REKLAMA
PIT 2023

Alimenciarze prześcigają się w sposobach na komornika. Egzekwowanie długów nadal graniczy z cudem

2023-12-09 06:00
publikacja
2023-12-09 06:00

Ustawodawca poprawia przepisy, by skuteczniej walczyć ze zjawiskiem niepłacenia alimentów. Nadal szwankuje jednak ściągalność zaległości. Wynosi poniżej 20 proc. - donosi Prawo.pl. Cytowani przez portal komornicy twierdzą, że droga do poprawy jest daleka i obejmuje nie tylko kolejne zmiany legislacyjne, ale i mentalne. Konieczna jest edukacja i kampanie informacyjne.

Alimenciarze prześcigają się w sposobach na komornika. Egzekwowanie długów nadal graniczy z cudem
Alimenciarze prześcigają się w sposobach na komornika. Egzekwowanie długów nadal graniczy z cudem
fot. Sonya Anro / / Shutterstock

Krajowa Rada Komornicza podaje, że skuteczność egzekucji alimentów oscyluje poniżej 20 proc., a dłużnicy wyspecjalizowali się już w różnego rodzaju sposobach na komornika. „Wspierani przez rodziny i nieuczciwych pracodawców utrudniają prowadzenie postępowań egzekucyjnych, co bezpośrednio przekłada się na niską skuteczność postępowań egzekucyjnych” - skomentował na łamach Prawo.pl Przemysław Małecki, rzecznik KRK.

Serwis przypomina, że niska skuteczność wynika przede wszystkim z ukrywania dochodów przez dłużników oraz pracy na czarno; ukrywania posiadanego majątku np. poprzez pozorne sprzedaże lub darowizny na rzecz najbliższej rodziny, a także społecznego przyzwolenia na takie zachowania.

Zgodnie z raportem Krajowego Rejestru Długów z września br. w Polsce 292 tys. osób uchyla się od płacenia alimentów i ma ponad 14,5 mld zł długów z tego tytułu. 60 proc. z tych dłużników ma też inne nieuregulowane zaległości na niemal 2,4 mld zł.

Dłużnicy alimentacji niemal prześcigają się w pomysłach, jak uniknąć płacenia alimentów.

„Często chodzi o bardzo dobrze sytuowane osoby reprezentowane przez bardzo dobrych pełnomocników, którzy potrafią doradzić, co zrobić, żeby komornik nie miał możliwości wyegzekwowania należności alimentacyjnych. Nagminne jest przepisywanie majątku na obecną żonę, partnerkę lub rodzinę” - twierdzi na łamach Prawo.pl Beata Rusin, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza.

Dłużnicy bardzo często zamykają też swoje rachunki bankowe. Chronią pieniądze do tego stopnia, że - przykładowo - środki uzyskane z różnych umów cywilnoprawnych otrzymują nie oni, a bliskie im osoby.

„W takim przypadku nie możemy tych środków zająć, ponieważ znajdują się na rachunku osoby trzeciej. Podobnie jest z ruchomościami - samochody stają się własnością nowej partnerki, a oszczędności trafiają np. na zagraniczne konta, różnego rodzaju produkty finansowe czy są ukrywane w postaci kryptowalut” - dodaje Beata Rusin.

Eksperci portalu Prawo.pl przyznają, że jest przyzwolenie społeczne na unikanie obowiązku alimentacyjnego.

„Społeczeństwo musi zrozumieć, że dłużnik alimentacyjny okrada własne dziecko. Wtedy to przyzwolenie, pomaganie dłużnikowi w unikaniu egzekucji ulegnie zmniejszeniu. Jeśli by to się udało, to myślę, że skuteczność egzekucji wzrośnie” - mówi Robert Damski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie.

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
darius19
szerszy problem ze sciagalnoscia i egzekwowaniem wyrokow. Powazny problem. Wyroki sadow zamieniaja sie w nic nieznaczacy papier. Widze sa juz etatowe trolle "samsza" czy "ajwaj.."..
U ruskich proste - wypadl z okna, wypil nie to, lecial nie tym samolotem....
mejmej
A co ma zrobić kobieta co musi spłacać kredyt byłego męża zaciągnięty na miliony i pracuje na etat , a komornik zostawia jej przy trójce dzieci 2700 złna rękę ? A mężuś żyje jak Lord udowadniając przed komornikiem że nic nie ma bo firma na syna, auto na córkę , dom od kochanki i pełna kieszeń pieniędzy , konta zagranicą i śmieję A co ma zrobić kobieta co musi spłacać kredyt byłego męża zaciągnięty na miliony i pracuje na etat , a komornik zostawia jej przy trójce dzieci 2700 złna rękę ? A mężuś żyje jak Lord udowadniając przed komornikiem że nic nie ma bo firma na syna, auto na córkę , dom od kochanki i pełna kieszeń pieniędzy , konta zagranicą i śmieję nam się w twarz...
Powiecie : weź kobieto sznur i na szubienicę....
ajwajszalom
Nigdy pod żadnym pozorem się nie żeńcie mężczyźni, bo nie dacie rady z babą, teściową, siostrami, koleżankami, sędzią rodzinnym i tym chorym państwem. Małżeństwo jest dla bogatych marzycieli, a nie przeciętnego wyrobnika. Tylko na kocią łapę i najlepiej bez dzieci.
emk6
o panie to na zachodzie na takich znalezli metode, nie musisz miec slubu aby dostac alimenty, nie musicie nawet mieszkac z sobą baaa nie musi to byc nawet twoje dziecko wystarczy ze dziecko zobaczy father figure. A za jakis czas stare byki kawalery tez zaczna placic na samotne mamusie w podatkach, nie bój nie bój.
samsza
Urzędnik wymyśli jakieś księżycowe pomysły i dziwi się, że to nie działa.
A rada jest prosta, trzeba tym 80% alimenciarzy co nie płacą, po prostu dziecko przydzielić na wychowanie.
samsza
800+, wyprawka+, inne bonusy, to ogromne kwoty do wydania, no bo ile byście chcieli w dziecko ładować kasy?
Dadzą radę z tym wsparciem.
carlito1
Po pierwsze górna granica alimentów musi być, bo znam przypadki gdzie znajomemu dowalili takie alimenty na 3 dzieci, że naprawdę ma problem, bo w zasadzie musiał by niemal wszystko oddawać, oczywiście powodem rozpadu związku były pieniądze, a właściwie ich mniejsza ilość.

Po za tym dla wielu kobiet to sposób na dodatkową
Po pierwsze górna granica alimentów musi być, bo znam przypadki gdzie znajomemu dowalili takie alimenty na 3 dzieci, że naprawdę ma problem, bo w zasadzie musiał by niemal wszystko oddawać, oczywiście powodem rozpadu związku były pieniądze, a właściwie ich mniejsza ilość.

Po za tym dla wielu kobiet to sposób na dodatkową kasę, zaraz wykazują, że dziecko potrzebuje 2000 zł miesięcznie do tego znam przypadek gdzie baba nie dosyć, że naprawdę zatruwała koledze życie to po rozwodzie zażyczyła sobie alimenty na siebie 3000 zł bo ona ze swojej pracy w sklepie się nie utrzyma..... całe szczęście nie dostała.
carlito1 odpowiada (usunięty)
Dziecko ma jednego rodzica????
jacek-19 odpowiada (usunięty)
zenonie_czosnek mam taki sam problem, tylko moj potrzebuje jeszcze 700 zl miesiecznie na benzyne do Bugatti Veyron. A matka nie chce dac.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki