Amerykanie wypchnęli Chińczyków z rumuńskiego atomu

Rumunia zerwie umowę z Chińczykami ws. budowy trzeciego i czwartego reaktora elektrowni atomowej w Cernavodzie - ogłosił premier Orban. Zapowiedź pojawia się blisko pół roku po tym, jak chińska firma trafiła na "czarną listę" w USA, a prezydenci obu krajów podpisali deklarację współpracy amerykańsko-rumuńskiej w dziedzinie energetyki jądrowej.

(fot. INQUAM PHOTOS / Reuters)

Chińczycy od kilku lat sygnalizowali zainteresowanie rumuńskim atomem. Jeszcze w 2015 r. państwowe spółki Nuclearelectrica oraz China General Nuclear Power Corp. (CGN) podpisały protokół ustaleń (memorandum of understanding), na mocy którego miały powstać dwa nowe reaktory w elektrowni w Cernavodzie.

Sprawy nabrały tempa w ubiegłym roku. W maju strony zawarły wstępną umowę dot. budowy i obsługi reaktorów. Jednak w sierpniu CGN została oskarżona przez amerykański Departament Handlu o "angażowanie się lub umożliwianie starań o zdobycie zaawansowanych, amerykańskich technologii nuklearnych i materiałów do celów wojskowych w Chinach" i wpisana na "czarną listę", co formalnie odcięło ją od produktów wytwarzanych przez amerykańskie firmy.

Niespełna tydzień później prezydenci Trump i Iohaniss podpisali w Waszyngtonie deklarację o pogłębieniu współpracy amerykańsko-rumuńskiej w dziedzinie energetyki jądrowej. We wrześniu przedstawiciele władz obu krajów podpisali protokół ustaleń dot. tej kwestii.

Przed kilkoma dniami premier Ludovic Orban ogłosił w rozmowie z Hotnews.ro, że Rumunia wycofa się z umowy z Chińczykami ws. budowy trzeciego i czwartego reaktora w jedynej elektrowni atomowej w kraju. - Jest dla mnie jasne, że partnerstwo z chińską firmą nie zadziała - powiedział. I dodał, że rząd już rozpoczął poszukiwania nowego partnera i finansowania projektu.

Rumunia jest drugim (po Węgrzech) największym odbiorcą chińskich inwestycji bezpośrednich wśród krajów "nowej" Unii Europejskiej. W ostatniej dekadzie Chińczycy zainwestowali tam 1,25 mld dol. - wynika z danych Rhodium Group.

W Państwie Środka funkcjonuje ok. 45 elektrowni atomowych oraz trwa budowa kolejnych 12 - podaje World Nuclear Association. Pod względem wielkości produkcji energii przez elektrownie jądrowe Chiny zajmują trzecie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych i Francji.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
40 39 bangladesznadwisla

a polski atom gdzie?
ile można spalać syfiasty wągiel

! Odpowiedz
30 36 talmud

jak to gdzie ? ...w "chameryce".....musisz "kupic" gaz f-35 pare innego złomu & voile....."aaaaatom". :):)

! Odpowiedz
1 19 cocos2000

przecież jest - Tytus, Romek i ATOM

! Odpowiedz
41 24 ajwaj odpowiada cocos2000

Póki co w atomie, jest PISy-PL dyrektory-tluste koty,
juz latami za mln. kombinuja elektr. jadrowa, prawie zrobili ...lokalizacje, choc nie calkiem

! Odpowiedz
15 43 ballzhamon odpowiada ajwaj

Nauczcie się chociaż mówić w mowie Piastów jeśli chcecie jej używać, bo ciężko się te wasze kacapowe wypociny czyta.

! Odpowiedz
42 11 ajwaj odpowiada ballzhamon

zabladzil z PISy-WOTci ?
bankier.pl to international portal o businessie w swiecie
nawijaj jak chcesz na zbiórkach u swego kaprala WOTa-PISu

! Odpowiedz
24 20 ballzhamon odpowiada ajwaj

If you want international I can easily communicate in english, not sure if you can. Russian troll salary probably couldn't cover foreign language lessons. By the way, my political views are as far from PIS as it is possible. On the other hand PIS and Putins political views are quite similar. Just different countries, different nationalisms.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 1984

Atom tam gdzie jego miejsce, w głębokiej...

! Odpowiedz
45 36 ajwaj

""CGN została oskarżona przez amerykański Departament Handlu"" :)
Kiedy kal-boje wygrywali, wasale musieli stosowac "wolny rynek" tzn. wykluczac swój rozwój na koszt Jankesów. Z USA jest postepujaco gorzej > "wolnego handlu" nie ma, sa represje, sankcje, blokady

Super statek=el. atomowa itd.
""Rosyjska pokojowa technologia nuklearna przejmuje świat. Rosja wstrząsa Japonią, USA i Europą Zachodnią. Japonia, która wstrzymała budowę reaktorów nowej generacji dosłownie w przeddzień ich uruchomienia, nieoficjalnie zwraca się do Rosji o pomoc techniczną.
Jeśli chodzi o dostawy wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych, Rosja jest na pierwszym miejscu. Zapewnia pomoc techniczną na dużą skalę w badaniach jądrowych Chinom i Indiom. Kpiąco patrząc na opóźnioną Japonię

Chiny, które są jedną z wiodących światowych potęg w stosowaniu pokojowego atomu, nadal importują rosyjskie technologie produkcji energii atomowej. Również Indie planują budowę reaktorów na wodę lekką z pomocą Rosji. Obecnie Rosja ma w swoim portfolio około 35 zamówień na budowę elektrowni jądrowych na całym świecie.

!!! CÒS dla PISy :)

""W sierpniu 2019 r. Budżet nie został zatwierdzony, a wspólny japońsko-francuski projekt Astrid dotyczący szybkiego reaktora sodu został zamknięty. Zmarnowane przez Japonię 10 miliardów dolarów zmarnowane na pierwszy japoński reaktor szybkiego neutronu Mondzyu (elektrownia jądrowa zlokalizowana w mieście Tsuruga w prefekturze Fukui, decyzja rządu japońskiego o pozbyciu się go w 2016 r. - ) Zmarnowana. Wkład Japonii w badania nad projektem Astrid przekroczył 200 milionów dolarów, ale projekt nie został ukończony.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 31 ajwaj

Co w Rosji pracuje u Japonców itd. marza
___________________
""Rosja rozpoczęła eksploatację szybkiego reaktora neutronowego sodu BN-800 z czynnikiem chłodzącym w 2015 roku. Japonia marzy o rozpoczęciu komercyjnego wykorzystania tego typu reaktorów dopiero w latach dwudziestych.

ROSATOM, który odgrywa ważną rolę w energetyce jądrowej w Rosji, jest korporacją państwową. Główną różnicą między jego działalnością a działalnością amerykańskich, europejskich i japońskich firm pracujących z energią jądrową jest to, że Rosatom działa w ramach jednego scentralizowanego systemu, podczas gdy jego zachodni partnerzy są związani różnymi ograniczeniami ze strony rządów, struktur biznesowych i organy samorządu terytorialnego.

Rosja zapewnia aktywną pomoc techniczną Japonii w odbudowie reaktorów w elektrowni jądrowej Fukushima-1

W lipcu 2019 r. Republikański senator, przewodniczący Senackiej Komisji ds. Środowiska i Spraw Publicznych, John Barasso, wydał oświadczenie stwierdzające, że „nadmierne poleganie na dostawach wzbogaconego uranu z Rosji jest zagrożeniem”. Według poinformowanych amerykańskich biznesmenów Rosja dostarcza do 40% wzbogaconego uranu, którego potrzebuje USA. W kwietniu 2019 r. Departament Handlu USA zwrócił uwagę na ten fakt w swoim raporcie, który również przedstawił go jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Od czasu wypadku w elektrowni jądrowej Three Miles Island w 1979 r. W Stanach Zjednoczonych amerykański przemysł jądrowy praktycznie przestał istnieć. I pozostaje faktem, że teraz Ameryka musi polegać na Rosji w pozyskiwaniu paliwa jądrowego do reaktorów elektrowni jądrowych.

Japonia również w dawnych czasach aktywnie rozwijała technologie nuklearne, wspierając tę ​​politykę na szczeblu państwowym. W przemysł jądrowy zainwestowano kilkadziesiąt miliardów dolarów.

Chociaż nasz kraj nie posiada broni nuklearnej, japońscy inżynierowie aktywnie zaangażowali się w szybkie reaktory i technologie wzbogacania uranu. Jednak po wypadkach w naszych elektrowniach jądrowych całkowicie straciliśmy wiodącą pozycję w branży na świecie - Japan.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil