REKLAMA

Akcje Evergrande tąpnęły po wznowieniu notowań

Maciej Kalwasiński2021-10-21 07:00, akt.2021-10-21 10:18analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-21 07:00
aktualizacja
2021-10-21 10:18
Akcje Evergrande tąpnęły po wznowieniu notowań
Akcje Evergrande tąpnęły po wznowieniu notowań
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Reuters

O ponad 10 proc. tąpnęły notowania Evergrande Group po tym, jak na giełdzie w Hongkongu wznowiono handel walorami spółki po ponad dwóch tygodniach przerwy. Chiński gigant poinformował o zerwaniu negocjacji ws. sprzedaży większościowych udziałów w spółce-córce, problemach z upłynnieniem innych aktywów oraz o załamaniu sprzedaży mieszkań.

Handel akcjami Evergrande Group oraz Evergrande Property Services notowanymi na giełdzie w Hongkongu pozostawał wstrzymany od 4 października. Spółki wnioskowały o zawieszenie obrotu do czasu ujawnienia informacji poufnych dot. transakcji. Media informowały, że Hopson Development może przejąć 51 proc. udziałów w biznesie zarządzania nieruchomościami za kwotę 40 mld dolarów hongkońskich.

Wczoraj Evergrande Group podało w komunikacie, że negocjacje zostały zerwane i transakcja opiewająca na 20 mld dolarów hongkońskich (o połowę mniej niż donosiły media) nie dojdzie do skutku. Spółka twierdzi, że nabywca nie spełnił warunków złożenia oferty. Jak informuje "The Wall Street Journal", zgodnie z regulacjami giełdy w Hongkongu, kupujący ponad 30 proc. akcji spółki jest zobligowany do złożenia oferty przejęcia wszystkim akcjonariuszom. Inną wersję przedstawia Hopson. Zdaniem tej spółki do porozumienia nie doszło, ponieważ Evergrande oczekiwało, by cała kwota trafiła bezpośrednio na konto grupy, a nie - jak wcześniej ustalono - na rachunek Evergrande Property Services. Niedoszły nabywca chciał zabezpieczyć się w ten sposób przed brakiem należytego rozliczenia zobowiązań między spółkami Evergrande.

Konkurs

Giełdowe przysłowie mówi „Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien".

Zaproponuj swoją wersję tego powiedzenia - najciekawsze nagrodzimy!

Evergrande Group poinformował równocześnie o problemach ze zbyciem innych aktywów. Poza sprzedażą udziałów w Shengjing Banku za kwotę 9,99 mld juanów (ok. 1,55 mld dol.) nie poczyniono w tym zakresie istotnych postępów. Tymczasem gigant potrzebuje pieniędzy na spłatę zobowiązań. W ostatnim miesiącu trzykrotnie nie uregulował na czas należności wobec obligatariuszy, a w tym tygodniu mija okres karencji, po którym spółka zostanie uznana za niewypłacalną, jeśli nie dogada się z wierzycielami. Grupa podała, że nadal będzie podejmować próby rozwiązania problemów z płynnością oraz "dołoży wszelkich starań, aby negocjować z wierzycielami odnowienie lub przedłużenie zaciągniętych pożyczek, lub osiągnąć inne porozumienia z wierzycielami".

Spółka ostrzega, że "w obliczu trudności, wyzwań i niepewności związanych z poprawą płynności nie ma gwarancji, że będzie w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych".

Evergrande donosi również o załamaniu sprzedaży mieszkań. We wrześniu i pierwszych tygodniach października - czyli w tradycyjnie najlepszym okresie roku dla chińskich deweloperów - spółka pozyskała z tego tytułu zaledwie 3,65 mld juanów. Dla porównania w sierpniu było to blisko 40 mld juanów, a we wrześniu i październiku ubiegłego roku - łącznie prawie 200 mld juanów. Tegoroczna kwota zawiera mieszkania przekazane kontrahentom w ramach spłaty długu - podaje "WSJ".

W środę akcje Evergrande straciły 12,5 proc., a Evergrande Property Services 8 proc. Z kolei walory Hopson Developent zyskały 7,6 proc.

Bloomberg

W nieco ponad rok wycena grupy spadła o ponad 85 proc., do niespełna 35 mld HKD (4,5 mld dol.). Zobowiązania drugiego największego chińskiego dewelopera przekraczają oficjalnie 2 bln juanów, a nieoficjalnie - nawet 3 bln juanów (ponad 450 mld dol.).

W ostatnich dniach nastroje wokół deweloperów próbują uspokoić chińskie władze. Prezes banku centralnego stwierdził, że władze są w stanie ograniczyć ryzyko gospodarcze i finansowe związane z kryzysem Evergrande. Inny reprezentant PBOC podkreślił, że sytuacja Evergrande jest wyjątkowa, a większość deweloperów działa stabilnie i ma dobre wskaźniki finansowe, a sektor jest zdrowy.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lukaszslask
U Nas nie tupnie,rozmawialem ze "Znajomym" deweloperem i ma kolejke chetnych na dziure w ziemi....Nikogo nie obrazajac Pracownicy Lid,Biedr,Amazo,net,ald,kin,galerii itd itp wszyscy chca kupic te apartmenty za milion tylko czekaja na premie Swiateczne,zeby miec na wykonczenie,bo niestety lekko wzroslo...:)
tysiak35
U nas pato deweloperka buduje na wzór koszar albo obozów koncentracyjnych .

https://noizz.pl/design/w-2020-r-zaczelo-sie-mowic-o-patodeweloperce-oto-5-jej-przykladow/y0t0yjj
marekpoznan
Załamanie sprzedaży mieszkań...? Na szczęście u nas w Polsce to niemożliwe!
no_comment
Evergrande oferuje głównie mieszkania w budowie więc nie dziwne, że tąpnęła im sprzedaż (jedyna sprzedaż to pewnie jest kierowana ich wykonawców, którzy wolą dostać w rozliczeniu mieszkania w jakiejś fazie budowy niż g... bo wiadomo, że Evergrande padnie tylko nie wiadomo czy nagle z hukiem czy powoli i w miarę po Evergrande oferuje głównie mieszkania w budowie więc nie dziwne, że tąpnęła im sprzedaż (jedyna sprzedaż to pewnie jest kierowana ich wykonawców, którzy wolą dostać w rozliczeniu mieszkania w jakiejś fazie budowy niż g... bo wiadomo, że Evergrande padnie tylko nie wiadomo czy nagle z hukiem czy powoli i w miarę po cichu) - reasumując nie ma co szukać na siłę prostych analogii w ramach myślenia życzeniowego
marekpoznan odpowiada no_comment
Nasi krajowi deweloperzy również sprzedają głównie mieszkania w fazie budowy.
gronostaj odpowiada marekpoznan
Duża część sprzedaje przed rozpoczęciem budowy.

W dużych miastach na etapie dziury w ziemii wszystkie mieszkania są już wykupione.
no_comment odpowiada marekpoznan
Owszem, no i jeżeli okaże się, że jakiś jest na skraju upadku to też mu pewnie sprzedaż mieszkań na etapie dziury w ziemi siądzie. Nic odkrywczego.
loool
U nas na kredyty 0% po canach na gorce z kosmosu nabralo sie wielu, kupuj bo taniej nie bedzie.
rafixo
"Wystrzał" COVID już mamy, teraz czas na inflację i stopy 10%.
obiektywny_komentator
"Evergrande donosi również o załamaniu sprzedaży mieszkań". To wyraźny "wskaźnik wyprzedzający" światowej koniunktury. Pytanie jak długo można jeszcze pociągnąć z ekonomiczną koncepcją braku szacunku do etosu pracy i ludzi pracy, a zamiast tego wszelakich odmian rozdawnictwa, socjalu (w szczególności "Evergrande donosi również o załamaniu sprzedaży mieszkań". To wyraźny "wskaźnik wyprzedzający" światowej koniunktury. Pytanie jak długo można jeszcze pociągnąć z ekonomiczną koncepcją braku szacunku do etosu pracy i ludzi pracy, a zamiast tego wszelakich odmian rozdawnictwa, socjalu (w szczególności dla nierobów), "symulantów", pompowania Wall Street etc., w imię rzekomych interesów gospodarek i obywateli. Na giełdach będzie 50% zniesienie, tylko czekać, aż zwierzyna się spłoszy.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki