REKLAMA

Akcje PGNiG rosną kolejny dzień, ceny gazu w Europie na 2,5-letnich maksimach

2021-01-13 11:04
publikacja
2021-01-13 11:04
fot. Bartłomiej Żurawski / FORUM

Akcje PGNiG rosną podczas środowej sesji prawie 4 proc., a od początku roku zyskały ponad 11 proc., gdyż ceny gazu w Europie są na najwyższym poziomie od 2,5 roku. Lekko zniżkuje z kolei Grupa Azoty, dla której drożejący gaz nie jest dobrą wiadomością.

"Uważamy, że przy obecnym makro największa przestrzeń do przeceny jest dla Grupy Azoty (również istotny negatywny wpływ przez CO2), w krótkim terminie słabiej może zachować się też PKN Orlen (wpływ na energetykę CCGT, petrochemię i koszt gazu w rafinacji). W średnim terminie widzimy dalszą przestrzeń do wzrostów na PGNiG" - napisał analityk Michał Kozak w raporcie Trigon DM.

Ceny gazu ziemnego w Europie znajdują się na 2,5-letnich maksimach. Europejski TTF spot i kontrakt 1M wzrosły we wtorek o prawie 18 proc. do 26,1 EUR/MWh, a kontrakt roczny o 2 proc., do 16,8 EUR/MWh.

Powodem są niskie temperatury w północno-zachodniej Europie, niższe dostawy LNG i względnie niższa wietrzność. W efekcie zapasy gazu w Europie są o 16 proc. niższe r/r, na poziomie 67 proc. pojemności.

Wpływ na ceny gazu mają również wyższe ceny CO2: 34,7 EUR/t (vs. 31 EUR miesiąc temu) i wyższe ceny węgla energetycznego (ARA spot: 74 USD/t vs. 65 USD miesiąc temu).

Z kolei w Azji cena gazu LNG wzrosła do kolejnych rekordowych poziomów powyżej 30 USD/mmBtu (vs. ok. 5 USD w 2020 r. i rekordowe 20 USD w 2013 r.). Powodem jest mroźna zima przekładająca się na wyższy popyt na gaz, problemy z uzupełnianiem zapasów, niskie dostawy LNG (wpływ na stawki czarterowe, rekordowy koszt dostawy LNG z USA do Azji).

W efekcie rosnących cen gazu w Europie od początku roku zyskują akcje PGNiG. W ciągu ostatnich kilku dni podrożały one ponad 11 proc., z czego podczas środowej sesji już prawie 4 proc. O godzinie 10.44 za jedną akcję gazowej spółki płacono 6,17 zł. Akcje PGNiG są obecnie najdroższe od drugiej połowy 2018 roku.

Lekko zniżkuje natomiast Grupa Azoty. Jej akcje kosztują w środę 30,1 zł, po spadku o 0,66 proc. (PAP Biznes)

pr/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe kiedy i o ile PGNiG większy wydobycie?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki