REKLAMA

Ambasador Rosji w USA: Waszyngton chce, by 24 dyplomatów Rosji opuściło kraj

2021-08-02 18:20, akt.2021-08-02 19:07
publikacja
2021-08-02 18:20
aktualizacja
2021-08-02 19:07
Ambasador Rosji w USA: Waszyngton chce, by 24 dyplomatów Rosji opuściło kraj
Ambasador Rosji w USA: Waszyngton chce, by 24 dyplomatów Rosji opuściło kraj
fot. Russian Defence Ministry Press Office/TASS / / FORUM

Stany Zjednoczone poprosiły, by 24 dyplomatów rosyjskich, których wizy wkrótce stracą ważność, opuściło USA do 3 września - poinformował w poniedziałek ambasador Rosji w Waszyngtonie, Anatolij Antonow.

"Otrzymaliśmy listę 24 dyplomatów, którzy - jak się oczekuje - opuszczą kraj do 3 września 2021 roku. Niemal wszyscy z nich wyjadą bez zamiany (na następnych - PAP), dlatego że Waszyngton nagle zaostrzył procedurę wydania wiz" - powiedział Antonow.

Agencja TASS, która przytacza jego słowa, powołuje się na tekst wywiadu dla magazynu "National Interest", przedrukowany na stronie ambasady Rosji na Facebooku.

Według Antonowa władze USA "bez wyjaśnienia przyczyn" zaczęły anulować wizy małżonków i dzieci dyplomatów. Ambasador stwierdził w wywiadzie, że powszechne są "opóźnienia w przedłużeniu wiz, które utraciły ważność", i że celem tych opóźnień jest "usuwanie z kraju rosyjskich pracowników dyplomatycznych".

W kwietniu br. władze w Moskwie zakazały placówkom dyplomatycznym USA w Rosji zatrudniania obywateli rosyjskich. 30 lipca sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że ta decyzja poważnie się odbije na pracy przedstawicielstw USA w Rosji. USA będą musiały zwolnić 182 miejscowych pracowników zatrudnionych w Moskwie, Władywostoku i Jekaterynburgu - wyjaśnił Blinken.

Z powodu zakazu zatrudniania Rosjan ambasada USA w Moskwie od maja ograniczyła świadczenie usług konsularnych. Zapowiedziała też redukcję personelu swojego konsulatu o 75 proc. Placówka zaleciła w maju, by mieszkający w Rosji Amerykanie, których wizy tracą ważność, opuścili Rosję do połowy czerwca. Obywatelom Rosji ambasada USA w Moskwie rekomendowała w poniedziałek, by wnioski o wizę amerykańską składali w innych krajach, tj. poza Rosją.

Z Moskwy Anna Wróbel

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Napięte relacje Rosji z Zachodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki