REKLAMA

Ambasador Niemiec w Polsce: Agenda polsko-niemiecka pełna szans i wyzwań

2020-09-15 22:28
publikacja
2020-09-15 22:28
fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP

Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań; z Polską łączy nas 1000-letnia historia pełna blasków, ale i tragiczna przeszłość, w której wielu Polaków stało się ofiarami zbrodni naszych przodków - stwierdził we wtorek nowy ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven.

Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Niemiec w Polsce; to ostatni etap procedury, po którym Arndt Freytag von Loringhoven rozpocznie misję dyplomatyczną w Warszawie.

W krótkim materiale wideo zamieszczonym na oficjalnym profilu na Twitterze von Loringhoven podkreślił, że Polska jest dla Niemiec jednym z najważniejszych partnerów.

"To dla mnie prawdziwy zaszczyt i ogromna radość, że mogą być ambasadorem w państwa wspaniałym kraju - kraju naszego sąsiada, jednym z najważniejszych krajów partnerskich, z którym tak wiele nas łączy: 1000-letnia historia pełna blasków i niestety też tragiczna przeszłość, w której tak wielu z Państwa przodków stało się ofiarami okrutnych zbrodni popełnionych przez naszych przodków" - podkreślił ambasador Niemiec w wypowiedzi częściowo w języku polskim oraz niemieckim.

"Łączy nas jednak także bezprecedensowa droga do pojednania oraz prosperująca i wielostronna współpraca dzisiaj" - dodał.

Von Loringhoven zapewnił, że od początku swojej misji dyplomatycznej chce wzmacniać współpracę dwustronną między Polską a Niemcami. "Agenda polsko-niemiecka jest pełna szans i wyzwań" - dodał.

Ambasador Niemiec stwierdził, że pandemia koronawirusa pokazała zgodność i solidarność wśród Europejczyków, a solidarność - jak dodawał - "to nauka z Polski".

Wśród współczesnych wyzwań wymieniał m.in. zmiany klimatyczne, cyfryzację, mobilność, źródła dostaw energii, badania naukowe i innowacje. Von Loringhoven podkreślił, że są to jednocześnie jedne z najważniejszych zagadnień agendy niemieckiej prezydencji w Radzie UE.

Poprzedni ambasador Niemiec Rolf Nikel swoją misję dyplomatyczną w Warszawie zakończył pod koniec czerwca br.

Arndt Freytag von Loringhoven to wieloletni urzędnik i dyplomata, w latach 2014-2016 ambasador Niemiec w Republice Czeskiej. W latach 2007-2010 był wiceszefem niemieckiego wywiadu zagranicznego (BND), a od 2016 r. pierwszym w historii szefem wywiadu NATO. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
Ciekawe, kiedy jakiś ruski ambasador się przyzna, że jego przodkowie dokonywali masowych zbrdoni na Polakach

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki