REKLAMA

Akcje Meta zyskują 20 proc. Wzrosty równo rok po katastrofie właściciela Facebooka

Michał Kubicki2023-02-02 16:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-02 16:15

Cena akcji właściciela Facebooka zyskuje po publikacji wyników. Kurs spółki Meta zyskiwał po otwarciu handlu kasowego nawet 20 proc. Raport finansowy pokazała lepsze od oczekiwań przychody, ale słabszy zysk na akcję, Mimo to inwestorzy rzucili się na mocno przecenione w ostatnim roku walory.

Akcje Meta zyskują 20 proc. Wzrosty równo rok po katastrofie właściciela Facebooka
Akcje Meta zyskują 20 proc. Wzrosty równo rok po katastrofie właściciela Facebooka
fot. askarim / / Shutterstock

Raport o wynikach za IV kwartał 2022 r. Meta Platforma opublikowała w środę, po zakończeniu sesji na Wall Street. Już w handlu posesyjnym widać było, że inwestorzy entuzjastycznie odebrali pokazane dane finansowe, bo kurs rósł o kilkanaście procent.

W pierwszych transakcjach w handlu kasowym akcje Meta rosły o 20 proc. do 183,32 dol. za sztukę. Po godzinie handlu wzrosty przekraczały 22 proc. Cena wynosiła ponad 188 dol. Na koniec sesji kurs był wyżej o 23,28 proc., na poziomie 188,77 dol. Od początku stycznia kurs jest już wyżej o blisko 52 proc., a kapitalizacja spółki ma szansę wkrótce powrócić ponad poziom 500 mld dolarów, bowiem w czwartek wynosiła już 495 mld.

tradingeconomics.com

Przychody za IV kwartał 2022 roku Meta zaraportowała na poziomie 32,17 mld dolarów, co okazało się wynikiem lepszym od oczekiwań, które szacowały je na 31,65 mld. Słabiej wypadł zysk na akcję, który wyniósł 1,76 dol. wobec prognozy na poziomie 2,26 dol. Wzrost przychodów został osiągnięty głównie dzięki aplikacjom takim jak Facebook, Instagram i WhatsApp, które zarabiają na reklamach. Ich przychody wyniosły 31,25 mld dolarów, w porównaniu do 30,86 mld dolarów oczekiwań i były niższe o 4,2 proc. r/r., wydaje się to przyzwoitym wynikiem przy słabnącym rynku reklam.

Segment Reality Labs, który odpowiada za Metaverse, po raz kolejny wygenerował ogromną stratę operacyjną, tym razem wynoszącą 4,28 mld dol.

Uwagę zwracały za to liczby dotyczące korzystania z platform spółki przez użytkowników i to one po części mogą stać za pozytywnym odbiorem raportu.

Dzienna liczba aktywnych użytkowników Facebooka wyniosła 2,00 mld, chociaż spodziewano się, że będzie o 20 mln mniejsza. Miesięcznie aktywni użytkownicy Facebooka to z kolei ponad 2,96 mld osób, chociaż szacowano ich na poziomie 2,98 mld. Średni przychód na użytkownika sięgnął 10,86 dol., wobec prognozowanych 10,63 dol.

Jeśli chodzi o prognozy na cały rok 2023, Meta spodziewa się, że całkowite wydatki wyniosą od 89 do 95 mld dol., co jest szacunkiem niższym od poprzedniej prognozy, która mówiła, że wydatki wyniosą od 94 do 100 mld dol.

Poza tym spółka poinformowała, że uruchomi program skupu akcji własnych o wartości 40 mld dol, co oznacza, że płynność oraz popyt na akcje firmy zdecydowanie wzrosną. Może to też świadczyć, że spółka widzi niedowartościowanie swoich akcji i brak możliwości lepszego wykorzystania tych środków. Mimo to, wydatki inwestycyjne w 2023 roku, szacowane przez spółkę znajdują się w przedziale między 30 a 33 mld dol.

"Głównym naszym motywem na 2023 rok jest „Rok Wydajności” i skupiamy się na tym, by być silniejszą i bardziej zwinną organizacją" – stwierdził Mark Zuckerberg.

„Myślę, że weszliśmy w pewną fazę zmiany dla firmy” – powiedział, zauważając, że liczba pracowników stale rosła przez prawie dwie dekady. Teraz, po redukcji około 11 000 etatów  i wstrzymaniu większości rekrutacji, koncentruje się na „zwiększeniu efektywności podejmowania decyzji”.

Na wyobraźnię inwestorów podziałały też słowa prezesa o sztucznej inteligencji. Mark Zuckerberg chce, aby Meta była liderem w dziedzinie generatywnej AI, konkurując w ten sposób z takimi firmami jak OpenAI, która opracowała ChatGPT oraz Google, która pracuje nad swoimi rozwiązaniami za obszaru uczenia maszynowego.

„AI jest podstawą naszego silnika odkrywania i naszej działalności reklamowej, a także wierzymy, że umożliwi wiele nowych produktów i dodatkowe przekształcenia w naszych aplikacjach” – powiedział Zuckerberg

W 2022 r. akcje Meta zostały przecenione o blisko 70 proc. Dno trendu spadkowego akcje osiągnęły na początku listopada 2022 r., kiedy płacono za nie poniżej 90 dolarów.  Czwartkowe odbicie, odbywa się rok po historycznej wyprzedaży na akcjach spółki, kiedy na jednej sesji kurs spadł o ponad 26 proc. Był to wtedy największy jednodniowy spadek wartości spółki, który wyniósł ponad 241 mld dolarów.  

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
go_ral
na naszym rodzimym podworku w tym roku upadl wykop.pl miejmy nadzieje ze taki facebook rowniez w koncu spadnie z rowerka. takie portale niestety sluza cenzurze, kontroli mysli i slowa. czas aby upadly
grzegorzkubik
Jeszcze ktoś z tegoż FB korzysta ale zostanie wyparty przez ciekawsze aplikacje. Nadchodzi czas walki z cenzurą.
jenak
Wyleszczyli i jadą windą w górę.

"Upadek" franka w 2008 r., a później windą do góry, dokładnie, co do joty, ten sam schemat.
eglantyna
Facebooka akurat i nie mam i wiem, czemu nie mam. I nie żałuję, że nie mam, bo wielu uważało FB po $230 za dobry zakup.

Natomiast Align:

https://finviz.com/quote.ashx?t=ALGN&p=d

27% do góry, przesadził susem lukę bessy z kwietnia i zastanawiam się, cemu nie mam Align w portfolio? Z perspektywy czasu powstaje
Facebooka akurat i nie mam i wiem, czemu nie mam. I nie żałuję, że nie mam, bo wielu uważało FB po $230 za dobry zakup.

Natomiast Align:

https://finviz.com/quote.ashx?t=ALGN&p=d

27% do góry, przesadził susem lukę bessy z kwietnia i zastanawiam się, cemu nie mam Align w portfolio? Z perspektywy czasu powstaje pytanie, ale na jesień wydawało mi się drogo, choć było pewnym, że nie zobaczę C/Z poniżej 20.
Na pocieszenie, ognisty rydwan mojego portfolio - AMD - wczoraj kilkanaście %, dziś znów parę, nie ma co narzekać :)
forfun
takie programy to zakała ostatnich lat.
zamiast prawdziwego życia wszędzie tylko słit focie i relacje z kibla.

Do profesjonalnie używanych komunikatorów nie można się czepiać dużo ułatwiają ale już nawet ptaki na polu wiedzą po krótkiej obserwacji czy to stoi strach na wróble czy żywy człowiek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki