REKLAMA

Allegro ściągnęło WIG20 pod kreskę. Węglowe wzrosty

2021-08-05 17:30
publikacja
2021-08-05 17:30
Allegro ściągnęło WIG20 pod kreskę. Węglowe wzrosty
Allegro ściągnęło WIG20 pod kreskę. Węglowe wzrosty
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Czwartek przyniósł zróżnicowane wyniki głównych warszawskich indeksów. Nieco więcej było zieleni, choć pod kreską dzień zamknął WIG20 ciągnięty w dół przez KGHM oraz Allegro.

WIG nie tylko wybronił dziś wczorajsze maksima, ale jeszcze udało mu się zamknąć sesję kolejnym wzrostem, tym razem o skromne 0,13 proc. Tym razem napędziły go spółki małe i średnie, mWIG40 zyskał bowiem 0,6 proc., a sWIG80 0,3 proc. Rozczarował nieco WIG20, który sesję zakończył drobnym spadkiem.

kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Największym ciężarem w WIG20 było dziś Allegro (-3,5 proc.). Spółka istotnie zwiększyła zarówno przychody, jak i zysk netto. W rozwoju internetowego biznesu w II kwartale nie przeszkodziło otwarcie sklepów stacjonarnych. Analitykom nie przypadły do gustu jednak prognozy.

Podobnie spadł Mercator (-3,5 proc.) jednak ze względu na dużo mniejszy udział w indeksie, negatywny wpływ tej spółki na WIG20 był ograniczony. Zdecydowanie mocniej WIG20 odczuł 1,8-proc. spadki KGHM-u. I to mimo, że miedziowe przedsiębiorstwo przeprowadziło testy na utratę wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do kluczowych aktywów zagranicznych i w wynikach grupy za I połowę 2021 roku odwróci część dokonanego odpisu dotyczącego salda pożyczek udzielonych wspólnemu przedsięwzięciu Sierra Gorda w wysokości 1.655 mln zł.

Co ciekawe aż 14 z 20 spółek w indeksie zanotowało wzrosty, jednak czerwień "grubych ryb" (KGHM i Allegro) przeważyła szalę na czerwoną stronę. Najmocniej rósł z kolei sektor węglowo-energetyczny. JSW, Tauron i PGE zyskali po ponad 3 proc. W górę po ok. 2 proc. poszły kursy CD Projektu oraz CCC.

Na szerokim rynku warta uwagi była m.in. Grupa Kęty, która miała w drugim kwartale 2021 r. 161,8 zysku netto, 251,9 mln zł EBITDA, 213,9 mln zł EBIT oraz 1,15 mld zł przychodów. Wyniki są zgodne z wcześniejszymi szacunkami grupy, mimo to jej notowania spadły o ponad 2 proc.

W górę o 3 proc. poszedł z kolei Asbis. Spółka zaczeka z ewentualną decyzją o podwyższeniu prognoz co najmniej do wyników sprzedażowych za lipiec. Chce sprawdzić m.in. czy na rynku utrzymają się problemy z dostępnością sprzętu IT, które jak dotąd nie dotknęły spółki - poinformował PAP Biznes dyrektor Costas Tziamalis.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Sesja na GPW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
iluminata
To Allegro jeszcze nie po 300 zł jak eksperta z forum Bankiera pisały?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki