REKLAMA

Amerykanie spędzą wakacje w Europie. KE: Finalizujemy plany

2021-04-26 16:37
publikacja
2021-04-26 16:37
Amerykanie spędzą wakacje w Europie. KE: Finalizujemy plany
Amerykanie spędzą wakacje w Europie. KE: Finalizujemy plany
fot. Song_about_summer /

Unia Europejska finalizuje plany zezwolenia turystom ze Stanów Zjednoczonych na podróże do Wspólnoty - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. migracji Adalbert Jahnz.

Komisja Europejska wyda państwom członkowskim rekomendację, aby zezwoliły amerykańskim podróżnym na wjazd - ujawnił Jahnz.

Nie sprecyzował jednak terminu, kiedy to się stanie, ani czy turyści z Europy będą mogli liczyć na wzajemność ze strony USA.

"Mamy nadzieję przywrócić nieistotne podróże transatlantyckie, gdy tylko będzie to bezpieczne" - przekonywał. Nie był w stanie powiedzieć, czy tylko pełne zaszczepienie będzie warunkiem uprawniającym do wjazdu na terytorium UE, czy również negatywny test PCR lub na obecność przeciwciał.

"To są te pytania, na które nadal staramy się znaleźć odpowiedź" - powiedział Jahnz.

W poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "New York Times" przewodnicząca KE Ursula von der Leyen oznajmiła, że turyści z USA, którzy przeszli pełny cykl szczepienia przeciwko COVID-19, będą mogli przylecieć latem na wakacje do Europy.

Z powodu pandemii COVID-19 od ponad roku podróże z USA do krajów UE, które nie są uznawane za konieczne, są generalnie zakazane - przypomina "NYT".

Szefowa KE nie określiła kiedy dokładnie amerykańscy turyści będą mogli udać się do krajów Wspólnoty. Zaznaczyła jednak, że między Brukselą a Waszyngtonem toczą się zaawansowane rozmowy na temat wzajemnego uznawania świadectw szczepień. Uzgodnienie formy certyfikatów poświadczających odporność podróżnych pozwoliłyby KE na zmianę rekomendacji dotyczącej przyjmowania turystów z USA.

"Jedna rzecz jest jasna: 27 państw członkowskich bezwarunkowo zaakceptuje tych, którzy zostali zaszczepieni preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA)" - podkreśliła von der Leyen.

EMA zaakceptowała wszystkie trzy szczepionki (Pfizer/BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson), które są stosowane w USA. Jak pisze "NYT" trwają ustalenia technicznej formy uznawania certyfikatów szczepień.

Przed kryzysem COVID-19 do Europy rocznie podróżowało około 15 mln Amerykanów.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki