Amerykanie chcą inwestować w Polsce

Amerykańscy biznesmeni chcą inwestować w Polsce. W czerwcu na rozmowy do Warszawy ma przyjechać 25-osobowa delegacja przedsiębiorców ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi o inwestorów z firm zajmujących się obronnością, energetyką, innowacyjnością i rolnictwem. Amerykanie mają spotkać się z polskimi władzami oraz z polskimi biznesmenami.

Goszczący w Warszawie prezes Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Eric Stewart powiedział Polskiemu Radiu, że przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani inwestowaniem m.in. w obronność, energetykę, ale także w modernizację polskiej służby zdrowia.

Polska, zwłaszcza w ostatnich pięciu latach bardzo się rozwinęła, ale służba zdrowia jest wciąż niedoinwestowana. Nasze firmy są zainteresowane inwestowaniem w tę dziedzinę, rozwijaniem jej, prowadzeniem badań. To jest szansa dla obu stron, nie tylko dla amerykańskich firm działających w Polsce. System opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych także się załamuje. Przeznaczamy 18 procent PKB na opiekę zdrowotną, która nie przynosi spodziewanych wyników - powiedział prezes Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu.

Eric Stewart podkreśla, że Polska jest dla Amerykanów atrakcyjna nie tylko dlatego, że wciąż opiera się kryzysowi ekonomicznemu. Jak mówi, Polacy to świetni pracownicy. W każdej amerykańskiej firmie mówią mi to samo - Polacy są pracowici, pomysłowi, inteligentni i mają swoją moralność. Kapitał ludzki jest mocną stroną Polski - dodał Stewart.

Polska jest obecnie głównym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej. Wartość wzajemnych obrotów handlowych w ostatnich dziesięciu latach zwiększyła się czterokrotnie.

Władze Stanów Zjednoczonych oceniają, że amerykańskie firmy zainwestowały dotąd w Polsce około 30 miliardów dolarów. Amerykańscy przedsiębiorcy zatrudniają obecnie około 180 tysięcy Polaków.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/sk
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~nie

Nikt nie powinien mieć nic przeciwko inwestycjom, ale - Amerykanie nie zapłacą nawet złotówki podatku (vide Starbucks w Wielkiej Brytanii), każdy grosz zysku wytransportują do swojego upadającego reżimu (vide margaryna Kasia), zniszczą środowisko naturalne (zobaczymy ile setek miliardów będzie nas kosztowało sprzątanie po łupkach) - i na koniec powiedzą, że Polska jest im dłużna bajońskie sumy (vide Gwatemala i inne republiki bananowe).
Moi współpracownicy Austriacy i Niemcy ze zgrozą patrzyli jak Amerykanie wykupowali ich firmy, by po kilku latach przejąć technologię i zamknąć produkcję. Tak samo będzie w Polsce, tylko gorzej.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil