REKLAMA

Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły w lipcu pierwszy raz od IX '21 [analiza]

2022-08-16 17:02
publikacja
2022-08-16 17:02
Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły w lipcu pierwszy raz od IX '21 [analiza]
Aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły w lipcu pierwszy raz od IX '21 [analiza]
fot. fotodrobik / / Shutterstock

Wartość aktywów zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych wzrosła w lipcu o 3,2 mld zł do 265,5 mld zł. To pierwszy wzrost od września ubiegłego roku - podano w raporcie Analiz .pl. Od początku roku wartość aktywów krajowych funduszy spadła o niemal 36,5 mld zł.

"Po ciężkim półroczu na rynkach finansowych lipiec przyniósł ocieplenie nastrojów. Inwestorzy uznali, że skoro recesja puka do bram, to banki centralne powinny być nieco bardziej wstrzemięźliwe w zacieśnianiu polityki pieniężnej. To napędziło odbicie indeksów akcji i spadek rentowności obligacji (wzrost ich cen). Korygowały się natomiast ceny surowców, co wiązać można z gospodarczym hamowaniem na świecie" - napisano w komunikacie Analiz. pl.

Jak podano, spośród 800 lokalnych funduszy inwestycyjnych zaledwie 70 znalazło się w lipcu pod kreską. Saldo sprzedaży wyniosło -2,5 mld zł.

W lipcu największy przyrost wartości aktywów w ujęciu nominalnym zanotowały fundusze akcyjne. Mimo, że klienci wypłacili z nich łącznie ponad 800 mln zł, czyli aż o 600 mln zł więcej niż w czerwcu, to jednak dobre wyniki zarządzania sprawiły, że aktywa w tym segmencie wzrosły o ponad 1,1 mld zł, a zatem o 4,2 proc. i na koniec miesiąca wyniosły niemal 28,7 mld zł.

W lipcu portfele funduszy dłużnych powiększyły się łącznie o 0,8 mld zł (o 1,1 proc.) i na koniec miesiąca wyniosły 80,3 mld zł. To również rezultat dodatnich wyników inwestycyjnych, gdyż w lipcu z tego segmentu produktów klienci wycofali łącznie 1,2 mld zł.

"Warto jednak zwrócić uwagę, że po raz pierwszy od lutego 2021 r. dodatni bilans sprzedaży zanotowały fundusze obligacji długoterminowych. W tym samym czasie aktywa funduszy mieszanych (a więc takich, które inwestują i w akcje, i w obligacje) zwiększyły się o około 1,1 mld zł, czyli 3,5 proc." - napisano w raporcie.

Wartość zgromadzonych środków w funduszach zdefiniowanej daty PPK wzrosła w lipcu o prawie 0,7 mld zł (8,8 proc.) i na koniec miesiąca wyniosła 8,4 mld zł.

Trzy segmenty funduszy zanotowały w lipcu spadek wartości aktywów, przy czym największy w ujęciu procentowym dotyczył funduszy surowcowych. Ich portfele skurczyły się o ponad 10 proc. (niecałe 0,5 mld zł), do 3,9 mld zł.

W lipcu zmniejszyły się także aktywa funduszy absolutnej stopy zwrotu (o 0,6 proc.) oraz funduszy aktywów niepublicznych (o 0,1 proc.). (PAP Biznes)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki