2021-08-06 18:47, akt.2021-08-06 20:32
publikacja
2021-08-06 18:47
aktualizacja
2021-08-06 20:32
Amerykańscy kongresmeni ostrzegają Polskę przed ograniczaniem wolności mediów
Amerykańscy kongresmeni ostrzegają Polskę przed ograniczaniem wolności mediów
fot. Fedorovekb / / Shutterstock

Grupa członków Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wydała w piątek oświadczenie, w którym ostrzega, że przyjęcie w Polsce nowej ustawy o mediach będzie elementem wpisującym się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce", która spadła na niską pozycję w rankingu wolności mediów.

"Kongres będzie uważnie przyglądał się temu, jak rozstrzygną się losy nowej ustawy medialnej oraz odnowienia licencji TVN i wzywa polskie władze do zapewnienia, by wolne i niezależne media, a także amerykańskie inwestycje w Polsce były chronione" - napisała we wspólnym oświadczeniu szóstka kongresmenów z komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Wśród sygnatariuszy są przewodniczący komisji Demokrata Gregory Meeks, najwyższy rangą republikański członek komisji Michael McCaul, a także po dwóch innych deputowanych z obu partii: Demokraci - Bill Keating i Gerry Connolly oraz Republikanie - Brian Fitzpatrick i Steve Chabot.

W oświadczeniu politycy stwierdzają, że przyjęcie nowelizacji ustawy medialnej w efekcie wyrzuciłoby z polskiego rynku amerykańską firmę Discovery, będącą "właścicielem TVN24, największego w kraju niezależnego kanału informacyjnego". Utrzymują też, że zgłoszony przez posłów partii rządzącej projekt jest elementem wpisującym się w "niepokojący trend dotyczący niezależnych mediów w Polsce", która od pięciu lat spada w rankingach wolności mediów.

"Od czasu, kiedy ruch Solidarności doprowadził do transformacji Polski z komunistycznej dyktatury w liberalną demokrację, silne, nieustające i ponadpartyjne poparcie dla stosunków USA i Polski opierało się na wspólnym zobowiązaniu do demokratycznych zasad i fundamentalnych swobód dla wszystkich naszych obywateli. Jesteśmy zatem coraz bardziej zaniepokojeni trwającymi atakami na wolną prasę, niezależne sądownictwo i rządy prawa w Polsce" - oświadczyli kongresmeni.

Do publikacji stanowiska dochodzi kilka dni po tym, gdy podobną opinię wyraziła ponadpartyjna grupa senatorów z komisji spraw zagranicznych Senatu. Senatorowie ostrzegli wówczas, że ruch przeciwko jednej z największych amerykańskich inwestycji w Polsce i wolności mediów może negatywnie wpłynąć m.in. na stosunki obronne między Polską i USA.

Wcześniej krytycznie do rozpatrywanego przez Sejm projektu odnieśli się kilkakrotnie przedstawiciele Departamentu Stanu oraz ministerstwa handlu. Doradca szefa dyplomacji USA Derek Chollet oznajmił ze swej strony, że sprawę osobiście śledzi też prezydent Joe Biden.

Były sekretarz stanu USA: Mam nadzieje, że polski rząd podejmie dobrą decyzję

Pompeo został poproszony w piątek w TVN24 o komentarz w sprawie listu amerykańskich senatorów - Demokratów i Republikanów - którzy wezwali polski rząd do wstrzymania się przed wprowadzeniem prawa ograniczającego wolność mediów (chodzi o projekt PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji) i "jednego z największych inwestorów w Polsce", koncernu Discovery, do którego należy TVN24.

"Stawka jest tu naprawdę wysoka, USA inwestują w Polsce na gigantyczną skalę i to nie może się zmienić. Potrzebujemy polskich pomysłów, technologii, dobrych relacji handlowych" - powiedział Pompeo. Przypomniał, że były prezydent USA Donald Trump podkreślał to za każdym razem, gdy spotykał się z polskim prezydentem Andrzejem Dudą. "Musimy mieć pewność, że ta sprawa zostanie rozwiązana we właściwy sposób" - dodał.

Mówił, że w państwach demokratycznych - tak jak w USA - potrzeba wolnej prasy, "która robi, co do niej należy", "przygotowuje rzetelne materiały, jest uczciwa i sprawiedliwa". Podkreślił, że trzeba pracować nad "wolnością prasy, która powinna się rozwijać". "Dzięki temu ludzie dostają obiektywne treści, na których mogą budować przekonania. Tak działają kraje demokratyczne" - powiedział.

Przyznał, że widział list amerykańskich senatorów. "Mam nadzieje, że polski rząd podejmie dobrą decyzję. Potrzeba mediów uczciwych i rzetelnych. Oby takie były na całym świecie" - stwierdził.

Mówiąc o roli współczesnych mediów zaznaczył, że powinny się dla nich liczyć "prawda i fakty". "Niech piszą o wszystkim, opisują blaski i cienie. (...) Na tym polega zdrowa demokracja" - powtórzył.

Zapytany, czy prawo szykowane w Polsce może mieć wpływ na amerykańskie inwestycje w naszym kraju ocenił: "To może mieć szkodliwy wpływ. Amerykańskie firmy zawsze wybierają miejsca gdzie mogą zarobić, tak działają Amerykanie, to są komercyjne przedsięwzięcia".

Mówiąc o inwestycjach amerykańskich podkreślił, że Amerykanie wybierają miejsca, gdzie inwestycje "mogą przynieść najwyższy zwrot, a ryzyko polityczne, biznesowe i dyplomatyczne jest tak niskie, jak to tylko możliwe". "Jeśli inwestor przychodzi i widzi, że nie jest w stanie inwestować, bo nie ma zaufania do uczciwości sądownictwa, które zabezpieczyłoby jego interesy w zakresie ewentualnych odszkodowań i prawa własności, to zawsze rodzi ryzyko" - stwierdził.

Wyraził przekonanie, że polski rząd zrobi, co trzeba i podejmie właściwą decyzję. "Rozumiem polityczne tarcia (...) Jestem przekonany, że polski rząd zrobi, co trzeba i podejmie właściwą decyzję. Im też zależy na rozwoju amerykańskich inwestycji. Pokładam wielka wiarę w to, że Polacy i wybrani przez nich przedstawiciele znajda właściwe rozwiązanie" - powiedział.

Według projektu nowelizacji, koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że nie jest zależny od osoby zagranicznej spoza EOG. Mogłoby to oznaczać potencjalnie konieczność sprzedaży TVN-u przez Discovery.

Oskar Górzyński, Krzysztof Kowalczyk

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (8)

dodaj komentarz
innowierca
W USA ostatnio jak grupy bandytow okradaly sklepy i podpalaly miasto to CNN reporter mowil o pokojowych protestach kiedy za jego plecami palily sie sklepy.
Ale najlepsze wydarzenie z ostatnich dni to wiadomosc ze Apple razem z agencjami rzadowymi planuja wprowadzic prawo zeby skanowac bezposrednio iphony uzytkownikow, w poszukiwaniu
W USA ostatnio jak grupy bandytow okradaly sklepy i podpalaly miasto to CNN reporter mowil o pokojowych protestach kiedy za jego plecami palily sie sklepy.
Ale najlepsze wydarzenie z ostatnich dni to wiadomosc ze Apple razem z agencjami rzadowymi planuja wprowadzic prawo zeby skanowac bezposrednio iphony uzytkownikow, w poszukiwaniu niewlasciwych tresci, a ma to byc walka z terroryzmem i dziecieca pornografia. Maja skanowac telefony wszystkich uzytkownikow. Tego jeszcze nie bylo. Potem Google pojdzie ich sladem. Chiny przesuwaja sie w inwigilacji na 2 miejsce :)
pstrzezek
Tu nie tyle chodzi o troskę o wolność mediów ile o obronę interesów. Gdyby było inaczej to ten cały raban zacząłby się 2-3 lata wcześniej bo wtedy TVP zaczęło na dobre przeginać pałę. Polska spada w rankingach niezależności mediów od baaaardzo dawna. Jakoś wcześniej nie było krzyku
mba_tomy
Jeśli ludziom (szczególnie Polakom) czegoś się zabroni, to oni bardziej tego pragną. A więc ograniczenie dostępu do pewnych mediów, może zwiększyć zainteresowanie nimi. Dobrym przykładem może być Radio Wolna Europa. Zagłuszana, a mimo wszystko chętnie przez ludzi słuchana. Teraz jest dużo prościej, do dyspozycji Jeśli ludziom (szczególnie Polakom) czegoś się zabroni, to oni bardziej tego pragną. A więc ograniczenie dostępu do pewnych mediów, może zwiększyć zainteresowanie nimi. Dobrym przykładem może być Radio Wolna Europa. Zagłuszana, a mimo wszystko chętnie przez ludzi słuchana. Teraz jest dużo prościej, do dyspozycji jest Internet, platformy telewizyjne, tv satelitarna lub nadawanie sygnału z państw sąsiadujących. Nie jestem zwolennikiem TVN-u, ani TVP, ale moim zdaniem ludzie powinni mieć prawo sami wybrać, co jest dla nich najlepsze. Wszelkie próby pomocy ludziom w podejmowaniu decyzji, próby wychowania i nawracania dorosłego społeczeństwa zawsze bardzo źle się kończyły (komunizm, hitleryzm, faszyzm, nadmierna religijność, itp.).
ajwaj_
Kal-boje pozwalaja sobie tylko w PISa-PL zadac, ingerowac, zakazywac-nakazywac
Polskojezyczni PISy zrobili z Polski malo znaczaca republike bananowa,
gdzie np. kapral CIA ma wiele do powiedzenia.
PISa nie ma sojuszników. Nawet jak widac po UKR czy NordStream 2, nawet kal-boje skwitowali malo ukrywanym lekcewazeniem wysilki
Kal-boje pozwalaja sobie tylko w PISa-PL zadac, ingerowac, zakazywac-nakazywac
Polskojezyczni PISy zrobili z Polski malo znaczaca republike bananowa,
gdzie np. kapral CIA ma wiele do powiedzenia.
PISa nie ma sojuszników. Nawet jak widac po UKR czy NordStream 2, nawet kal-boje skwitowali malo ukrywanym lekcewazeniem wysilki Balbiny & Co. cós tam zmieniac, protestowac
kris74keh
Kongres USA ma 535 członków , zdaje się ,że siedmiu jest zaniepokojonych. Blisko błędu statystycznego. Poza tym to zawsze ci sami zaniepokojeni.
jarunia
nie ma nic bardziej kłamliwego niż TVN, wolność mediów bez TVN będzie większa, po upadku demokracji w USA. Biden gorszy niż Łukaszenka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
samsza
Martwią się o wolność Trumpa w amerykańskich mediach ??
Przecież przerwanie transmisji wypowiedzi to była "wielka chwila dziennikarstwa"...
Wyrzucenie ze społecznościówek obroną demokracji.
Tak samo, zabrali Indianom ziemię, a pyszczą o 447.

Powiązane: Dziennikarze i media

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki