Ameryka w ogniu, ale Wall Street w górę

2020-06-01 22:04
publikacja
2020-06-01 22:04
fot. Chris Juhn / Forum

Pomimo fali zamieszek ogarniających największe amerykańskie miasta nowojorskie indeksy zakończyły dzień na plusie. „Podkładką” dla giełdowych byków było spowolnienie tempa spadku aktywności w przemyśle.

W ostatnich dniach przez Stany Zjednoczone przetaczała się fala protestów i zamieszek, nierzadko kończących się plądrowaniem sklepów. Zasadniczo silne niepokoje społeczne w zubożonym przez recesję i 40-milionowe bezrobocie kraju jest ostatnim, czego mogliby sobie życzyć kapitaliści z Wall Street.

/ Bankier.pl

A jednak poniedziałkowa sesja przyniosła delikatną kontynuację niedawnych wzrostów. Dow Jones poszedł w górę o 0,36% i osiągnął poziom 25 475,02 pkt. S&P500 zwyżkował o 0,38% i zameldował się na wysokości 3055,73 pkt. Nasdaq wzrósł o 0,66%, docierając do 9 552,05 pkt.

Siła, która naprawdę ciągnęła w górę nowojorskie indeksy, nazywa się FANG. Po raz kolejny to drożejące akcje technologicznych behemotów pociągnęły za sobą cały indeksy. Indeksy, w których to akcje Apple’a (dziś +1,2%), Amazona (+1,2%), Micosoftu (-0,2%), Facebooka (+3%) i Netfliksa (1,5%) ważą już ponad 20%.

No ale w poważnych rynkowych depeszach nie można napisać tylko tyle, że Nasdaq i S&P500 poszły w górę dlatego, że inwestorzy wciąż ładowali do portfeli akcje z indeksu „S&P5”. Rzecz jasna cały czas w grze pozostają też biliony dolarów wykreowane przez Fed i inne banki centralne w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

- Zdecydowanie czujemy, że rynki zbytnio wyprzedzają rzeczywistość. Naprawdę mówimy każdemu klientowi, aby mógł skorzystać z obecnej sytuacji w ramach możliwości, ponieważ uważamy, że ceny nie mogą już być wyższe – powiedział Manolo Falco, współzarządzający bankowością inwestycyjną w Citigroup cytowany przez PAP.

Zamiast tego komentatorzy skupiali się na co najmniej dyskusyjnych pozytywach. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów wskaźnik ISM dla amerykańskiego przemysłu w maju osiągnął wartość 43,1 pkt., podnosząc się z 11-letniego dna na poziomie 41,5 pkt. Był to zatem po pierwsze odczyt zbieżny z oczekiwaniami, a po drugie to wciąż rezultat bardzo odległy od poziomu 50 punktów oddzielającego regres od ekspansji. Szalę na korzyść optymistów przeważył fakt, że według historycznej koincydencji nawet tak niski odczyt ISM towarzyszy ogólnemu wzrostowi gospodarki.

Poza raportem ISM istotne dane z gospodarki USA przewidziane są dopiero w drugiej części tygodnia. Gwoździem programu powinien być piątkowy raport Biura Statystyki Pracy. Według ekonomistów pokaże on, że w maju największa gospodarka świata utraciła 8 mln miejsc pracy po stracie 20,5 mln w kwietniu i 870 tys. w marcu.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (37)

dodaj komentarz
fermax
Powodem zamieszek jest ogólny dobrobyt o zapachu czosnku....
1as
Spowolnienie tempa spadku....aaaaa ratunku!!!
letni-amarant
Z ciekawości spojrzałem na komentarze ekspertów sprzed 2-3 miesięcy. Niezła beka. Ziomek co sprzedaje mi warzywa byłby skuteczniejszym ekspertem. I weźcie się nie ośmieszajcie tymi podkładkami dla wzrostów jak "spowolnienie tempa spadku aktywności". Nie ma to żadnego znaczenia
ajwaj
2-3 miesiace w inwestycjach to wiecznosc. Sytuacja zmienia sie 7/24

Pewna i stala moze byc czasem kwatera na cmentarzu np.
letni-amarant odpowiada ajwaj
Nie przeczę. Jednak jak ktoś kończy ekonomię i zarabia na komentowaniu rzeczywistości gospodarczej to oczekiwałbym, że jego oceny będą trafniejsze niż ziomeczka co sprzedaje warzywa
ajwaj odpowiada letni-amarant
oceny sa trafne tu
ale nikt np. nie przewidzi, ataku Jemenu na ARAMCO np. i przepuszczenie przez PATRIOTY 100 % rakiet i dronów itd.
jes odpowiada ajwaj
Nawet jedzenie w Rosji niepewne.
ajwaj
Przyczyny sa glebiej niz jeden mord:

""Czarny miliarder:
Johnson: Władze USA muszą płacić Murzynom 14 bilionów dolarów w czasach niewolnictwa

Robert Johnson, założyciel Black Entertainment Television, powiedział CNBC, że rząd USA powinien zapłacić 14 bilionów dolarów odszkodowań za czarne
Przyczyny sa glebiej niz jeden mord:

""Czarny miliarder:
Johnson: Władze USA muszą płacić Murzynom 14 bilionów dolarów w czasach niewolnictwa

Robert Johnson, założyciel Black Entertainment Television, powiedział CNBC, że rząd USA powinien zapłacić 14 bilionów dolarów odszkodowań za czarne niewolnictwo w celu zmniejszenia nierówności rasowych w tym kraju.

„Czas na wielkie gry”, aby zapobiec podziałowi Ameryki na dwa odrębne i nierówne społeczeństwa, powiedział Johnson.
meryt
"Skala nielegalnego handlu ludźmi poraża. Proceder obejmuje od 2 mln do nawet 4 mln osób rocznie. Kryminalne dochody z niewolnictwa XXI w. są porównywalne do zarobków handlarzy narkotykami i bronią. Z chwilą rozpadu ZSRR państwa poradzieckie stały się ogromnym rezerwuarem żywego towaru sprzedawanego do Europy, USA "Skala nielegalnego handlu ludźmi poraża. Proceder obejmuje od 2 mln do nawet 4 mln osób rocznie. Kryminalne dochody z niewolnictwa XXI w. są porównywalne do zarobków handlarzy narkotykami i bronią. Z chwilą rozpadu ZSRR państwa poradzieckie stały się ogromnym rezerwuarem żywego towaru sprzedawanego do Europy, USA i na Bliski Wschód. "

'nielegalne syndykaty gospodarcze epoki ZSRR przekształciły się we współczesne mafie"

"Wszystkie nitki gordyjskiego węzła handlu kobietami i ich ekonomicznego wykorzystania schodzą się w Rosji"
ajwaj odpowiada meryt
Tylko w Rosji? Nie zgadl
To nie stamtad idzie zywy towar 30 lat. Wiecej z Polski i Ukrainy, bo blizej

Powiązane: Protesty i zamieszki w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki