REKLAMA

Akcje PPL wniesione do grupy kapitałowej CPK

2023-09-22 09:20
publikacja
2023-09-22 09:20

Pełnomocnik rządu ds. CPK wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - podała spółka w komunikacie prasowym.

Akcje PPL wniesione do grupy kapitałowej CPK
Akcje PPL wniesione do grupy kapitałowej CPK
/ CPK

1 kwietnia br. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" przekształciło się w jednoosobową spółkę akcyjną i zmieniło nazwę na Polskie Porty Lotnicze S.A. Miało to związek z wejściem w życie 2 października 2022 r. ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, która rozpoczęła proces przekształcenia PPL w spółkę akcyjną Polskie Porty Lotnicze, a następnie przyłączenia jej do Grupy Kapitałowej CPK.

"Pełnomocnik rządu ds. CPK wniósł akcje spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) do Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ten sposób spółka PPL dołączyła do Grupy Kapitałowej CPK skupiającej główne aktywa i procesy inwestycyjne dla infrastruktury lotniskowej w Polsce" - poinformował w piątkowym komunikacie rzecznik CPK Konrad Majszyk. Jak dodał, proces przekształceń w PPL został zakończony.

Grupa CPK - jak zaznaczono - będzie odpowiedzialna za koordynację i pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych związanych z budową nowego lotniska przesiadkowego.

"Włączenie PPL do CPK przyniesie liczne pozytywne rezultaty. Po pierwsze, w ten sposób powstała silna grupa kapitałowa, która zarządza najważniejszymi państwowymi aktywami lotniskowymi. Po drugie, dzięki dokonanej konsolidacji Grupa Kapitałowa CPK będzie dominowała w naszym regionie Europy. Po trzecie, ten ruch usprawni budowę infrastruktury CPK, która zapewni kontynuację funkcji Lotniska Chopina w nowym miejscu, w lepszym standardzie i gwarantując zwiększenie liczby miejsc pracy" - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, cytowany w komunikacie spółki CPK.

"Przejęcie kontroli nad PPL zapewnia spójny rozwój polskiego sektora lotniczego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie lepiej zintegrować działalność inwestycyjną i cele programu CPK, przygotować się do przeniesienia ruchu cywilnego i sprawdzić technologie, które zostaną następnie zastosowane na nowym lotnisku" - wskazał prezes spółki CPK Mikołaj Wild, cytowany w komunikacie.

Wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji spółki PPL S.A. do spółki CPK jest ostatnim etapem realizacji założeń ustawy.

PPL to największy w Polsce podmiot zajmujący się zarządzaniem portami lotniczymi. Jest właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Zielonej Górze i Radomiu. Posiada też udziały w większości portów regionalnych w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa. (PAP)

mk/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mesten
Budowa, jeżeli w ogóle się zacznie, potrwa ze 20-30 lat. A za 30 lat w Polsce będzie 20 milionów ludzi a większość to ekstremalnie bideni emeryci. Nawet te lotniska, które sa teraz będą pracowały na połowę gwizdka.
tomasz666
Jeśli nie wiecie po co ma być CPK to Wam powiem. To pomysł judostwa w celu ewentualnej ucieczki.
okragly_stol
Takk samo robiono w latach 90 żeby ukryć długi
kaka2002
czyli jednak będą likwidować lotnisko na Okęciu...
jpelerj
A grunty na Okęciu pewnie już sprzedane via darowizna dla KK...
polonu
kto do tej Polski będzie przylatywał i po co , chyba sami nie będziemy latać w kółko . ha ha ha .
jas2
Niemcy, Włosi, Rosjanie, Chińczycy, Japończycy, Arabowie, Amerykanie...
okragly_stol odpowiada jas2
Rosjanie chyba będą się desantować
jas2 odpowiada okragly_stol
Za 5 lat może być różnie.

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki