REKLAMA

Allegro napędza warszawską giełdę [Podcast]

Marcel Zatoński2020-10-17 08:00redaktor
publikacja
2020-10-17 08:00
Allegro napędza warszawską giełdę [Podcast]
Allegro napędza warszawską giełdę [Podcast]
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Rekordowa oferta publiczna, rekordowa wycena, gwałtowny wzrost kursu - tak wygląda początek giełdowej historii Allegro. O tym, co może zdarzyć się później, rozmawiają goście „PB do Słuchania".

Debiut Allegro na warszawskiej giełdzie był historyczny. Poprzedziła go oferta publiczna o wartości ponad 10 mld zł, a kapitalizacja spółki w pierwszych dniach notowań przekroczyła 80 mld zł i stała się dwa razy większa od wyceny dotychczasowego lidera pod tym względem, czyli CD Projektu. Dlatego w najnowszym odcinku „PB do Słuchania" głównym tematem musiało być Allegro - Allegro oglądane z kilku stron, bo o jego giełdowym potencjale opowiedzieli przedstawiciele TFI, domów maklerskich i inwestorów indywidualnych, a eksperci od e-handlu dorzucili swoje trzy grosze w sprawie pozycji rynkowej Allegro, perspektyw spółki i jej szans w walce z międzynarodowymi rywalami.

Pierwszym gościem jest Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. Mówi o tym, czy oferta Allegro i debiut spółki spełniły jego marzenia, ocenia strukturę oferty publicznej, komentuje wycenę na giełdzie i zastanawia się, jakie inne ciekawe spółki w najbliższym czasie mogą pojawić się na GPW.

O wycenie i potencjale Allegro, a także o rosnącej aktywności inwestorów indywidualnych mówi Jerzy Nikorowski, zastępca dyrektora biura maklerskiego BNP Paribas. Opowiada też o tym, jak zmienia się warszawska giełda - z parkietu bankowo-wydobywczo-państwowego w nowoczesny parkiet z dużą reprezentacją spółek technologicznych.

Kolejny gość to Jarosław Dominiak, prezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Choć cieszy go wzrost aktywności na giełdzie, przypomina o rzeczach, które wpłynęły na to, że aktywność ta spadła - choćby takich, jak afera GetBacku. Mówi też o tym, jak spółki mogą dbać o indywidualnych inwestorów i jak ich lojalizować.

Dwóch ostatnich gości to eksperci od handlu internetowego i praktycy tego rynku. Grzegorz Rudno-Rudziński, partner zarządzający specjalizującego się m.in. w transformacji cyfrowej przedsiębiorstw Unity Group, mówi o wzroście popularności e-zakupów, o tym, czy Allegro jest w stanie zwiększyć udziały rynkowe i jak może walczyć z zagranicznymi konkurentami.

O pozycji polskiego serwisu w walce z globalnymi gigantami mówi też Artur Halik, head of sales w Shoperze, dostarczającym oprogramowanie dla e-sklepów. Zastanawia się również nad tym, w jakich komplementarnych do e-sprzedaży obszarach rynku może w najbliższych latach rozwinąć się Allegro.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

Źródło:
Marcel Zatoński
Marcel Zatoński
redaktor

W "Pulsie Biznesu" pracuję od wiosny 2011 r. Od samego początku pisałem o sieciach spożywczych i producentach papierosów (ale nie alkoholu!), a z biegiem lat w obszarze moich zainteresowań znalazł się też m.in. rynek telekomunikacyjny i pocztowy. Najchętniej piszę jednak o firmach na skraju upadłości, niezależnie od branży. Po godzinach lekturę bilansów spółek zamieniam na lekturę bilansów drużyn NBA i nudnych powieści, z naciskiem na literaturę obozową, z przyjemnością podyskutuję też z tobą o wyższości gangsterskiego rapu nad każdym innym gatunkiem muzycznym.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
szczecinianin
Prawda jest taka ,że to napompowany balon po 43 zł było drogo C/Z -60,
a teraz jest 121 C/z czyli kosmos.
Jedyna na co mogą liczyć inwestorzy to rozpoznawalność marki inaczej nie można tego wytłumaczyć .
Chyba ,że jakiś jakiś fundusz ,który jest współwłaścicielem tego ALEGRRO s powrotem skupuje swoje akcje
Prawda jest taka ,że to napompowany balon po 43 zł było drogo C/Z -60,
a teraz jest 121 C/z czyli kosmos.
Jedyna na co mogą liczyć inwestorzy to rozpoznawalność marki inaczej nie można tego wytłumaczyć .
Chyba ,że jakiś jakiś fundusz ,który jest współwłaścicielem tego ALEGRRO s powrotem skupuje swoje akcje aby je napompować pójdzie do banku i powie widzicie jaka jest wycena to może pożyczycie następne 5 mld bo tyle mają teraz długo i wszyscy happy.
A później boom.
Takie ,rzeczy się zdarzają jeśli chodzi o forsę rożne chwyty ludzie używają nie można się dać zrobić w balona.
rysiek58
czyli nie wszedłeś na debiucie zarabiając krocie i teraz próbujesz sobie to zracjonalizować ?
zbyszek_
krotko terminowo mozna bylo zarobic.
Ale czy akcjonariusze teraz zakladaja ze allegro zwieszy zarobki o 20 razy ? Czyli z 400mln na 8mld pln ?

Skoro akceptuja to p/e 170?
darius19
fajny komentarz - bez hejtu
grzegorzkubik
Na wig 20 przydałyby się jeszcze ze 3 takie spółki a na pozostałych wigach po 5 mniejszych spółek z dobrymi wynikami.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki