REKLAMA

Amerykanie nie dowieźli wzrostów

2020-10-16 22:05
publikacja
2020-10-16 22:05
fot. Brendan McDermid / Reuters

Fiaskiem zakończyła się próba przerwania spadkowej serii na nowojorskich parkietach. Zaskakująco dobrym danym o sprzedaży detalicznej towarzyszyło silne rozczarowanie z przemysłu.

Po trzech spadkowych sesjach z rzędu na Wall Street można było oczekiwać, że na rynku pojawią się tzw. łapacze dołków (czyli wyznawcy strategii BTFD). Zresztą już czwartkowa sesja – choć formalnie zakończona pod kreską – w zasadzie mogła być uznana za wzrostową, ponieważ indeksy rosły od otwarcia do zamknięcia.

/ Bankier.pl

W piątek długo wydawało się, że solidne wzrosty są na wyciągniecie ręki – główne indeksy przez większość dnia były na wyraźnych plusach. Ale w ostatniej godzinie handlu zyski te zostały roztrwonione i powróciliśmy do stanów z  czwartkowego zamknięcia. S&P500 zyskał kosmetyczne 0,01%, finiszując z wynikiem 3 483,81pkt. Nasdaq osunął się o 0,36% i w ten sposób zakończył pod kreską czwarty dzień z rzędu. Dow Jones zdołał obronić 0,39% wzrostu, notując wynik 28 606,31 pkt.

Inwestorzy byli rozdarci pomiędzy postępującymi lockdownami w Europie, a nadziejami związanymi ze szczepionką na Covid-19 opracowywaną przez firmę Pfizer. Akcje Pfizera podrożały o ponad 3%. Wciąż nie ma też przełomu w sprawie drugiego pakietu wydatków fiskalnych finansowanych gigantyczną ekspansją długu publicznego. Do wyborów zostało już tylko 2,5 tygodnia.

Równocześnie kompletnie zaskoczyły wyniki wrześniowej sprzedaży detalicznej w USA, która wzrosła aż o 1,5% mdm, czyli trzy razy mocniej niż oczekiwano i trzy razy mocniej niż w sierpniu. „Mimo że wciąż mamy wysokie bezrobocie, konsumenci nie zmienili swoich nawyków wydatkowych” – skwitował Peter Cardillo, główny ekonomista w nowojorskim Spartan Capital Securities cytowany przez agencję Reuters.

Mocno rozczarowała za to produkcja przemysłowa, która we wrześniu obniżyła się o 0,6% mdm. To bardzo duże zaskoczenie, ponieważ ekonomiści spodziewali się jej wzrostu o 0,5% mdm po wzroście o 0,4% mdm odnotowanym w sierpniu.

Na Wall Street trwa sezon publikacji wyników kwartalnych. Jak dotąd 86% spółek przebiło oczekiwania analityków. Tyle tylko że rynkowy konsensu zakładał, że w III kwartale zyski spółek przypadające na indeks S&P500 były o ok. 20% niższe niż rok wcześniej. Mowa zatem o pozytywnych niespodziankach, ale wciąż bardzo słabych wynikach korporacyjnych.

KK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sel
27 bln to dług rządu a prywatne i firm to razem ponad 50 bln... Żeby produkcja w USA była opłacalna to dolar musiałby być o wiele tańszy... a tu trzeba podtrzymać poipyt na dolara bi inaczej dziesiątki bilionów zapukają o wymianę na coś wartościowego np złoto czy srebro z srebra na całym świecie jest za 20 mld 27 bln to dług rządu a prywatne i firm to razem ponad 50 bln... Żeby produkcja w USA była opłacalna to dolar musiałby być o wiele tańszy... a tu trzeba podtrzymać poipyt na dolara bi inaczej dziesiątki bilionów zapukają o wymianę na coś wartościowego np złoto czy srebro z srebra na całym świecie jest za 20 mld $ rocznie ..
macierz
Budżet rządu USA kończy rok podatkowy z deficytem przekraczającym 3 biliony dolarów.

Ostateczna wartość deficytu budżetowego w roku fiskalnym 2020 wyniosła 3,13 bln USD.To ponad trzykrotność zeszłorocznego niedoboru w wysokości 984 miliardów dolarów i dwukrotność poprzedniego rekordu, który wyniósł 1,4
Budżet rządu USA kończy rok podatkowy z deficytem przekraczającym 3 biliony dolarów.

Ostateczna wartość deficytu budżetowego w roku fiskalnym 2020 wyniosła 3,13 bln USD.To ponad trzykrotność zeszłorocznego niedoboru w wysokości 984 miliardów dolarów i dwukrotność poprzedniego rekordu, który wyniósł 1,4 biliona dolarów w 2009 roku.Na koniec roku podatkowego dług publiczny wyniósł około 27 bilionów dolarów.
Przychody za cały rok wyniosły 3,42 bln dol. W porównaniu z wydatkami 6,55 bln dol., Z których największy miał miejsce w czerwcu, kiedy rząd wydał 1,1 bln dol., Według Departamentu Skarbu.

Rok podatkowy zakończył się długiem publicznym na poziomie prawie 27 bilionów dolarów, z czego całość, z wyjątkiem 6 bilionów, znajduje się w rękach społeczeństwa.

macierz
A tymczasem w Europie.
Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w wywiadzie dla Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Według niego decyzja o polityce energetycznej i dostawach energii zapada w Europie, a nie w Waszyngtonie.

Dla porównania Maas wyjaśnił,
A tymczasem w Europie.
Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony - powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas w wywiadzie dla Redaktionsnetzwerk Deutschland.

Według niego decyzja o polityce energetycznej i dostawach energii zapada w Europie, a nie w Waszyngtonie.

Dla porównania Maas wyjaśnił, że Europejczycy nie krytykują Stanów Zjednoczonych za ponad dwukrotne zwiększenie importu ropy z Rosji w zeszłym roku i obecnie jest drugim co do wielkości importerem rosyjskiej ciężkiej ropy.

„Stany Zjednoczone wykorzystują swoje prawo do prowadzenia niezależnej polityki energetycznej. Robimy to samo” - podkreślił polityk.
Ponadto niemiecki minister spraw zagranicznych zaznaczył, że Niemcy nie zamierzają rezygnować z dialogu z Rosją po incydencie z rosyjskim blogerem, ponieważ Moskwa jest niezbędna do rozwiązywania regionalnych konfliktów. Bez Rosji nie będzie możliwe rozwiązanie sytuacji nie tylko w Libii, Syrii, Ukrainie, ale także w Górskim Karabachu, a także na Białorusi i Wenezueli.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki