REKLAMA

"Akcja wyjazd". Podróżnych w Hiszpanii kontrolują drony i śmigłowce

2021-07-02 23:47
publikacja
2021-07-02 23:47
"Akcja wyjazd". Podróżnych w Hiszpanii kontrolują drony i śmigłowce
"Akcja wyjazd". Podróżnych w Hiszpanii kontrolują drony i śmigłowce
fot. Konstantin Shershenyuk / / Shutterstock

W Hiszpanii w weekend rozpoczyna się "akcja wyjazd" związana z sezonem wakacyjnym. W jej ramach policja używa dronów, radarów, śmigłowców i kamer. Do końca sierpnia przewiduje się 91 mln wakacyjnych przejazdów samochodami - podał resort spraw wewnętrznych.

Znowu zmiany. Te kraje wracają do obostrzeń przez wariant delta

Nowy wariant delta koronawirusa może pokrzyżować turystom urlopowe plany, także tym z Polski. Część państw - m.in. Chorwacja, Portugalia czy Hiszpania - podjęła decyzję o zaostrzeniu obostrzeń dotyczących wjazdu osób z zagranicy. Obecnie trzeba liczyć się z możliwością wprowadzenia nowych rygorów sanitarnych z dnia na dzień. Przedstawiamy najnowsze zmiany w kilku krajach.

Od bieżącego weekendu zwiększy się też ruch na lotniskach - szacuje ministerstwo.

Policja i Gwardia Cywilna będą czuwać nad bezpieczeństwem podróżnych na autostradach, lotniskach i na dworcach. Największy ruch będzie panował na autostradach. Podczas pierwszej fazy "akcji wyjazd" - od minionego czwartku do niedzieli, przewiduje się 4,4 mln podróży samochodowych.

MSW poinformowało o planowanych policyjnych kampaniach na drogach, skierowanych głównie na kontrolowanie prędkości oraz przeprowadzaniu testów na obecność alkoholu i narkotyków. Szczególną uwagę skieruje się na motocyklistów, gdyż od kilku lat rośnie wypadkowość wśród tej grupy kierowców.

Naczelna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT) ustawi wzdłuż autostrad 780 stałych radarów oraz 545 mobilnych. Do pomocy przy pilnowaniu porządku skieruje 12 śmigłowców i setki kamer kontrolujących czy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz nie używają telefonów komórkowych podczas jazdy. Z powietrza bezpieczeństwa na drogach będzie pilnowało 39 dronów.

W określonych godzinach zostanie ograniczony ruch samochodów ciężarowych. Zgodnie ze źródłami MSW do największej liczby wypadków – aż w 75 proc. - dochodzi na drogach drugorzędnych, na krótkich, codziennych trasach, najczęściej z powodu nieuwagi.

Od 1 lipca weszło do użycia po zatwierdzeniu przez DGT autonomiczne oświetlenie awaryjne – tzw. sygnał V-16, obok tradycyjnego trójkąta sygnalizacyjnego. Jest to awaryjna lampa ostrzegawcza, jedocześnie wysyłająca sygnał geolokalizacji do systemów DGT, którą umieszcza się na dachu samochodu z siedzenia, bez potrzeby wychodzenia z pojazdu. W ciągu ostatnich 3 lat 42 osoby zostały potrącone, gdy wysiadały z samochodów, by postawić obowiązkowy trójkąt sygnalizacyjny.

Od bieżącego weekendu przewidywane jest także zwiększenie ruchu na hiszpańskich lotniskach. Zgodnie z danymi państwowego przedsiębiorstwa zarządzającego lotniskami AENA, w ciągu pierwszych 4 dni "akcji wyjazd", w całym kraju odbędzie się ponad 17 200 rejsów, w tym - ponad 6,5 tys. z krajów UE. Największy ruch przewiduje się na międzynarodowym lotnisku Barajas w Madrycie, a następnie w Palma de Mallorca (Baleary), Barcelonie – El Prat, na Ibizie (Baleary), w Maladze i na Gran Canarii (Wyspy Kanaryjskie).

Dziennik "ABC", powołujący się na biuletyn UE na temat cen ropy naftowej, zauważa, że letnie wakacje 2021 rozpoczynają się przy najwyższych od siedmiu lat cenach benzyny i oleju napędowego. W bieżącym tygodniu średnia cena za litr benzyny bezołowiowej w Hiszpanii wyniosła 1,38 euro, zaś oleju napędowego - prawie 1,25 euro, tj. więcej o ponad 20 proc. niż w roku ubiegłym. Ceny te dostosowują się do ogólnej zwyżki światowej, w związku ze wzrostem popytu na surowce energetyczne wskutek ożywienia gospodarczego.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

opi/ jo/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Podróże

Komentarze (4)

dodaj komentarz
samsza
Pamiętam jak, zupełnie niedawno, śmiano się z Chin, że kontrolują ludność.

Takie wyższościowe wynoszenie się zamordystów demokratycznych.
carlito1
Jak tam zamordyzm??? Podoba się ? Dzisiaj dron nad głową jutro. Kamera w sypialni
xiven
ludziom się to chyba podoba
innowierca
Cyberpunk 2022, sie Semeniuk cieszyla, ze pandemia przyspieszyla cyfryzacje firm o 10 lat, a tu pandemia nie tylko firm cyfryzacje przyspieszyla he he

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki