Amerykanie zadłużeni bardziej niż w 2008 roku

główny analityk Bankier.pl

Na koniec 2017 roku długi Amerykanów przekroczyły historyczny szczyt z trzeciego kwartału 2008 roku - poinformowała nowojorska Rezerwa Federalna. Na rynku nie widać zaniepokojenia takim stanem rzeczy.

13 150 000 000 000 dolarów. To łączne zadłużenie Amerykanów z tytułu kredytów hipotecznych, kart kredytowych, pożyczek studenckich czy długów na zakup auta. Ta astronomiczna kwota 13,15 bilionów USD (13 150 miliardów USD) okazała się o 473 mld USD wyższa od poprzedniego rekordu z III kw. 2008 roku (12,68 bln USD). Jednakże o ile w 2009 roku zadłużenie gospodarstw domowych w USA wynosiło 87% produktu krajowego brutto, to obecnie relacja ta wynosi 67%.

Struktura i wartość zadłużenia amerykańskich gospodarstw domowych (w bln USD).
Struktura i wartość zadłużenia amerykańskich gospodarstw domowych (w bln USD). (NY Fed.)

Od dołka z II kw. 2013 roku długi amerykańskich gospodarstw domowych zwiększyły się o 17,9%. Tylko w 2017 roku długi Amerykanów urosły o 572 mld USD. Równocześnie stopa oszczędności w USA spadła w pobliże 2% - najniższego poziomu od dekady.

Przeszło 2/3 zadłużeniowego balastu stanowiły kredyty hipoteczne, opiewające na łączną kwotę 8,88 bilionów dolarów. Czyli o 139 mld USD więcej niż kwartał wcześniej. Do tego trzeba dołożyć 444 mld USD salda pożyczek zaciągniętych pod zastaw nieruchomości.

Drugą pod względem ciężaru kulą u nogi amerykańskiego konsumenta stanowią kredyty studenckie opiewające na 1,38 bln USD. Sporo - bo ponad 1,22 bln USD - ważą także pożyczki na zakup samochodów. Do tego jeszcze nieco ponad bilion odnawialnego kredytu konsumpcyjnego - czyli głównie długów z tytułu kart kredytowych.

Odsetek kredytów przeterminowanych o ponad 90 dni w podziale na rodzaj pożyczki.
Odsetek kredytów przeterminowanych o ponad 90 dni w podziale na rodzaj pożyczki. (NY Fed.)

Mimo że długi Amerykanów wyrównały kryzysowy rekord, to ich spłacalność jest generalnie taka sama lub nawet lepsza niż przed bankructwem Lehman Brothers. Z wyjątkiem coraz bardziej kłopotliwych kredytów studenckich (gdzie ponad 10% pożyczek ma opóźnienie w spłacie przekraczające 90 dni) sytuacja wygląda dość dobrze (aczkolwiek wyraźnie psuje się portfel "samochodowy").

Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nadal są bardzo niskie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na najniższym poziomie od 17 lat. Gdy dobra koniunktura się skończy, a koszty kredytu wzrosną, Amerykę czeka kolejny kredytowy kac.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 silvio_gesell

Credit = debit

! Odpowiedz
6 19 do_niczego

Po co ŻYĆ na KREDYT zapraszamy do RAJU zwanego POLSKA,pracy dużo,wysokie zarobki a robić nie ma komu,wyrwiecie się z BIEDY i spłacicie swoje KREDYTY. ZAPRASZAMY.Nasz rząd aż wypłaca sobie NAGRODY za te SUKCESY. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.

! Odpowiedz
0 13 jurnydziadek

13,15 bilionów USD to i tak malo przy dlugu samego rzadu federalnego (20.6 bilionów USD), nie wspominajac nawet o dlugach korporacji.

! Odpowiedz
0 17 ajwaj

Zycie "na kreche" czyli " na zeszyt" nie jest komfortowe :)

W Niemczech wyliczyli dosc obrazowo i w przyblizeniu, ze wzrost stóp procentowych o 1 % to fala niewyplacalnosci kredytów na nieruchomosci ca 1 000 000 przypadków. A poniewaz na nieruchomosciach jest banka, dotknieci komornikiem za mieszkanie, domek zostana z dlugami, mimo juz dokonanych wplat.
A % juz rosna, po wzroscie % m.in. za obligacje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 20 sel

Na razie jak widać kredyty są spłacane...być może nowymi, ale są..

! Odpowiedz
3 24 kimdzongtusk

Tak, to się nazywa "pętla zadłużeniowa" . Wchodzą drugi raz do tej samej rzeki.

! Odpowiedz
1 4 mjwhite odpowiada kimdzongtusk

niby tak, z tym że jak nowy kredyt jest "tańszy" to można się trochę poratować.

! Odpowiedz
0 4 open_mind

Jak na razie to powiększa się niespłacalność jak i ogólna suma zadłużenia. !!!

! Odpowiedz
15 26 open_mind

Bańki jakie były do nadmuchania zostały wykorzystane, Obecnie świat zmienia się na naszych oczach dramatycznie a my ślepi i aroganccy udajemy że wszystko nasze rządy są w stanie załatwić poprzez zwiększenie zadłużania, przecież wojny upadki to nie może się wydarzyć w naszym życiu? Gwarantuje wam że jesteście w ogromnym błędzie. Czas apokalipsy już się rozpoczął tylko my nie chcemy tego przyznać. Gwarantuje wam że obecne i przyszłe miesiące zapiszą się w historii jako największy czas upadku świata w historii ludzkiej. https://www.youtube.com/watch?v=gemxu0Wk2Bc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 10 open_mind

Zawsze wam pisałem że światem rządzi FBI I Comey z mała grupą ludzi na siódmym piętrze budynku FBI dokonywali tych wszystkich manipulacji. Czy oni nie zdawali sobie sprawy że tańczą z diabłem i któregoś dnia muzyka przestanie grać? Tak teraz czekają ich ciężkie czasy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil