REKLAMA

Ambasador USA: żywność nie może być bronią

2023-08-11 07:22
publikacja
2023-08-11 07:22

Nigdzie na świecie używanie żywności jako broni nie jest tak ewidentne, jak podczas inwazji Rosji na Ukrainę i blokady ukraińskich portów. Każde państwo członkowskie ONZ powinno powiedzieć Moskwie: dość – pisze na łamach "Rzeczpospolitej" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Ambasador USA: żywność nie może być bronią
Ambasador USA: żywność nie może być bronią
fot. Dusan Petkovic / / Shutterstock

Jak przypomniał w piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej" ambasador USA, podczas ubiegłotygodniowego spotkania w ONZ amerykański sekretarz stanu Anthony Blinken jednoznacznie stwierdził, że "musimy zająć się kwestią pełnowymiarowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i wynikającym z niej atakiem na światowy system żywnościowy".

Brzezinski podkreślił, że 91 państw ONZ, w tym Polska, podpisało wspólny komunikat, zainicjowany przez USA, wzywający do nieużywania żywności jako broni w czasie wojny.

"Nigdzie na świecie używanie żywności jako broni nie jest tak ewidentne, jak podczas dalszej inwazji Rosji na Ukrainę i blokady ukraińskich portów. Wsparcie Polski dla przeładunków ukraińskiego zboża było i będzie niezbędne, aby produkty te trafiały na rynki całego świata" - ocenił ambasador USA.

Zwrócił uwagę, że rok temu ONZ i Turcja pośredniczyły w wypracowaniu czarnomorskiej inicjatywy zbożowej, aby zapewnić przepływ zboża i innych towarów żywnościowych z ukraińskich portów. "Inicjatywa ta umożliwiła wysyłkę prawie 33 mln ton ukraińskiego zboża i artykułów spożywczych. Przyczyniło się to do ustabilizowania i obniżenia cen żywności o prawie 20 proc., po gwałtownym wzroście, który nastąpił po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę" - wskazał Brzezinski.

Podkreślił, że chociaż nigdy inicjatywa ta nie powinna była być konieczna, przyniosła ona konkretne i znaczące rezultaty, dając gwarancję, że te produkty spożywcze trafią na światowe rynki i do tych, którzy ich potrzebują.

Zdaniem ambasadora USA "Polska jest kluczowym partnerem w tych wysiłkach w ramach jej silnego wsparcia dla Ukrainy". "17 lipca 2023 r. Rosja wystąpiła z czarnomorskiej inicjatywy zbożowej, co początkowo doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen zboża. Rosja nie poprzestała na wycofaniu się z inicjatywy. Jej celem stały się ataki na silosy zbożowe i inną infrastrukturę portową w Ukrainie. Zagroziła statkom towarowym państw trzecich, gdyby podjęły próbę załadowania zboża z ukraińskich portów. Skorzystała też ze wzrostu cen zboża, eksportując własne i jednocześnie nie dopuszczając ukraińskiego zboża na rynek" - zaznaczył Brzezinski.

Jak dodał, Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że wycofanie się Rosji z inicjatywy zbożowej spowoduje wzrost światowych cen zboża o 10–15 proc.

"Rosja musi zaprzestać swoich okrutnych działań. Musi pozwolić na transport zboża, które jest konieczne dla przetrwania i wyżywienia milionów ludzi na całym świecie. Musi zaprzestać ataków na przechowywane zboże i porty. Musi zaprzestać grożenia statkom państw nieuczestniczących w wojnie" - wskazał Brzezinski.

"Każde państwo członkowskie ONZ powinno powiedzieć Moskwie: dość! Dość wykorzystywania Morza Czarnego do szantażu; dość traktowania najbardziej bezbronnych ludzi na świecie jako karty przetargowej; dość tej nieuzasadnionej, bezlitosnej wojny" - podkreślił ambasador USA w Polsce.(PAP)

kkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki