Akt oskarżenia przeciw zatrzymanej przez ABW grupie oszukującej na paliwie i podatkach

Przeciw zatrzymanym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego 19 członkom grupy fałszującej paliwo i oszukującej na podatkach prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia - dowiedziała się PAP. Grupa przez rok wyłudziła 24,5 mln zł podatku VAT i akcyzy.

(fot. Maciej Biedrzycki / FORUM)

Zatrzymana przez ABW grupa przestępcza deklarowała przewóz tranzytem przez Polskę oleju formowego z Niemiec m.in. do Czech, na Słowację i Łotwę. Przy takim tranzycie nie powstaje obowiązek zapłacenia podatku w Polsce. W wyniku śledztwa okazało się jednak, że w rzeczywistości olej pozostawał w naszym kraju.

Śledczy ustalili też, że zamiast oleju formowego, deklarowanego w dokumentach przewożono olej napędowy, od którego nie płacono akcyzy.

Według ustaleń ABW i prokuratury działania tej grupy były dobrze zorganizowane. Gdy kierowca pobrał towar i przejechał z Niemiec do Polski, członkowie grupy kierowali transport do baz paliwowych, stacji benzynowych lub mało uczęszczanych miejsc, gdzie przelewano olej do cystern.

Grupa miała też fałszować dokumentację przejazdów, aby nie dało się wykryć przestępstwa. W celu ukrycia zmiany w trasie, członkowie grupy odbierali od kierowców międzynarodowe listy przewozowe, fałszowali je i odsyłali do firm przewozowych.

Takie działania przez rok miały doprowadzić do wyłudzenia 7,5 mln podatku VAT i 17 mln zł podatku akcyzowego.

Akt oskarżenia pod koniec czerwca Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowano do jednego ze szczecińskich sądów - wynika z informacji PAP.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ godl/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.