REKLAMA

Allegro jednym z liderów wzrostów w WIG20. Alibaba też zyskuje po swoim raporcie

2022-08-04 14:34, akt.2022-08-04 17:39
publikacja
2022-08-04 14:34
aktualizacja
2022-08-04 17:39

Kurs Allegro przy największych obrotach na GPW był jednym z liderów skali wzrostów w koszyku spółek z WIG20. Publikacja wstępnych wyników przyciągnęła zainteresowanie kupujących, na dodatek światowy gracz z branży e-commerce pokazał dobry raport i pozytywnie zaskoczył ekspertów.

Allegro jednym z liderów wzrostów w WIG20. Alibaba też zyskuje po swoim raporcie
Allegro jednym z liderów wzrostów w WIG20. Alibaba też zyskuje po swoim raporcie
fot. Casimiro PT / / Shutterstock

Allegro podjęło decyzję o przekazaniu wstępnego raportu z wynikami z uwagi na wydłużony termin publikacji raportu okresowego za I półrocze 2022 r., który ujrzy światło dzienne dopiero w dniu 29 września. Początkowo terminem publikacji miał być 5 sierpnia br., ale spółka przesunęła go, ponieważ wymagały tego prace, związane z przeprowadzeniem pierwszej konsolidacji wyników z Mall Group i WE|DO.

Skonsolidowana skorygowana EBITDA wyniosła w II kw. 484,2 mln zł, o 13,5 proc. mniej rok do roku — poinformowała spółka. Jednak wynik EBITDA z wyłączeniem Mall Group i WE|DO wyniósł 551,3 mln zł, co oznacza spadek tylko o 1,5 proc. rok do roku. Spółka dalej zwiększa skalę działalności, co pokazał wzrost wskaźnika GMV w II kw. (ang. Gross Merchandise Value, wartość brutto sprzedanych towarów) o 16 proc. rdr, do 12,11 mld zł.

Kurs na te informacje w czwartek reagował dwucyfrowym wzrostem, który ok. godz. 14.00 wynosił ponad 10 proc., najwięcej w WIG20. Za akcję momentami trzeba było płacić 27,99 zł, czyli najdożej od początku lipca. Ostatecznie w czwartek kurs Allegro wzrósł o 5,39 proc. przy 174 mln zł obrotu. 

Bankier.pl

W komentarzu do wyników spółka zachęcająco podtrzymała swoje prognozy co do wzrostu w całym 2022 r. i zdradziła nieco informacji o dynamikach w lipcu. Allegro odnotowało kontynuację dalszego przyspieszenia wzrostowego trendu GMV r/r, osiągając jego wzrost w lipcu w wysokości dwudziestu kilku  procent r/r. Ponadto jednostki z Grupy Mall oraz WE|DO osiągały dodatni wzrost GMV r/r od końca czerwca i osiągnęły w lipcu 2022 jednocyfrowe procentowe stopy wzrostu GMV r/r - podała spółka. 

Allegro

Wsparciem dla popytu na akcje spółki zaliczanej do segmentu wzrostowego był lepszy sentyment na rynku dla tego rodzaju podmiotów, co pokazały, chociażby ostatnie notowania Nasdaq na amerykańskiej giełdzie. Ponadto w czwartek przed startem amerykańskiej sesji wyniki opublikowała Alibaba - światowy gigant handlu e-commerce.

Wyniki przerosły oczekiwania analityków, a walory Alibaby przed otwarciem handlu notowane byly ponad 6 proc. wyżej. Po starcie sesji w USA wzrosty sięgały 7 proc. Na giełdzie w USA notowane są amerykańskie kwity depozytowe (ADS). Spółka raportuje wyniki w chińskich juanach i wyniosły one 205,56 mld CNY przychodów wobec 203,97 mld CNY w prognozach, 22,73 mld CNY zysku netto przy 18,73 mld CNY oczekiwanych. Zysk na akcję w juanach wyniósł 11,73 CNY przy szacunkach mówiących o 10,33 CNY.

„Spółka przekazała udany raport mimo skomplikowanej sytuacji na światowych rynkach i spowolnienia w chińskiej gospodarce. Analitycy spodziewają się odreagowania w obliczu poprawiających się prognoz na przyszłość, a rosnący kurs Alibaby może zwiastować odreagowanie potężnych spadków w Chinach” - napisali analitycy DM XTB w komentarzu.

Eksperci spodziewali się spowolnienia w przychodach, te okazały się jednak płaskie wobec II kw. 2021 roku i pozytywnie zaskoczyły rynek.

Michał Kubicki

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Każdy inwestor umie sprawdzić jakie straty ma Allegro od debiutu. Przypomnę, że spółka CD Projekt też na starcie straciła a później odbiła się i zawędrowała wysoko. Dziś jest po dużych spadkach ale może znów zawrócić. Piszą o przebudzeniu w gamingu.
inwestor.pl
Allegro liderem wzrostó, a ile jest straty od debiutu? Niestety nie można podać, bo wykupili bankiera.
mknowak
Jak kupili bankiera to chociaż jedna dobra inwestycja..... osobiście nic nie kupuje na allegro szukam oferty a potem dzwonię do sprzedawcy i 10% taniej kupuję zresztą jest teraz Amazon 50 zł rocznie za jakieś w sumie całkiem znośne treści VOD i tanie wysyłki.
marcin321
Hmm, Grupa Allegro to właśnie sprzedała Bankiera jakoś w 2013 roku jeśli dobrze pamiętam :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki