REKLAMA

Aleksiej Nawalny otrzymał Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego

2021-10-20 15:28
publikacja
2021-10-20 15:28
Aleksiej Nawalny otrzymał Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego
Aleksiej Nawalny otrzymał Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego
fot. ANTON VAGANOV / / Reuters

Lider opozycji w Rosji Aleksiej Nawalny, więziony w swoim kraju z pobudek politycznych, otrzymał w środę Nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego w dziedzinie praw człowieka za wolność myśli.

"Lider rosyjskiej opozycji Nawalny jest laureatem Nagrody Sacharowa 2021 r. za wolność myśli. Panie Putin, uwolnij Aleksieja Nawalnego. Europa domaga się wolności dla niego i wszystkich innych więźniów politycznych" - ogłosiła grupa Europejskiej Partii Ludowej (EPL) na Twitterze.

Nawalny, który w sierpniu 2020 r. padł ofiarą próby zabójstwa przez otrucie, odsiaduje wyrok 2,5 roku za - jak utrzymują rosyjskie władze - naruszenie zasad zwolnienia warunkowego. UE nałożyła sankcje na rosyjskich urzędników za próbę jego otrucia i uwięzienie.

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli jest przyznawana corocznie przez PE. Została ufundowana w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje, broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Została nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa.

W październiku rosyjskie służby więzienne uznały Nawalnego za ekstremistę i terrorystę, ale jednocześnie wykluczyły z kategorii więźniów skłonnych do ucieczki. O tej decyzji poinformował w poniedziałek sam Nawalny.

W komunikacie zamieszczonym na Instagramie opozycjonista wyjaśnił, że został wezwany na posiedzenie komisji, która rozpatrywała usunięcie go z kategorii "więźniów skłonnych do ucieczki". Decyzja była pozytywna. Następnie komisja opowiedziała się za tym, by Nawalnego umieścić w kategorii ekstremistów i terrorystów.

"To dobra wiadomość. Rejestry +ekstremistyczny+ i +terrorystyczny+ nie są tak męczące, jak +zbieg+" - dodał Nawalny. Przypomniał, że co dwie godziny musi potwierdzać swą obecność na terenie kolonii karnej. Teraz takie nieustanne kontrole nie będą potrzebne.

Nawalny wyjaśnił także, że większość więźniów uznanych w kolonii karnej za "ekstremistów", to muzułmanie, a także nacjonaliści i fanatyczni kibice piłkarscy.

Opozycjonista odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. Wiosną br. założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją została uznana za "organizację ekstremistyczną". We wrześniu wobec Nawalnego wszczęta została sprawa karna dotycząca powołania organizacji ekstremistycznej.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki