Aletta Jacobs: kim jest kobieta, którą widzimy na Google Doodle?

Aletta Jacobs – pierwsza kobieta, która ukończyła studia medyczne w Holandii, jest bohaterką czwartkowego Google Doodle. Holenderska lekarka i feministka urodziła się dokładnie 163 lata temu. Aletta Jacobs na kartach historii zapisała się m.in. jako założycielka pierwszej na świecie kliniki kontroli urodzeń.

Aletta Jacobs urodziła się 163 lata temu
Aletta Jacobs urodziła się 163 lata temu (Google)

Abraham Jacobs, ojciec bohaterki dzisiejszego Doodle, był lekarzem i Aletta już w dzieciństwie towarzyszyła mu w wizytach u pacjentów. Wtedy postanowiła pójść w ślady ojca. W 1871 r. jako pierwsza kobieta w Holandii uzyskała zgodę premiera na rozpoczęcie studiów medycznych. W 1879 r. ukończyła Uniwersytet Amsterdamski i uzyskała tytuł doktora nauk medycznych.

Również w stolicy Holandii Aletta Jacobs otworzyła swoją prywatną praktykę. Dwa razy w tygodniu przyjmowała pacjentów bezpłatnie. Lekarka prowadziła zajęcia dla kobiet, przybliżając im m.in. zasady higieny osobistej i zdrowotne konsekwencje prostytucji. Jacobs zaczęła przepisywać swoim pacjentkom borykającym się z powikłaniami poporodowymi środki antykoncepcyjne, a później otworzyła w Amsterdamie pierwszą na świecie klinikę kontroli urodzeń. W 1899 r. wydała książkę o fizjologii kobiet.

Aletta Jacobs była aktywną działaczką nie tylko w dziedzinie medycyny. Wsławiła się też walką o prawa kobiet. To dzięki jej staraniom skrócono ich czas pracy i wprowadzono możliwość siedzenia w jej trakcie. W 1883 r. Jacobs stanęła na czele holenderskich sufrażystek i postulowała o prawa wyborcze dla kobiet, które ostatecznie wprowadzono w 1919 r. Walczyła też o prawa kobiet do edukacji oraz antykoncepcji i planowanego macierzyństwa.

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 6 ~Laska

urodzila sie 163 lata temu poniewaz jej rodzice nie dokonali na niej aborcji

! Odpowiedz
0 8 ~Rozczarowany

Dlaczego Google promuje pierwszą kobietę promującą i pomagającą w mordowaniu dzieci?
Dochodzę do wniosku że Google to dzieło szatana :(
Znacie jakąś sensowną alternatywę?

! Odpowiedz
1 3 ~wiecie

bo promują depopulację białej rasy....poszukaj znaczeń napisu , poszczególnych liter...
to są ludzie którzy chcą nas zniszczyć...pomału nie będzie możliwości komentarzy i wymiany poglądów.... zobacz co napisał człowiek "wiecie"

! Odpowiedz
0 0 ~Dariusz odpowiada ~wiecie

Brednie piszesz, kobieta która chce usunąć ciąże i tak to zrobi nawet jeśli będze to stanowiło bardzo duże zagrożenie dla jej życia. Nie powstrzymasz jej, i juz lepiej żeby odbyło się to w sposób zgodny z wiedzą medyczną niż w piwnicy rekami znachorki.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 ~antykomunista

usunęliście bo nie pasuje do waszej ideologii(nekrologii) gender

! Odpowiedz
0 5 ~wiecie

masonistyczno satanistyczny obrazek
szóstki widać? zawijas wchodzący na trójkąt /piramidkę robiąc zeń wszystko widzące oko...
popatrzcie i poszukajcie jeszcze

! Odpowiedz
0 5 ~wiecie

dodam jeszcze jedno....zobaczcie jakie ma dłonie ta kobieta....nie da się tak trzymać normalnie rąk z przodu...te ręce można trzymać jedynie w naturalnej postaci z tyłu.....ale głowa jest obrócona jak w pozycji od przodu....
Odczytuję to w sposób następujący - stoi przodem do masonerii , tyłem zaś do ludzi , ale to że stoi tyłem nie znaczy że ich w pełni nie obserwuje...

przypominają nam tylko złe daty i próbują zastąpić czyś złym nasze dogmaty postępowania i myślenia....

litera g licząc alfabet drugi raz bez przerwy ma wartość 33 , trzecie "g" z rysunku w napisie google ma diabła , 3 + 3 = 6 i ten diabeł jest przed mównica....
Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~ggg

przez nią nie będę pił tej kawy

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl