REKLAMA

Alimenciarze już się nie boją

2020-02-06 06:19
publikacja
2020-02-06 06:19

Wygasa pozytywny efekt zaostrzenia przepisów. Spada liczba aktów oskarżenia przeciwko niepłacącym rodzicom - podaje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Soft Light / Shutterstock

"DGP" przypomina, że w Polsce jest wciąż około miliona dzieci, które nie otrzymują alimentów, a ich opiekunowie muszą dochodzić świadczeń od drugiego z rodziców poprzez komorników.

"Sytuację miała poprawić wprowadzona w połowie 2017 r. zmiana art. 209 kodeksu karnego. Doprecyzowała ona zasady odpowiedzialności karnej za uchylanie się od płacenia na dziecko. Po nowelizacji liczba spraw wszczynanych przez prokuraturę rzeczywiście urosła lawinowo: z 40 797 w 2017 r. do 118 040 w 2018 r." - podaje gazeta.

"Obecnie osoby walczące o alimenty mówią jednak, że coś się zmieniło w postępowaniach, które nie działają już jak dobrze naoliwiony mechanizm. Sprawy są coraz częściej umarzane i rzadko zapadają wyroki" - czytamy w artykule.

Dziennik, powołując się na statystyki policji, prokuratury oraz Ministerstwa Sprawiedliwości wskazuje, że o ile w 2017 r. tylko 25,79 proc. zakończonych w prokuraturze spraw kończyło się skierowaniem do sądu aktu oskarżenia, o tyle rok później dotyczyło to 32 proc. zamkniętych postępowań. "Poprawa nie była więc spektakularna. Ale rok później było jeszcze gorzej" - podaje "DGP".

Członkini Zespołu Ekspertów ds. Alimentów przy Rzeczniku Praw Obywatelskich i Rzeczniku Praw Dziecka Justyna Żukowska-Gołębiewska wskazuje, że w 2019 r. liczba aktów oskarżenia spadła w porównaniu do roku poprzedniego. "A jeśli nawet dłużnik usłyszy akt oskarżenia, to szansa, że zostanie skazany na karę pozbawienia wolności, jest tak niska, że nie wywiera to na uporczywym alimenciarzu żadnego wrażenia" – dodaje.(PAP)

ozk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
andregru
"Rodzice" nie płacą alimentów na własne dzieci bo wyręcza je w tym reszta pracującego społeczeństwa w postaci Funduszu Alimentacyjnego . Zlikwidować wypłaty z funduszu a w wielu przypadkach mama lub tata zastanowią się dwa razy przed wyprodukowaniem potomstwa .
1as
Sądy robią wszystko przecie ludziom i rządowi, samorządy podnoszą opłaty przecie ludziom i rządowi. A te człowieki otumanione to popierają, bo to konstytucji broni!
heldbaum
Wiadomo, z pierdla na pewno zacznie splacac.
_xyz
Tak PiSiorki naprawiają system prawny w naszym kraju
loosac
Wsadzic wszystkich za wszystko. Niedlugo o wygranej w wyborach zdecyduja wiezniowie bo bedzie ich wiecej niz obywateli na wolnosci
znawca_wszystkiego
W USA 1/3 obywateli siedziało lub siedzi aktualnie w więzieniu, więc daleko nam do wzoru. Ale reżim ciężko nad tym pracuje.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki