REKLAMA

Akt oskarżenia ws. wybudowania covidowego osiedla w Nadmorskim Parku Krajobrazowym

2021-12-08 08:30
publikacja
2021-12-08 08:30
Akt oskarżenia ws. wybudowania covidowego osiedla w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
Akt oskarżenia ws. wybudowania covidowego osiedla w Nadmorskim Parku Krajobrazowym
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

Aktem oskarżenia Prokuratura Rejonowa w Pucku zakończyła postępowanie dotyczące nielegalnego wybudowania osiedla mieszkaniowego w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w Mechelinkach nad Zatoką Pucką. W związku z budową deweloper powołał się na ustawę o przeciwdziałaniu COVID-19.

W sierpniu 2020 roku spółka MS King na działce w Mechelinkach nad Zatoką Pucką rozpoczęła budowę dziesięciu budynków dwukondygnacyjnych. W toku śledztwa ustalono, że inwestycja prowadzona była wbrew przepisom.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, w oświadczeniu złożonym w Starostwie Powiatowym w Pucku, jako cel budowy inwestor wskazał przeciwdziałanie COVID-19, stosownie do art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

"Cel ten w żaden racjonalny sposób nie został uprawdopodobniony przez inwestora" - podkreśliła prokurator Wawryniuk.

Działka, na której realizowano inwestycję, znajduje się w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych.

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Mechelinek teren jest oznaczony jako pas zieleni nieuporządkowanej z zakazem budowy, a działka położona jest na obszarze szczególnie zagrożonym powodzią w rozumieniu ustawy Prawo wodne.

Rozpoczęcie robót budowlanych bez uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego narusza przepisy tej ustawy, a takiego zezwolenia inwestor nie pozyskał.

"W toku postępowania zarzut wybudowania dziesięciu budynków w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego wbrew przepisom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ustawy Prawo wodne przedstawiono prezesowi spółki" - tłumaczyła prokurator Wawryniuk.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia czynu zabronionego i odmówił złożenia wyjaśnień.

Grozi mu kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Rejonowego w Wejherowie.

Jak poinformowała prokurator Wawryniuk, równolegle z postępowaniem przygotowawczym prokurator zainicjował postępowanie administracyjne.

"Wniósł o wstrzymanie robót budowlanych prowadzonych w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wskazując na brak podstaw do uznania, że prowadzona inwestycja podlega ochronie wynikającej z przepisu art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" - precyzuje prokurator Wawryniuk.

Postępowanie administracyjne zostało zakończone prawomocną decyzją Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego wstrzymującą roboty budowlane. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ lena/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
kenn
Jeśli prowadzą tak daleko idące inwestycje pod płaszczykiem "covidowym", to każdy chyba powinien sobie zadać pytanie: czy nie jest to przypadkiem długotrwały PLAN?
broiniac
Przecież sprawa się rypła, a koleś może iść siedzieć xD nie wiesz co piszesz xD
brat_ramzesa
Skończy się jakaś przyjaźń wpływowego polityka z prezesem lokalnej firmy budowlanej "januszex". Fajnie by było jakby jeszcze ten Janusz wydał swojego informatora i zeznał ile pieniążków publicznych miało być zdefraudowane.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki