Akcjonariusze zatwierdzą zasady wynagradzania menadżerów

Do 30 czerwca przyszłego roku akcjonariusze powinni zatwierdzić politykę wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznych – poinformował associate partner w firmie EY Karol Raźniewski, podczas VIII Kongresu CFO spółek giełdowych zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

(fot. Krzysztof Pacula / FORUM)

„Propozycję polityki wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych powinien przygotować zarząd spółki i przedstawić do dyskusji i zatwierdzenia akcjonariuszom, na walnym zgromadzeniu do 30 czerwca 2020 roku. Niewypełnienie tego obowiązku może skutkować karami finansowymi dla menadżerów spółki nałożonymi przez nadzorcę rynku” – powiedział associate partner w firmie EY Karol Raźniewski, podczas VIII Kongresu CFO spółek giełdowych, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych w podwarszawskiej Jachrance.

Obowiązek ten jest konsekwencją implementacji do krajowego prawa dyrektywy SRD II (Shareholders Rights Directive II). Stosowne uchwały w tej sprawie Sejm i Senat podjęły w zeszłym tygodniu, a nowe prawo czeka na podpis prezydenta.

Inną konsekwencją przyjętych regulacji będzie pełna przejrzystość wynagrodzeń.

„Spółki będą zobowiązane zamieścić na stronie internetowej imienną informację, jakie wynagrodzenie otrzymał dany członek zarządu czy rady nadzorczej. Z podziałem na cześć stałą i zmienną. Ujęte będą musiały być także wszelkie inne benefity, na przykład emerytalne czy wynikające z programu opcji menedżerskich. Dodatkowo, w przypadku części zmiennej, wymagana jest informacja o tym, za co dokładnie to wynagrodzenie zostało wypłacone" – dodał Raźniewski.

Spółki zobowiązane będą zatem ujawnić informacje o tym, jakie cele biznesowe postawiły przed swoim menadżerami. I na przykład podać do wiadomości publicznej, że wynagrodzenie zmienne należne prezesowi zostało wypłacone, bo spółce udało się zrealizować określony wzrost przychodów, wynik operacyjny lub marżę EBITDA. Ponadto, spółka zobowiązana jest wykazać jak wynagrodzenia menedżerskie mają się do działalności spółki w sferze społecznej, np. w zakresie ochrony środowiska.

Mimo, że czas na uchwalenie polityki wynagrodzeń spółki mają do 30 czerwca, to będzie ona obowiązywać już od początku przyszłego roku. Po raz pierwszy pełne informacje o wynagrodzeniach menadżerów dotyczyć będą 2020 roku.

„Rady nadzorcze spółek zostały zobowiązane do sporządzania corocznych raportów z realizacji polityki wynagrodzeń. Sprawozdania te będą poddane głosowaniu na walnym zgromadzeniu, a audytor spółki będzie zobowiązany do wydania opinii o ich rzetelności” – mówił Raźniewski.

Z punktu widzenia zatrudnionych w firmie pracowników interesujący może być inny z nowych obowiązków. Częścią sprawozdania z realizacji polityki wynagrodzeń ma być informacja, jak płace menadżerów mają się do płac reszty pracowników. (PAP Biznes)

tj/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.