Albania coraz popularniejsza w biurach podróży

redaktor naczelna Bankier.pl

W tym sezonie po liście najpopularniejszych rezerwacji w biurach podróży pnie się nowy kierunek. Touroperatorzy chętnie stawiają go za przykład mniej skomercjalizowanego niż Chorwacja kawałka Bałkanów. Turyści widzą w Albanii głównie niskie ceny.

Zgodnie z opublikowanym 30 maja cotygodniowym raportem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki,  przygotowywanym w oparciu o system rezerwacji Merlin, klienci biur podróży najczęściej kupowali wyjazdy do Grecji, Hiszpanii i Bułgarii. Najbardziej na popularności zyskał pierwszy z nich, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście liczby rezerwacji o 41 proc. rdr. Temu wynikowi daleko jednak do sukcesu kraju, który znajduje się dziś w tym samym rankingu na 9. pozycji. Liczba rezerwacji wyjazdów do Albanii wzrosła rdr. o 113 proc., a do samej stolicy – Tirany – o 145 proc.

(facebook.com/pg/albaniantourismagency)

Albania nieznana

„Mały śródziemnomorski kraj z dziewiczą naturą i kulturowymi zagadkami, rozciągający się od pokrytych śniegiem gór po porośnięte makami pola i plaże” – tak zachęcają turystów do przyjazdu same władze Albanii. Biura podróży przekonują polskich klientów, pisząc o jego szczególnym położeniu („naturalna granica między Wschodnią a Zachodnią Europą”), historii („przed wieki była obiektem pożądania wielkich tego świata”) i natury („ziemia dziewicza, w wielu miejscach nietknięta cywilizacją”).

Polski turysta wie na temat tego kraju dużo mniej niż o Grecji, Hiszpanii czy Bułgarii, ale to z pewnością będzie się zmieniać za sprawą coraz częściej goszczących w biurach podróży ofert wczasów w tym kraju. Miejsce, które do niedawna wydawało się wyborem głównie dla znudzonych resztą Europy backpackersów, dziś próbuje zająć pozycję pośród innych wakacyjnych lokalizacji cenionych przez klienta, który chciałby poleżeć na leżaku w słońcu i niewysokiej cenie.

Procentuje fakt, że niskie koszty da się pogodzić z poczuciem bezpieczeństwa. – Po niepokojach w arabskiej części basenu morza Śródziemnego oraz w Turcji, klienci biur podróży zaczęli rezerwować wakacje przede wszystkim w europejskiej części morza Śródziemnego oraz nad Morzem Czarnym. Dość powiedzieć, że jeszcze latem 2015 r. zainteresowanie Albanią było śladowe, a w rankingu popularności była ona dopiero na 16. miejscu – zauważa Jarosław Kałucki z Travelplanet.pl. Z danych, które przytacza wynika, że do końca maja br. 3,6 proc. klientów biur podróży zarezerwowało letnie wakacje w Albanii (27 czerwca – 31 sierpnia), w analogicznym okresie roku poprzedniego Albanii dotyczyło 2,4 proc. takich wyjazdów.

Bałkany all inclusive

Średnio na wakacje klienci biur podróży przeznaczają w tym roku 2700 zł, można więc powiedzieć, że wypoczynek na Riwierze Albańskiej (2300 zł) należy do tanich w porównaniu np. z Grecją (ok. 2850 zł/os.) Hiszpanią (ponad 3200 zł), Turcją (ok. 2600 zł) i jest bardzo konkurencyjny wobec Bułgarii (2150 zł).

Takie stawki pozwalają turystom z Polski na rezerwacje hoteli w głównej mierze czterogwiazdkowych (62 proc. rezerwacji), za co w tym sezonie płaci się średnio 2400 zł/os. Według danych przekazanych redakcji Bankier.pl przez Travelplanet, co trzeci wyjazd wiąże się z noclegami w hotelu trzygwiazdkowym (2150 zł/os.), a tylko 3,5 proc. w pięciogwiazdkowych (2550 zł/os.).

Wczasy w Albanii to w przypadku turystów z Polski głównie wyjazd typu all inclusive (70 proc. rezerwacji), co czwarta rezerwacja dotyczy opcji z dwoma posiłkami HB, tylko 2 proc. wybiera opcję BB jedynie ze śniadaniami w cenie.

Najpopularniejsze kierunki w ramach Albanii to Durres (70 proc.), Golem (ok. 10 proc.) i Saranda (9 proc.) – podaje Travelplanet.

Malwina Wrotniak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Gabriel

A ja jestem teraz w Albanii, za 12scie pelnych dni w mega lascie (20godz przed wylotem) zaplacilem 2.6tys All hotel Flower&Spa oferta z Itaki. Jest super piekny goscinny i tani kraj. Polecam

! Odpowiedz
0 0 malvina

Byłam kilka razy w Bułgarii i chętnie tam wrócę, ale już niestety nie w tym roku. Ile w ogóle średnio wydajecie podczas wakacji i na co ? Zgadzacie się z wynikami tegorocznego Barometru Ferratum https://www.ferratum.pl/sites/ferratum.pl/files/pictures/dokumenty/Ferratum-Summer-Barometer2017-POL.PDF ? Ja w tym roku planuję wydać tyle samo co rok temu :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 kumpel19

Osobiście wydaje mi się, że zachodnioeuropejskie kraje są bezpieczniejsze. W tym roku jadę do Lloret de Mar z BUT-em na obóz imprezowy, transport mam zapewniony, noclegi w dobrej miejscówce i opiekę rezydenta. Jadę na luzaku i niczym się nie przejmuję. Dobra opcja dla kogoś, kto średnio zna języki obce.

! Odpowiedz
4 5 ~Artur

Byłem nie polecam artykuł sponsorowany może i tanio ale na pewno miejscowe władze nadrobię to łapówka dla policji bardzo niebezpiecznie zwłaszcza dla rodzin miejscowych gospodarz potwierdził że często porywają ludzi i jest niebezpiecznie zwłaszcza dla ludzi z europejska rejestracją

! Odpowiedz
2 6 ~Endriu

Jedziemy z żoną już trzeci raz w ciągu pięciu lat i każdy pobyt jest tak samo udany jak w innych krajach nad morzem śródziemnym tylko dwa razy tańszy a w hotelu zawsze jest czysto i bezpiecznie,lokalna kuchnia wspaniała,klimtyzacja i leżaki na plaży darmo

! Odpowiedz
3 10 ~brrr

Zapraszamy również do Egiptu. Miejscowy gentlemani doceniają urodę Polek.

! Odpowiedz
1 12 ~brrr

" kulturowymi zagadkami" -- porywanie Serbów w Kosowie i trzymanie ich w klatkach do czasu aż się zgłosi klient na narządy. Kultura terrorystów z UCK zwala z nóg. Wychodzi na to, że pod patronatem NATO możesz być największym brudasem, zbokiem i dzikusem, a i tak zrobią z ciebie sympatycznego gościa. Teraz do poziomu Albania/Kosowo równa Ukraina - kolejny pieszczoch bajek i legend propagandowych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~Miroo

Artykuł sponsorowany...
Znam kilka osób (niezależnie od siebie), które były i odradzają.... Jeszcze nie czas... Jeszcze trochę muszą się ucywilizować i posprzątać... a żebractwo jest tam na każdym kroku...

! Odpowiedz
0 10 ~Globtroter

„Mały śródziemnomorski kraj z dziewiczą naturą i kulturowymi zagadkami, rozciągający się od pokrytych śniegiem gór po porośnięte makami pola i plaże” ;))

Byłem w Albanii 3 lata temu zjechałem cały kraj, w tym wybrzeże. Znalazłem jedną - powtórzę JEDNĄ czystą plażę, po której, albo obok której, nie walały się sterty śmieci.

Jak brudasy zaczną wywozić śmieci na wysypiska, a nie wyrzucać gdzie popadnie, to może pojadę tam jeszcze kiedyś.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 ~GDZIE

gdzie jest ta albania na mapie nie mogę naleźć

! Odpowiedz
2 0 ~StanRS

Może masz nieaktualną mapę, na Europę wschodnią, a Albania leży na południu. Zaktualizuj GPS-a.

! Odpowiedz
13 4 ~ffff

Albania poszła mega do przodu...ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieniu bo widzą w tym mega interes...jest tanio i pięknie...a najlepsze jest to że w Albanii jest dużo bezpieczniej niż np. w takiej Anglii czy Francji gdzie w wąskiej uliczce dostaniesz po pysku i nóż w brzuch

! Odpowiedz
2 14 ~zez

Jak można pisać takie bzdury? Albania to dosłownie 3-ci świat i najbiedniejsze państwo w całej Europie...

! Odpowiedz
3 7 ~StanRS odpowiada ~zez

Upadlina to jest teraz najbiedniejsze "państwo" w Europie. Dlatego prezio Duda musi zawieźć ukrom kolejne miliardy, bo oni walczą z ruskimi.

! Odpowiedz
0 4 ~StanRS

Ładnie i pięknie tak samo jak u arabusów gdy masz kasę i u nich kupujesz. A gdy nie masz kasy, to zdychaj pod płotem. Nikt ci wtedy nie pomoże.

! Odpowiedz
1 0 (usunięty) odpowiada ~zez

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 10 ~ojro

Albania słynie z rodzinnych klanów przestępczych, najbrutalniejszych w Europie. Zagrożenie jest duże.

! Odpowiedz
3 1 ~edw

Najbezpieczniej pod latarnią.

! Odpowiedz
3 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 9 ~Rusek

Byłem w Albanii, piękny kraj. Ludzie bardzo życzliwi. Jeżeli ktoś lubi zwiedzać to polecam wypożyczyć auto i pojechać na kanion rzeki Osum lub Blue eye. Jeżeli zależy komuś na spędzaniu czasu nad czystym morzem to polecam Sarandę. W przeciwieństwie do miejscowości Dures lub Golem woda będzie tam dużo mniej zamulona.

! Odpowiedz
16 21 ~zez

Achy i ochy a brak informacji naprawdę praktycznej - ponad 60% Albańczyków to muzułmanie i to bynajmniej nie ci "umiarkowani". Kto lubi mocne wrażenia to zdecydowanie zapraszam :)

! Odpowiedz
14 4 ~fgfg

za to katolicy nigdy nikogo nie pobili, okradli i nie zabili co ? :D...też nie przepadam za muzułmanami ale katole w Europie to też banda czubków

! Odpowiedz
1 4 ~MarekFrackowski

Sądzę, żeby pisać tego typu opinie trzeba trochę znać ludzi i kraj o którym się wypowiadasz.Albania jest krajem wyznawców trzech religii egzystujących wspólnie i w zależności od rejonu różnie procentowo to sie rozkłada - katolików/ grekokatolików, prawosławia i oczywiście muzułmanów tylko że TAM NIE BYŁO i nadal nie ma konfliktów na tym tle. Docenił to i podkreślił podczas swojej wizyty nasz Papież gdy odwiedził Albanię z której pochodziła zresztą SMatka Teresa. Od 4-ch lat mam W Sarandzie (południe) mieszkanie - zachwyciłem sie przyrodą,powietrzem,jedzeniem ale przede wszystkim ciepłym, szczególnie wobec Polaków zachowaniem Albańczyków którzy w jakimś sensie z nami i nasza historią się utożsamiają.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 17 ~szalom

Złodziejstwo, natręctwo i zagrożenie pobiciem wliczone w cenę , zapraszamy

! Odpowiedz
2 2 ~dfdf

byłeś ? nie byłeś..w mordę to możesz równie dobrze dostać w Polsce a w naszym pięknym Krakowie dostaniesz kosę w brzuch...Albania jest bardziej przyjazna niż nam się wydaje

! Odpowiedz
4 12 ~123

Bałkany generalnie są piękne a i faktycznie nieco tańsze, tym bardziej lepiej dać zarobić innym krajom słowiańskim które tam się znajdują, w których jest bardzo gościnnie, niż Egiptowi czy Turcji.

! Odpowiedz
1 3 ~Menotti

Albainia to nie Slowianie

! Odpowiedz
0 1 ~jj

to raczej leiej do czarnogóry czy macedonii, czy chorwacji (ale ta droga)

! Odpowiedz
2 11 ~Znawca

Wszystko dzięki Popkowi :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne