Amazon wprowadzi płatności ręką

Amazon złożył wniosek patentowy dotyczący "niekontaktowej technologii identyfikacji biometrycznej". Zbliżenie dłoni do specjalnego terminala pozwolić ma na dokonywanie płatności za pomocą danych powiązanej z użytkownikiem karty płatniczej.

Od wielu lat słychać o eksperymentach dotyczących wykorzystania danych biometrycznych lub samej obecności w pobliżu sklepu w dokonywaniu płatności. Schemat, w którym nie jest potrzebny żaden fizyczny instrument płatniczy, testował wcześniej m.in. Microsoft oraz PayPal.

(fot. Alex Millauer / Shutterstock)

Jak donosi "The Wall Street Journal", nad podobną ideą pracuje Amazon. Firma przygotowała technologię, która ma umożliwiać płacenie dłonią. W transakcji miałby być wykorzystywany specjalny skaner, ale identyfikacja użytkownika służyłaby tylko do powiązania go z zachowaną wcześniej kartą płatniczą. W procesie ma być wykorzystany mechanizm tokenizacji, podobnie jak dziś w mobilnych portfelach takich jak Google Pay czy Apple Pay.

Według dziennika Amazon współpracuje w ramach nowego projektu z organizacją płatniczą Visa, a w negocjacjach uczestniczą także Mastercard oraz banki JP Morgan i Wells Fargo. Przypomnijmy, że Amazon wychodzi poza handel elektroniczny i planuje budowę sieci fizycznych samoobsługowych sklepów w USA.

Nowy mechanizm płatności mógłby przyspieszyć transakcje i pozwolić firmie na połączenie danych o zakupach w różnych kanałach. Najpierw jednak gigant e-commerce będzie musiał udowodnić, że schemat jest bezpieczny i, jak wskazuje "The Wall Street Journal", nie narusza prywatności użytkowników.

MK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.