Allianz Polska przejmuje OFE Warta

Ważna decyzja dla klientów Otwartego Funduszu Emerytalnego Warta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Funduszu przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska.

Ernest Makowski z UOKiKu wyjaśnia, że w wyniku koncentracji PTE Warta zaprzestanie prowadzenia działalności, OFE Warta zostanie zlikwidowany, a członkowie OFE Warta zostaną członkami Allianz Polska OFE. Zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów była konieczna, ponieważ w transakcji wezmą udział duże firmy.

UOKiK zgodził się też na przejęcie Fabryki Łożysk Tocznych-Kraśnik przez firmę chińską. Fabryka w Kraśniku jest obecnie kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Właścicieli zmieni też kilka biurowców i centrów handlowych. Spółka Atrium Poland 3, która zarządza między innymi centrami Reduta i Promenada w Warszawie oraz Galerią Copernicus w Toruniu przejmie kontrolę nad warszawską spółką ILWRO Joint Venture, która posiada Galerię Dominikańską we Wrocławiu. Natomiast amerykańska firma BlackRock stanie się właścicielem spółki MGPA, kontrolującej między innymi biurowiec Rondo I w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/sk

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Konsolidacja w niepewnych czasach

Otwarte Fundusze Emerytalne czekają poważne zmiany, które zapewne jeszcze bardziej zmniejszą strumień płynących do nich środków. W biznesie zarządzania aktywami liczy się skala - najmniejsze fundusze przestaną być rentowne. Konsolidacja na tym rynku jest nieunikniona. Najwięksi będą mogli przetrwać, nawet gdy OFE z potentatów rynku finansowego przeistoczą się w drugoplanowych aktorów. Skupienie zarządzania oszczędnościami emerytalnymi w kilku podmiotach to jedna z konsekwencji ograniczania skali działania II filaru.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl