REKLAMA

Amerykanie potwierdzają rekordowy wzrost PKB

2020-11-25 14:30
publikacja
2020-11-25 14:30
Amerykanie potwierdzają rekordowy wzrost PKB
Amerykanie potwierdzają rekordowy wzrost PKB
fot. LUCAS JACKSON / / Reuters

Rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) potwierdziło wstępne dane świadczące o rekordowym wzroście produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w III kwartale. Warto jednak pamiętać, że ten rekordowy wzrost nastąpił po rekordowym spadku w poprzednim kwartale.

W III kw. 2020 roku amerykański PKB wzrósł o 33,1% w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To absolutny rekord w sięgającej 1947 roku historii kwartalnych rachunków PKB w Stanach Zjednoczonych. Identyczny wynik zaraportowano miesiąc temu w ramach publikacji wstępnego szacunku PKB. Takiego też rezultatu spodziewała się większość ekonomistów.

Warto jednak te dane umieścić w szerszym kontekście. W poprzednim kwartale gospodarka USA doświadczyła rekordowego spadku PKB aż o 31,4% w ujęciu annualizowanym.  Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rozwijałaby się tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Licząc „po europejski”, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w III kwartale był o 7,4% wyższy niż w kwartale poprzednim, kiedy to zanotował spadek o 9% kdk. W rezultacie nawet mimo tak silnego wzrostu w III kw. amerykański PKB wciąż był o 2,9% niższy niż rok wcześniej. Dla porównania, w II kwartale roczna dynamika tego wskaźnika wyniosła -9,0% rdr.

To właśnie konsumpcja miała największy wpływ na tak silne odbicie amerykańskiego PKB. W III kwartale dodała ona 25,2 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki PKB po tym, jak kwartał wcześniej odjęła 24 pkt. proc. Inwestycje dodały 5,23 pkt. proc., a zmiana zapasów przyniosła 6,35 pkt. proc. Eksport netto (czyli eksport po odjęciu importu) obniżył annuzliwaoną dynamikę PKB w III kw. o 3,18 pkt. proc., a wydatki publiczne odjęły 0,76 pkt. proc.

Finalne dane na temat PKB Stanów Zjednoczonych w III kw. opublikowane zostaną 22 grudnia. Natomiast pierwszy regularny odczyt polskiego PKB poznamy w najbliższy poniedziałek, 30 listopada. Tzw. szybki szacunek opublikowany 13 listopada pokazał wzrost polskiego PKB o rekordowe 7,7% kdk po spadku o 9,0% kdk w II kwartale.

KK

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jas2
Większość dolarów znajduje się poza Ameryką.

Przy dodruku i rozwodnieniu dolara, więcej traci reszta świata. Warto drukować USD.
talmud
fed moze napompować pierdyliony makulatury $$ żeby.......pkb.....podtrzymywało MIT.....realia & stan faktyczny jest zupełnie inny - tak samo jak z giełda czyt. szulernia która jest stworzona do "rekordów" żeby MIT gospodarczy funkcjonował......wkrótce świat przestanie Wierzyc w makulaturę $$ & skończy fed moze napompować pierdyliony makulatury $$ żeby.......pkb.....podtrzymywało MIT.....realia & stan faktyczny jest zupełnie inny - tak samo jak z giełda czyt. szulernia która jest stworzona do "rekordów" żeby MIT gospodarczy funkcjonował......wkrótce świat przestanie Wierzyc w makulaturę $$ & skończy się ten cyrk kreatywności lichwiarzy.......LMAO
grzegorzkubik
I po co tam potrzebny jest Pan Biden z jego administracją? Po to by to wszystko spartolić?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki