REKLAMA

Bezterminowy strajk sędziów i prokuratorów w Algierii

2019-10-27 21:55
publikacja
2019-10-27 21:55

Algierscy sędziowie i prokuratorzy rozpoczęli w niedzielę bezterminowy strajk. Jak poinformował Krajowy Związek Zawodowy Sędziów (SNM), domagają się niezależności wymiaru sprawiedliwości oraz cofnięcia zmian przydziałów, które dotyczą ok. 3 tys. z nich.

fot. JanPietruszka / / YAY Foto

Według informacji podanych przez SNM "w strajku uczestniczy 96 proc." przedstawicieli tych zawodów. To - jak pisze AFP - niespotykana dotychczas skala protestu w tym sektorze w Algierii - kraju, który od lutego pogrążony jest w kryzysie politycznym.

Zdaniem związków zawodowych sędziowie i prokuratorzy sprzeciwiają się "kontroli władzy wykonawczej nad władzą sądową". Władze polityczne "wkroczyły w prerogatywy Najwyżej Rady Sędziowskiej, (...) podejmując decyzję o ruchu na taką skalę (...) w rekordowym czasie" - ocenia SNM. Chodzi o zmiany przydziałów sędziów i prokuratorów do konkretnych instytucji; według AFP dotyczą one 3 tys. osób, czyli trzech czwartych przedstawicieli tych zawodów.

Ministerstwo sprawiedliwości broni swojej decyzji, argumentując, że kwestionowane zmiany "jednomyślnie zaakceptowała" Rada. Organ ten decyduje o nominacjach i przebiegu kariery sędziów. Przewodniczy jej szef państwa, a w jej skład wchodzi również minister sprawiedliwości, przewodniczący Sądu Najwyższego oraz dziesięciu sędziów wyłonionych przez kolegów.

Jeśli strajk potrwa dłużej, może zaszkodzić przebiegowi procesu wyborczego w Algierii. Na 12 grudnia zaplanowane są wybory prezydenckie, w których obywatele mają wyłonić następcę wieloletniego prezydenta kraju Abdelaziza Butefliki. Pod presją protestów oraz armii został on w kwietniu zmuszony do odejścia z urzędu.

AFP zauważa, że sędziowie odgrywają w organizacji wyborów w Algierii znaczącą rolę, jako że odpowiedzialni są za nadzór nad spisem wyborców oraz za liczenie głosów.

Protestujący Algierczycy domagali się nie tylko zmiany na stanowisku prezydenta, lecz także likwidacji starego i nieprzejrzystego ich zdaniem systemu politycznego, który skupia się wokół rządzącej partii Front Wyzwolenia Narodowego (FLN), armii, biznesu czy weteranów wojny o niepodległość z lat 1954-62; nie chcą, by ludzie związani z dotychczasowym systemem, często skorumpowani, brali udział w transformacji politycznej. 

ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki