REKLAMA

Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej

2022-02-03 01:14
publikacja
2022-02-03 01:14
Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej
Amerykańscy dyplomaci mogli być poddani działaniu szkodliwej energii elektromagnetycznej
fot. Kevin McCartney / / Pexels

Niektórzy z tysiąca amerykańskich dyplomatów i agentów wywiadu dotkniętych tajemniczą chorobą, tzw. syndromem hawańskim, mogli być poddani impulsom elektromagnetycznym. Wynika to z częściowo odtajnionego raportu ogłoszonego w środę przez służby wywiadowcze USA.

"Syndromem hawańskim" określa się zespół dolegliwości, w tym zawroty i bóle głowy, karku, a także nudności, przemęczenie, problemy ze słuchem, ciśnieniem tętniczym krwi, pamięcią, czy poważniejsze zaburzenia pracy mózgu.

"Impulsowe pola elektromagnetyczne (...) wyjaśniają powstawanie zawrotów głowy, bólu ucha i innych objawów u niektórych dyplomatów amerykańskich cierpiących na dolegliwości po raz pierwszy zgłoszone w stolicy Kuby w 2016 roku" – cytuje Reuters opinię panelu ekspertów rządu USA, a także spoza administracji.

Podobne przypadki zgłoszono w Rosji, Chinach, Tadżykistanie i niektórych krajach afrykańskich. Nawiązywały do nich wcześniejsze badania amerykańskiej Krajowej Akademii Nauk (NAS) oraz CIA. Opracowanie CIA uważa za mało prawdopodobne, aby Rosja lub inne państwa były sprawcami większości "anomalnych incydentów zdrowotnych". Podkreślał zarazem, że z tysiąca odkrytych przypadków niewyjaśnionych pozostało ok. 25.

Według Reutersa środowy dokument nie skupiał się na tym, kto ponosi odpowiedzialność za tego rodzaju ataki na służby amerykańskie. Koncentrował się na przyczynach dolegliwości. Panel stwierdził w oparciu o raporty medyczne oraz wywiady z lekarzami i ofiarami, że objawy "są prawdziwe i przekonujące".

"Jego wnioski będą jednak prawdopodobnie podsycać frustrację w gronie obecnych i byłych urzędników amerykańskich, którzy nie otrzymali jasnego wyjaśnienia dotyczącego chronicznych dolegliwości. (…) Osoby przypadkowo narażone na działanie impulsów energii elektromagnetycznej - obejmujące fale radiowe, mikrofale i promieniowanie rentgenowskie – powiadomiły o objawach podobnych do zgłaszanych przez ofiary +syndromu hawańskiego+” - zauważyli autorzy raportu.

Jak dodali, ultradźwięki również mogą stanowić przyczynę objawów, ale tylko wtedy, gdy ofiara była w bliskiej odległości od wiązki tych ultradźwięków. "Słabo przenoszą się bowiem przez powietrze i materiały budowlane".

W opinii panelu ekspertów czynniki psychospołeczne, w tym wymogi zawodowe, stres i depresja, nie mogą same w sobie powodować podstawowych objawów "syndromu hawańskiego".

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski 

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki