REKLAMA

Alior Bank chce do 2020 r. znacznie zwiększyć rentowność i innowacyjność

2017-03-13 13:06
publikacja
2017-03-13 13:06

Strategia Alior Banku na lata 2017-20 zakłada 14 proc. zwrot z kapitału dla akcjonariuszy i ciekawszą ofertę m.in. nowe rozwiązania cyfrowe - poinformował w poniedziałek Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska / / FORUM

Alior zamierza o połowę uprościć ofertę produktów i usług, oraz wprowadzić cyfrowe rozwiązania ułatwiające zakup produktów i usług online. W rozwój innowacji i technologii IT bank zamierza w ciągu najbliższych czterech lat zainwestować 400 mln zł ponad standardowe koszty utrzymania i rozwoju systemów i infrastruktury IT.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku powiedział, że nieuchronne jest odchodzenie od bankowości oddziałowych na rzecz bankowości internetowej i mobilnej. Ten trend widać już teraz, bo średnio rocznie liczba transakcji w bankowości oddziałowej w Aliorze spada o 24 proc.

"Kogoś, kto raz skorzystał z bankowości internetowej ciężko byłoby z powrotem zaciągnąć do oddziału. Chcemy postawić na nowoczesne formy obsługi klienta i chcielibyśmy przeprowadzić naszych klientów przez rewolucję technologiczną w sposób bezpieczny i przyjazny" - powiedział prezes. "W tym samym czasie chcielibyśmy zwiększyć zwrot z inwestycji dla naszych akcjonariuszy" - dodał.

Bank w strategii poinformował, że utrzyma najwyższy na rynku poziom marży odsetkowej w wysokości 4,5 proc., obniży wskaźnik kosztów do przychodów do 39 proc. oraz zapewni akcjonariuszom banku wzrost zwrotu z kapitału z 8 proc. w 2016 r. do 14 proc. w 2020 r.

Alior Bank poinformował, że w nowej strategii stawia na rozwój organiczny, nie wyklucza jednak możliwości przejęć, gdyby trafiła się taka okazja. "Nasza strategia nie będzie oparta na fuzjach i przejęciach. Będziemy z uwagą obserwowali wszystkie nadarzające się okazje () jesteśmy gotowi do następnych wyzwań już praktycznie po kwietniu-maju 2017 roku. (...) Jeżeli coś się +trafi+, to będziemy mieli oczy otwarte" powiedział Sobieraj.

Prezes wyjaśnił, że bank mógłby być zainteresowany przejęciami, ale tylko takich podmiotów, które uzupełniałyby jego strategię.

Barbara Smalska, wiceprezes banku powiedziała na konferencji, że w ramach optymalizacji sieci placówek Alior Bank planuje do 2020 roku zmniejszyć ich liczbę do około 880 z 1110 obecnie. Liczba oddziałów własnych zostanie zredukowana o ponad 30 proc. do 200, a sieć banku będzie zdominowana przez małe placówki agencyjne z obsługą gotówki.

"Będziemy ograniczać swoją sieć dystrybucji, ale dalej pozostaniemy na rynku bankiem numer cztery, jeśli chodzi o wielkość sieci placówek(). Mimo tego, że nasza sprzedaż oddziałowa jest silna, stawiamy za cel, by do 2020 roku dużo większy procent naszej sprzedaży odbywał się w procesach zdalnych" wyjaśniła Smalska.

Bank poinformował, że jednocześnie z redukcją sieci dystrybucji będzie podwyższał standard swoich oddziałów.

Alior w strategii poinformował, że oczekuje spadku udziału oddziałów w transakcjach ogółem w segmencie bankowości detalicznej za trzy lata w Polsce do 40 proc. z 50 proc. obecnie.

"Chcemy postawić na nowoczesną formę obsługi klienta, na nowoczesne - produkty. Cyfryzacja, digitalizacja odbywa się w każdym etapie działalności banku. Projekty, które będziemy wdrażać, w dużej części już się toczą" powiedział Sobieraj.

Bank podał w poniedziałek, że planuje uprościć ofertę produktową, bo ich liczba ma spaść o połowę.

Strategia Alior Banku zakłada też uruchomienie na koniec tego roku własnego pośrednika kredytowego online z rocznym wolumenem rzędu 2-3 mld zł. Pośrednik ten ma udostępniać oferty od dostawców bankowych i pozabankowych.

Prezes banku poinformował, że Alior Bank za granicą planuje swój rozwój ograniczyć do współpracy z T-mobile. "Alior na lata 2017-20 za granicą nie ma ambicji rozszerzania swojej obecności z wyjątkiem kontynuacji współpracy z T-Mobile. Wierzę jednocześnie, że będziemy w stanie wykorzystać naszą technologię do wejścia na rynki zagraniczne używając bankowości opartej na aplikacjach" - powiedział Sobieraj.

Strategia banku zakłada też, że Alior Bank osiągnie możliwość wypłaty dywidendy w 2020 roku zakładając, że nie zmienią się do tego czasu wymogi regulacyjne.(PAP)

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki