Amerykanie zadłużeni bardziej niż w 2008 roku

główny analityk Bankier.pl

Na koniec 2017 roku długi Amerykanów przekroczyły historyczny szczyt z trzeciego kwartału 2008 roku - poinformowała nowojorska Rezerwa Federalna. Na rynku nie widać zaniepokojenia takim stanem rzeczy.

13 150 000 000 000 dolarów. To łączne zadłużenie Amerykanów z tytułu kredytów hipotecznych, kart kredytowych, pożyczek studenckich czy długów na zakup auta. Ta astronomiczna kwota 13,15 bilionów USD (13 150 miliardów USD) okazała się o 473 mld USD wyższa od poprzedniego rekordu z III kw. 2008 roku (12,68 bln USD). Jednakże o ile w 2009 roku zadłużenie gospodarstw domowych w USA wynosiło 87% produktu krajowego brutto, to obecnie relacja ta wynosi 67%.

Struktura i wartość zadłużenia amerykańskich gospodarstw domowych (w bln USD).
Struktura i wartość zadłużenia amerykańskich gospodarstw domowych (w bln USD). (NY Fed.)

Od dołka z II kw. 2013 roku długi amerykańskich gospodarstw domowych zwiększyły się o 17,9%. Tylko w 2017 roku długi Amerykanów urosły o 572 mld USD. Równocześnie stopa oszczędności w USA spadła w pobliże 2% - najniższego poziomu od dekady.

Przeszło 2/3 zadłużeniowego balastu stanowiły kredyty hipoteczne, opiewające na łączną kwotę 8,88 bilionów dolarów. Czyli o 139 mld USD więcej niż kwartał wcześniej. Do tego trzeba dołożyć 444 mld USD salda pożyczek zaciągniętych pod zastaw nieruchomości.

Drugą pod względem ciężaru kulą u nogi amerykańskiego konsumenta stanowią kredyty studenckie opiewające na 1,38 bln USD. Sporo - bo ponad 1,22 bln USD - ważą także pożyczki na zakup samochodów. Do tego jeszcze nieco ponad bilion odnawialnego kredytu konsumpcyjnego - czyli głównie długów z tytułu kart kredytowych.

Odsetek kredytów przeterminowanych o ponad 90 dni w podziale na rodzaj pożyczki.
Odsetek kredytów przeterminowanych o ponad 90 dni w podziale na rodzaj pożyczki. (NY Fed.)

Mimo że długi Amerykanów wyrównały kryzysowy rekord, to ich spłacalność jest generalnie taka sama lub nawet lepsza niż przed bankructwem Lehman Brothers. Z wyjątkiem coraz bardziej kłopotliwych kredytów studenckich (gdzie ponad 10% pożyczek ma opóźnienie w spłacie przekraczające 90 dni) sytuacja wygląda dość dobrze (aczkolwiek wyraźnie psuje się portfel "samochodowy").

Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych nadal są bardzo niskie, a stopa bezrobocia utrzymuje się na najniższym poziomie od 17 lat. Gdy dobra koniunktura się skończy, a koszty kredytu wzrosną, Amerykę czeka kolejny kredytowy kac.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 silvio_gesell

Credit = debit

! Odpowiedz
6 19 do_niczego

Po co ŻYĆ na KREDYT zapraszamy do RAJU zwanego POLSKA,pracy dużo,wysokie zarobki a robić nie ma komu,wyrwiecie się z BIEDY i spłacicie swoje KREDYTY. ZAPRASZAMY.Nasz rząd aż wypłaca sobie NAGRODY za te SUKCESY. BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ.

! Odpowiedz
0 13 jurnydziadek

13,15 bilionów USD to i tak malo przy dlugu samego rzadu federalnego (20.6 bilionów USD), nie wspominajac nawet o dlugach korporacji.

! Odpowiedz
0 17 ajwaj

Zycie "na kreche" czyli " na zeszyt" nie jest komfortowe :)

W Niemczech wyliczyli dosc obrazowo i w przyblizeniu, ze wzrost stóp procentowych o 1 % to fala niewyplacalnosci kredytów na nieruchomosci ca 1 000 000 przypadków. A poniewaz na nieruchomosciach jest banka, dotknieci komornikiem za mieszkanie, domek zostana z dlugami, mimo juz dokonanych wplat.
A % juz rosna, po wzroscie % m.in. za obligacje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 20 sel

Na razie jak widać kredyty są spłacane...być może nowymi, ale są..

! Odpowiedz
3 24 kimdzongtusk

Tak, to się nazywa "pętla zadłużeniowa" . Wchodzą drugi raz do tej samej rzeki.

! Odpowiedz
1 4 mjwhite odpowiada kimdzongtusk

niby tak, z tym że jak nowy kredyt jest "tańszy" to można się trochę poratować.

! Odpowiedz
0 4 open_mind

Jak na razie to powiększa się niespłacalność jak i ogólna suma zadłużenia. !!!

! Odpowiedz
15 26 open_mind

Bańki jakie były do nadmuchania zostały wykorzystane, Obecnie świat zmienia się na naszych oczach dramatycznie a my ślepi i aroganccy udajemy że wszystko nasze rządy są w stanie załatwić poprzez zwiększenie zadłużania, przecież wojny upadki to nie może się wydarzyć w naszym życiu? Gwarantuje wam że jesteście w ogromnym błędzie. Czas apokalipsy już się rozpoczął tylko my nie chcemy tego przyznać. Gwarantuje wam że obecne i przyszłe miesiące zapiszą się w historii jako największy czas upadku świata w historii ludzkiej. https://www.youtube.com/watch?v=gemxu0Wk2Bc

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 10 open_mind

Zawsze wam pisałem że światem rządzi FBI I Comey z mała grupą ludzi na siódmym piętrze budynku FBI dokonywali tych wszystkich manipulacji. Czy oni nie zdawali sobie sprawy że tańczą z diabłem i któregoś dnia muzyka przestanie grać? Tak teraz czekają ich ciężkie czasy.

! Odpowiedz
6 41 open_mind

Kto zadłużonemu bankrutowi zabroni? Królestwo długu i fantazji finansowej szaleje, świat poniesie koszty – Amerykanin się śmieje. A czy ty już kupiłeś obligacje rządowe USA?

! Odpowiedz
10 30 open_mind

Możliwa strategia Trumpa: Co by nie powiedzieć to idzie jak burza, zwycięża z korupcją malwersacją, zdemoralizowaniem lewicą i mediami, jednocześnie zdaje sobie sprawę z poziomu zadłużenia świata i USA. Jego plan jest mniej więcej taki – doprowadza obecnie do walki wewnątrz samego bagna (Przypadek że w katastrofie lotniczej pod Moskwą zginął Iwanow Wiaczesław, dyrektor finansowy Rosatom, i paru innych którzy byli zaangażowani w rozwojowej aferze Uranium - Hillary Clinton FISA Memo ?) W grudniu przygotował i wprowadził ustawę o przejmowaniu majątków pochodzących z lewizny i malwersacji.

Ostatecznie doprowadzi do likwidacji FED USA czym zaszachuje cały świat, FED tak w zasadzie już się (zamalował w narożniku) Jedynie koteria i Soros za nim stoi, Waszyngton przejmie ich aktywa i emituje nowy dolar oparty na twardych walorach. Wystarczy że pojedzie osobiście do Fort Knox, na wizytę albo ogłosi audyt złota – nieistniejącego, pozostanie panika i prosty lud także zachodni będzie się domagał tego samego.

To Rząd USA bezpośrednio będzie decydować o emisji pieniądza i prywatna firma malwersacyjna FED jest nie tylko zbędna ale szkodliwa dla całego świata, i przez to ta cała wściekłość koterii przeciwników Trumpa. Tak to jak za prezydenta Kennedy (Kennedy rozkazał aby departament skarbu (tj. rząd federalny) wypuścił certyfikaty na posiadane srebro. Skarb USA miał wówczas olbrzymie rezerwy srebra i srebro było w powszechnym obiegu monetarnym.) Jaką on karę poniósł to wiemy wszyscy – został zamordowany przez koterię.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 43 talmud

ci co maja zbankrutowac - zbankrutuja
ci co maja zarobic - zarobia

the show must go on !!

! Odpowiedz
10 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
27 10 sharkhunter

Mederator zablokuj w koncu tego spamera bo gosc sie caly czas powtarza i to bardzo czesto nie na temat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil