REKLAMA

Algieria: demokratyczne zmiany w konstytucji

2016-02-07 15:39
publikacja
2016-02-07 15:39

Algieria bliżej demokracji. Parlamentarzyści wprowadzili znaczące zmiany w konstytucji, między innymi limit kadencji dla prezydenta.

Algieria: demokratyczne zmiany w konstytucji / fot. Sławomir Stroński / Bankier.pl

Będzie mógł on rządzić krajem przez maksymalnie dwie kadencje. Tym samym władze odchodzą od zmian kierującego państwem Abdelaziza Boutefliki, wprowadzonych w 2008 roku, dzięki którym mógł po raz trzeci startować w wyborach rok później. Od 2014 roku trwa jego czwarta kadencja.

Ponadto, prezydent będzie musiał konsultować z parlamentarną większością kandydaturę na premiera. Będzie musiała też powstać niezależna komisja wyborcza, nadzorująca przebieg głosowań. W konstytucji uznano również język tamazight, którym posługuje się miejscowa społeczność Berberów. W regionach, które zamieszkuje, będzie mógł być nauczany w szkołach, jednak władze na razie nie uczyniły z niego języka urzędowego.

Zmiany zyskały powszechne poparcie w parlamencie - "za" głosowało 499 z 516 deputowanych, jednak deputowani opozycji zbojkotowali głosowania. Twierdzą też, że zmiany tak naprawdę sprzyjają obecnej większości parlamentarnej i prezydentowi.

Reformy prezydent Bouteflika zapowiadał już po protestach Arabskiej Wiosny sprzed 5 lat. W odróżnieniu od większości krajów regionu, w Algierii nie doszło wtedy do zmiany władz.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP/wcześn/to/Siekaj

Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki