Amerykanie ostrożnie weszli w sezon wynikowy

2019-07-15 22:10
publikacja
2019-07-15 22:10
fot. Lucas Jackson / Reuters

Poniedziałkowa sesja na nowojorskich parkietach sugerowała zachowawczą postawę inwestorów. Rozpoczynający się właśnie sezon wynikowy może przypomnieć, że zarówno z zyskami spółek jak i światową gospodarką nie jest najlepiej.

Po zeszłotygodniowym szczytowaniu - kiedy to trzy główne amerykańskie indeksy ustanowiły nowe rekordy wszech czasów - poniedziałkowa sesja na Wall Street przebiegła w dość zachowawczy sposób. Owszem, na otwarciu S&P500 poprawił historyczny rekord (3017,80 pkt.), ale to by było na tyle.

/ Bankier.pl

Finalnie S&P500 skończył sesję z symbolicznym zyskiem 0,02%. Nasdaq urósł o 0,17% i na otwarciu również ustanowił nowy szczyt. Dow Jones także zameldował się z nowym rekordem, w skali całej sesji zyskując jednak tylko 0,10%.

Przez ostatnie tygodnie i miesiące amerykańscy inwestorzy kupowali akcje licząc na to, że Rezerwa Federalna na ich żądanie poluzuje politykę monetarną i "podpompuje" nieco już flaczejącą bańkę na rynku aktywów finansowych. Czy tak się stanie, przekonamy się już 31 lipca, gdy FOMC ma ogłosić oczekiwaną przez rynek obniżkę stopy funduszy federalnych.

Lecz zanim o nastąpi, przez rynek przewalą się setki raportów kwartalnych ze spółek. Sezon wynikowy za Atlantykiem zainicjował Citigroup, który zaraportował 1,83 USD zysku na akcję, nieznacznie przekraczając rynkowy konsensus (1,80 USD). Kurs akcji Citigroup pozostał bez większych zmian.

To ledwie przedsmak lawiny raportów, która spłynie na rynek w najbliższych dniach. We wtorek wynikami pochwalą się m.in. JP Morgan Chase, Wells Fargo, Goldman Sachs oraz Johnson&Johnson. Do końca tygodnia na rozkładzie znajdą się też Bank of America, Netflix, Microsoft czy American Express. Według analityków w minionym kwartale zyski amerykańskich blue chipów były o 2-3% niższe niż przed rokiem. Byłby to więc drugi z rzędu roczny spadek zysku przypadającego na indeks S&P500 po tym, jak w pierwszym kwartale zmalał on o 0,6% rdr.

Obok wyników spółek uważnie przyglądano się danym z Chin. Co prawda roczna dynamika PKB w II kw. okazała się zgodnie z oczekiwaniami najniższa od 27 lat, ale już miesięczne statystyki dotyczące produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej nieoczekiwanie przyspieszyły. Choć chińskie dane trudno uznać za wiarygodne, to jednak optymiści mogę j potraktować jako sygnał długo wyczekiwanego ożywienia w drugiej gospodarce świata, która od miesięcy jest bez wyraźnych sukcesów stymulowana przez władze w Pekinie luźniejszą polityką pieniężną i fiskalną.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kimdzongtusk
"Ostrożnie " ?! S&P jest powyżej 2000 ! Iankesi mają taką bańkę jakiej jeszcze cywilizowany świat nie widziała a NASDAQ to matka wszystkich baniek .Co spółka to ujemne EPS, no ale inwestorzy kupują przyszłość , tiaaa....chyba na 200 lat do przodu :-)
open_mind
Zła sytuacja pogarsza się ale nie martw się… Wszystko jest w porządku

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki