REKLAMA

Rosyjski ostrzał na Ukrainę. To już dziewiąty zmasowany atak

2022-12-05 13:13, akt.2022-12-05 18:22
publikacja
2022-12-05 13:13
aktualizacja
2022-12-05 18:22

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono w poniedziałek alarm przeciwlotniczy - poinformowały media. "Rakiety już zostały wystrzelone" - przekazał rzecznik sił powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

Rosyjski ostrzał na Ukrainę. To już dziewiąty zmasowany atak
Rosyjski ostrzał na Ukrainę. To już dziewiąty zmasowany atak
fot. iacheslav Onyshchenko / / ZUMA Press

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ponad 60 z wystrzelonych w poniedziałek ponad 70 rosyjskich rakiet, wycelowanych w cele na Ukrainie - przekazały Siły Powietrzne w popołudniowym komunikacie. Był to już dziewiąty zmasowany atak agresora na obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej.

Jak podano na podstawie wstępnych ustaleń, 38 rakiet Ch-101/Ch-555 zostało odpalonych z ośmiu samolotów Tu-95 z regionu Morza Kaspijskiego i Wołgodońska w obwodzie rostowskim w Rosji.

„Przeciwnik zaatakował także 22 rakietami typu Kalibr z okrętów Floty Czarnomorskiej” – podały Siły Powietrzne w komunikacie w komuniatorze Telegram.

Ponadto z regionu Morza Czarnego bombowce strategiczne Tu-22M3 wystrzeliły trzy rakiety manewrujące Ch-22, a myśliwce Su-35 – sześć rakiet lotniczych Ch-59 i jedną Ch-31P.

W wyniku poniedziałkowego zmasowanego ataku rakietowego Rosji na Ukrainę w kilku obwodach słychać było eksplozje; w obwodzie zaporoskim zginęły dwie osoby, zrujnowane zostały budynki cywilne – poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

„Obwód zaporoski, wieś Nowosofijiwka. Zrujnowano kilka prywatnych domów, są ranni” – napisał w serwisie Telegram. „Dwoje ludzie zginęło, dwoje zostało rannych” – dodał w kolejnym wpisie.

Władze Odessy, na południu Ukrainy, powiadamiają, że z powodu rosyjskiego ataku rakietowego wyłączono w poniedziałek prąd w stacjach wodociągowych; w całym mieście czasowo nie ma wody. W obwodzie sumskim, na północy kraju, powiadomiono o przerwie w dostawach prądu.

W wyniku ostrzału częściowo pozbawiony prądu został Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim – powiadomiły tamtejsze władze. W powietrzu wciąż są rosyjskie rakiety; istnieje groźba powtórnych ataków – podały władze miasta.

Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego, powiadomił w Telegramie, że należy spodziewać się jeszcze „trzeciej fali ostrzału”.

Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeksij Kułeba.

Kułeba dodał, że brak dostaw energii elektrycznej to awaryjne odłączenia mocy. Wahania napięcia prądu były - według Kułeby - pojedyncze, obecnie sytuacja się ustabilizowała.

Szef kijowskiej administracji dodał, że władze w najbliższym czasie przedstawią bardziej szczegółowe informacje na temat skutków ataku. Jednocześnie zwrócił uwagę na działania sił obrony powietrznej w rejonie Kijowa.

"Mamy przykłady udanego działania obrony przeciwlotniczej w Kijowie. Mamy dobre wyniki. Niestety, jeden z pocisków uderzył w obiekt infrastruktury. Mogę powiedzieć, że nie widzimy jeszcze żadnych krytycznych konsekwencji, ale więcej szczegółów podamy później" - dodał.

adj/ ap/ jjk/ just/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (41)

dodaj komentarz
od_redakcji
Prawdziwymi ofiarami są tutaj ukraińscy i rosyjscy cywile, którzy nie kłócą się ze sobą i po prostu chcą żyć swoim życiem.
od_redakcji
Pelosi, Kerry, Romney, Biden, MIC i wielu innych polityków amerykańskich dziękują mieszkańcom Rosji i Ukrainy za ich poświęcenie
prs
Ze oni sie nie odgryzaja na terytorium ruSSlandi..az dziwne..
prs
gaSSpjutin nie ma pojecia.. co to "polityka bez rozlewu krwi"..

Jego zachowania zawsze byly ociekajace krwia niewinnych ludzi..
zoomek
Doktryna obronna Rosji zakłada/dopuszcza uderzenie atomowe po ataku na ich terytorium.
prs odpowiada zoomek
Trzeba wiec rozwalic dziadostwo "od srodka"..
trollmaster
w tytule jest błąd:
powinno być: Rosyjski ostrzał w Ukrainę.
od_redakcji
Tak przy okazji: Premier coś chlapnął o kasie dla piłkarzy, da ze swoich?. Ktoś wie, czy myśliwce witały piłkarzy uwolnionych od kataru. Hehehe
mirek6504
Wietnam XXI wieku ??? Jak te bagno ma trwać 20 lat jak zapowiadają Rosjanie to juz niech lepiej się Ukraincy poddadzą będzie mniej kalek w Europie bo USA ich nie przyjmie ludzie wy idźcie na rozsądek a nie na udry bo już i tak jest podział w społeczeństwie po co nam to ?
od_redakcji
"Ludzie wy idźcie na rozsądek" Daj im adres, bo sami nie znajdą. Będziemy mieć Syrię europy na naszym utrzymaniu sami pogrążeni średniowieczu.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki