Akademicka mediacja rozkręca się powoli

Uczelnie nie przejęły się możliwością utworzenia stanowiska mediatora. Zdecydowały się na to tylko nieliczne placówki - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Filip Radwański / FORUM)

"DGP" przypomina, że obowiązująca od 1 października 2018 r. ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce stworzyła ramy prawne dla stosowania mediacji. Miałaby ona zastosowanie w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich.

Dziennik podaje, że z raportu Fundacji Nauka Polska wynika jednak, że z 69 uczelni, które odpowiedziały na pytanie, 51 nie ustanowiło funkcji mediatora.

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze wskazuje, że w uczelni nie został powołany mediator, gdyż do tej pory nie było takiej potrzeby, a ustawa nie narzuca takiego obowiązku. Z kolei Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie wskazała, że rektor AST będzie powoływał mediatora do określonej sprawy, aby zapewnić jak największą bezstronność. Uczelnia nie planuje więc powołania jednej osoby na to stanowisko.

W niektórych uczelniach rolę tę przekazano np. rzecznikom dyscyplinarnym czy jak w przypadku Uniwersytetu Warszawskiego – rzecznikowi akademickiemu ds. studenckich i pracowniczych.

"W mojej ocenie nie wynika to z bagatelizowania roli mediacji, raczej z nawału spraw związanych z wchodzeniem w życie reformy szkolnictwa wyższego" – ocenia ekspert z zakresu mediacji z Uniwersytetu Wrocławskiego dr hab. Magdalena Tabernacka. Zdaniem ekspertki nie powinno się jeszcze skreślać mediacji na uczelniach. "Dajmy jej czas. Mediacje cywilne czy karne też rozwijały się powoli. Z kolei upowszechnienie polubownego załatwiania sporów w procedurze administracyjnej cały czas trwa" – wyjaśnia.(PAP)

ozk/ pat/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.