Alkohol jest w Polsce łatwiej dostępny niż chleb

W Polsce jest ok. 250 tys. punktów sprzedaży alkoholu, wiele czynnych całą dobę, i w efekcie łatwiej dziś kupić wyskokowe trunki niż pieczywo.

(fot. cynoclub / YAY Foto)
Coraz większa liczba wójtów, burmistrzów i prezydentów wsłuchuje się zaś w głosy mieszkańców i zmniejsza liczbę takich sklepów i lokali - pisze "Rzeczpospolita".

Samorządy zrozumiały, że obecność alkoholu kosztuje, i to w każdym zakresie: bezpieczeństwa, zdrowia czy spraw socjalnych, bo nadużywanie wiąże się z wykluczeniem - mówi Krzysztof Brzóska, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Jak podkreśla, nie jest tak, że do kasy miasta tylko płyną środki z opłat za koncesje, bo w praktyce złotówka wpada, a 4 zł wypływa.

Według Światowej Organizacji Zdrowia jeden punkt sprzedaży alkoholu powinien przypadać na 1-1,5 tys. mieszkańców, tymczasem w Polsce to 265. Do tego nasz kraj jest jednym z nielicznych w Europie, w których spożycie trunków się zwiększa. W 2013 r. wynosiło 9,67 litra czystego alkoholu na mieszkańca.

Więcej na http://www.rp.pl (PAP)

rda/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Powiślak

Pijany naród,to głupi naród,łatwy do zmanipulowania.Ciekawe kiedy ktoś dojrzy ten problem,ile będzie kosztować odwyk ???!ALKOHOL ZABIJA!!! Równie skutecznie jak kula!

! Odpowiedz
2 3 ~Thai

Pojedzcie do Tajlandii. Tam budka z alkoholem co 6 metrów. Zarówno po jednej stronie ulicy jak i po drugiej. Prostytutek jest jeszcze więcej. Policja stoi niekiedy obok nich i nie przeszkadza w pracy. Interweniuje dopiero jak ktoś ostro rozrabia po pijaku.

! Odpowiedz
1 4 ~Eric

Jestem przerazony obfitoscia sklepow z alkoholem . Przypomina mi to ZSRR przed 35-40 lat temu , gdy alkohol mozna bylo kupic w doslownie kazdym sklepie z artykulami spozywczymi .W miescie z ktorego pochodze i ktore odwiedzam raz na dziesiec lat / srednio male miasto , ok 75tys mieszkancow / jest ponad 60 sklepow w ktorych mozna kupic wodke .Przed moim wyjazdem sklepow takich bylo 4 / slownie cztery /Pijanych widzi sie na ulicy juz od rana , i to nagabywanie o zlotoweczke - to degrengolada . Co sie z tym krajem porobilo , to ja nie wiem ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~wf

Pić można cały dzień. Jeść cały dzień się nie da...

! Odpowiedz
0 5 ~pog

Dołóżmy do tego, że wódka lepsza od chleba, bo gryźć nie trzeba i już wiemy dlaczego taki układ jest potrzebny :)

! Odpowiedz
1 2 ~czysty

a ja jestem abstynent! i co mi zrobicie?

! Odpowiedz
1 2 ~gość

To jedz chleb ze szmalcem.

! Odpowiedz
0 5 ~said

dla większości to jedyna rozrywka w tym kraju na którą ich stać.

! Odpowiedz
0 3 ~Zenek

Jak ich nie stać na kino, teatr, wycieczkę, to co maja zrobić ... już lepiej napić się piwa niż zażywać dopalacze.

! Odpowiedz
1 8 ~Biedak

Wódka jest przecież naszym narodowym symbolem i dziedzictwem... mamy wypierać się naszej historii i tradycji? Chleba może zabraknąć ale artykułu pierwszej potrzeby? Nigdy! ;-)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne