Ambasador Iranu musi opuścić Kuwejt w ciągu 45 dni

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju w ciągu 45 dni - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

"Pod naciskiem saudyjskiej polityki interwencjonistycznej oraz bezpodstawnych oskarżeń wobec Iranu o ingerowanie (...) Kuwejt ogłosił, że Alireza Enajati, irański ambasador w Kuwejcie, musi wyjechać w ciągu 45 dni" - poinformowała ISNA.

Wcześniej kuwejckie władze zażądały, aby ambasada Iranu w tym kraju zredukowała personel dyplomatyczny oraz zamknęła niektóre biura w tym kraju.

Decyzja związana jest z rozbiciem komórki terrorystycznej, której władze zarzucają kontakty z Iranem i Hezbollahem, radykalną organizacją szyicką z Libanu - podała w czwartek agencja KUNA.

W ubiegłym roku w procesie członków "komórki Abdali" sąd w Kuwejcie skazał jednego Irańczyka i grupę Kuwejtczyków za szpiegowanie na rzecz Iranu i związki z Hezbollahem.

Napięcia między szyickim Iranem a rządzonymi przez sunnickie elity państwami Zatoki Perskiej pogłębiły się na skutek kryzysu dyplomatycznego między Arabią Saudyjską i Iranem, który wybuchł na początku stycznia 2016 roku po straceniu przez Rijad wpływowego szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Wzburzeni egzekucją demonstranci w Iranie zaatakowali saudyjską ambasadę i konsulat w tym kraju, na co Rijad zareagował, zrywając stosunki dyplomatyczne z Teheranem. (PAP)

cyk/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil