REKLAMA

Akt oskarżenia ws. nieprawidłowości przy budowie komisariatów policji na Śląsku

2021-01-15 10:46
publikacja
2021-01-15 10:46
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / Bankier.pl

Dziesięć osób, w tym byli funkcjonariusze i pracownicy Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, odpowie przez sądem za nieprawidłowości związane z budową komisariatów policji w Sosnowcu i Gliwicach. Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Regionalna we Wrocławiu.

Śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie nowych budynków policji na Śląsk to wynik prowadzonej w 2015 r. kontroli wewnętrznej w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach – przekazała w piątek PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka.

W trakcie tego postępowania – jak podała prokuratura – ustalono, że podczas realizacji inwestycji budowlanych, finansowanych ze środków Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, doszło do nieprawidłowości związanych z odbiorem i rozliczeniem robót. Chodzi o budowę Komisariatu Policji I w Sosnowcu oraz budowę nowej siedziby Komisariatu Policji III w Gliwicach.

Zdaniem śledczych nieprawidłowości miały polegać na odbiorze niewykonanych lub wykonanych tylko częściowo prac budowlanych. Za to wykonawcy inwestycji, jak podkreśla prokuratura "mimo braku przesłanek wynikających ze zrealizowanego zakresu rzeczowego i wartościowego inwestycji", wystawiali faktury VAT.

"Faktury te były zatwierdzane przez przedstawicieli Wydziału Inwestycji i Remontów KWP w Katowicach, a następnie akceptowane do wypłaty przez członków kierownictwa KWP i przekazywane pionowi finansowemu inwestora do wypłaty wynagrodzenia dla wykonawcy" - podała prok. Bylicka.

Na ławie oskarżonych w tej sprawie zasiądzie łącznie 10 osób. Wśród nich ośmiu ówczesnych funkcjonariuszy i pracowników Komedy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz dwie osoby powiązane ze spółką realizującą inwestycje.

"Funkcjonariusze i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji oskarżeni zostali o nadużycie udzielonych im uprawnień i niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, poświadczanie nieprawdy w dokumentacji realizowanych inwestycji, co skutkowało wyrządzeniem Skarbowi Państwa - Komedzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach znacznej szkody majątkowej" - poinformował prok. Bylicka.

Z kolej przedstawicielom firmy wykonującej prace budowlane zarzucono poświadczenie nieprawdy w dokumentacji związanej z pracami budowlanymi.

Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia.

Akt oskarżenia w tej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki