Alior wygrał w sądzie z UOKiK – 500 tys. zł zamiast 3,3 mln zł kary

W grudniu 2014 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Alior Bank karę w wysokości 3,3 mln zł. Urząd zakwestionował wówczas zmianę regulaminu banku wycofującą możliwość wypłaty w gotówce środków z lokat walutowych. Sąd apelacyjny uznał, że kara była zbyt dotkliwa i obniżył jej wymiar do 500 tys. zł.

O skutecznej walce Alior Banku z urzędem antymonopolowym donosi „Puls Biznesu”. Korzenie sporu sięgają 2013 r. kiedy to instytucja wprowadziła zmiany w zasadach obsługi rachunków (w tym oszczędnościowych i lokat terminowych) we frankach szwajcarskich. Zmodyfikowany regulamin obowiązywał również klientów, którzy posiadali już otwarte rachunki. Utracili oni możliwość wypłacenia, po zakończeniu oszczędzania, swoich pieniędzy w gotówce.

(fot. Filip Błażejowski / FORUM)

W grudniu 2014 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której uznał tę praktykę za naruszającą zbiorowe interesy konsumentów. Jednocześnie podważono także sposób wprowadzenia zmian przez bank – informacji o modyfikacji regulaminu nie dostarczono osobom „w czasie trwania stosunku umownego”.

Alior Bank informował UOKiK, że zwolnił klientów z opłaty za wykonanie przelewu walutowego w placówce, jeśli środki pochodziły z kończącej się lokaty terminowej. Wypłaty gotówkowe były możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby przez oszczędzającego. Późniejsza zmiana regulaminu produktów depozytowych przywróciła możliwość dokonywania wypłat w gotówce pod warunkiem uprzedniego zamówienia usługi.

Kara pieniężna ustalona w decyzji UOKiK z grudnia 2014 r. wyniosła ponad 3,3 mln zł. Alior Bank odwołał się od ustaleń urzędu, ale w 2016 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił wniosek i utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję. Bank zaskarżył wyrok, a sąd apelacyjny obniżył karę do 0,5 mln zł. Wyrok jest prawomocny.

MK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 jendreka

Alior przejęło P anstwo i jest ok.

! Odpowiedz
1 40 wruum

Tytuł wprowadza w błąd!

Alior bank PRZEGRAŁ z UOKik, tylko kara za nieuczciwość banku okazała się niższa.

Wprowadzanie w błąd nie jest zgodne z ETYKĄ dziennikarską.
MK popraw warsztat natychmiast

! Odpowiedz
0 0 danek0

Widać taka kwota była adekwatna.

! Odpowiedz
3 13 tomaszjk

To się nazywa wyższa kultura dymania klienta. Ten bank w tych sprawach przoduje. No jeszcze jeden bank wyróżnia się pod względem jeśli chodzi o robienie klienta w "bambuko" i który jest lepszy pod tym względem to oczywiście Getin Bank.

! Odpowiedz
1 22 mobiler

Czyli jak kaska do aliora wpływała (na rachunki,na lokaty) do gitara, a jak miała wypływac (wypłaty gotówkowe), to szanowny bank się wycofał z możliwości wypłat przez klientów? I jeszcze miał bulwersje, że wyrok za duży?

! Odpowiedz
0 0 danek0

A Ty byś nie walczył o swoje? Jest kara, mają nauczkę żeby być ostrożniejszym i tyle, nie róbmy z tego nie wiadomo czego.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne