REKLAMA

Amerykańscy inwestorzy czekają na Fed

2017-09-19 23:08
publikacja
2017-09-19 23:08
Amerykańscy inwestorzy czekają na Fed
Amerykańscy inwestorzy czekają na Fed
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Wtorkowa sesja na Wall Street spełzła na niczym. Główne indeksy nie odnotowały większych zmian, kosmetycznie poprawiając ustanowione dzień wcześniej rekordy wszech czasów. Inwestorzy zwlekali z decyzjami do czasu publikacji komunikatu z Rezerwy Federalnej.

Nowojorskie indeksy wdrapały się na szczyty i tam postanowiły odpocząć. We wtorek inwestorzy grali na przeczekanie: handel był niemrawy, a zmienność niewielka. W przypadku S&P500 dzienna amplituda wahań wyniosła... cztery punkty.

Dow Jones zyskał 0,18% i jego nowy rekord zamknięcia wynosi 22.370,80 pkt. S&P500 podniósł się o 0,11%, do 2.506,65 pkt. Nasdaq urósł o 0,10%, sięgając 6.461,32 pkt.

Wsparciem dla rynku były akcje spółek z sektora finansowego. To pokłosie oczekiwań, że na rozpoczętym we wtorek i kończącym się w środę posiedzeniu Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) uruchomi program redukcji sumy bilansowej Fedu. Taki ruch ograniczy popyt na obligacje ze strony Rezerwy Federalnej, co (ceteris paribus) powinno prowadzić do wzrostu rynkowych stóp procentowych na dłuższym końcu krzywej terminowej. A to wsparłoby przychody banków.

Komunikat FOMC poznamy w środę o 20:00 czasu polskiego, a więc jeszcze w trakcie trwania sesji na Wall Street. Oprócz oczekiwań na rozpoczęcie „odkręcania” QE rynek liczy na mniej lub bardziej bezpośrednią zapowiedź podwyżki stóp procentowych w grudniu. Wycena szans na taki ruch powróciła powyżej 50%.

Z wiadomości korporacyjnych wart odnotowania były niższe od oczekiwań wyniki FedEx-u. Jeden z barometrów koniunktury gospodarczej w USA (gdy gospodarka rośnie, wzrasta zapotrzebowanie na usługi kurierskie) zaraportował spadek zysku netto o 16% rdr, tłumacząc się cyberatakiem na swoją holenderską firmę zależną TNT Express oraz wpływem huraganu Harvey.

Po stronie kalendarium makroekonomicznego pozytywnie zaskoczyły dane z budownictwa mieszkaniowego. W sierpniu amerykańscy deweloperzy otrzymali 1,3 mln pozwoleń na budowę (to dane annualizowane, czyli statystyki miesięczne przemnożone przez 12) i rozpoczęli 1,18 mln budów.  Pod względem liczby wydanych pozwoleń sierpień był najlepszym miesiącem od stycznia.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
open_mind
Właśnie sieć CBS nadała wywiad z byłym majorem NY Michael Bloomberg.
Zdziwiłem się że zaczynają puszczać takie „zwrotki” jak ja . A mianowicie. Powiedział że USA nigdy nie wygra z Kimem bez pomocy z krajów koło niego a na to się kompletnie nie zanosi. Dlaczego giełdy idą do góry, powiedział z uśmiechem
Właśnie sieć CBS nadała wywiad z byłym majorem NY Michael Bloomberg.
Zdziwiłem się że zaczynają puszczać takie „zwrotki” jak ja . A mianowicie. Powiedział że USA nigdy nie wygra z Kimem bez pomocy z krajów koło niego a na to się kompletnie nie zanosi. Dlaczego giełdy idą do góry, powiedział z uśmiechem – kompletnie nie mam pojęcia w szczególności że wszystkie przesłanki ekonomiczne przemawiają że powinny iść w odwrotnym kierunku. Tak - zaczynają wyprane mózgi do czegoś przygotowywać.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki