REKLAMA

Agencja informacyjna Bloomberg żąda od Fed wyjaśnień

2008-11-13 20:34
publikacja
2008-11-13 20:34
Jedna z największych na świecie agencji informacyjnych zajmujących się tematami ze styku rynków finansowych i gospodarki żąda od amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) informacji o szczegółach operacji finansowych, które podejmuje amerykański bank centralny w akcji ratowania systemu finansowego. Ponieważ Fed jest głuchy na te żądania, sprawa trafiła do sądu.

"Powołując się na ustawę o dostępie do informacji, Bloomberg zażądał ujawnienia, jak wydawane są pieniądze podatników. - Fed pożyczył już ponad 2 biliony dolarów (ang. trillion) od amerykańskich podatników na kredyty ratunkowe i ich zabezpieczenie. Szef Fed Ben Bernanke i sekretarz skarbu Henry Paulson otrzymali na plan naprawczy 700 miliardów dolarów od Kongresu. Dwa miesiące później Amerykanie nie wiedzą, na co wydawane są ich pieniądze" podaje portal tvn24 cytując słowa uzasadnienia Bloomberga.

"Walka Bloomberg News z Fed trwa od czasu, gdy agencja upomniała się o dostęp do ksiąg z wydatkami kryzysowymi. Nie otrzymawszy odpowiedzi, firma wystosowała oficjalny pozew" informuje tvn24.pl.

Uchwalony przez Kongres tzw. plan Paulsona, będzie kosztował amerykańskich podatników blisko 700 mld dolarów. Zdaniem wielu ekonomistów, pomoc nie dosyć, że szkodliwa dla systemu gospodarczego w dłuższej perspektywie, jest również zabieraniem pieniędzy podatnikom w biały dzień i pompowaniem ich w upadające instytucje finansowe, za stan których winą ponoszą wyłącznie one same. Dodatkowo jak podkreśla agencja Bloomberg, podatnicy nie otrzymują nawet informacji o tym ile ich pieniędzy i gdzie zostanie wpompowane.

źródło: tvn24.pl/Bloomberg.com
Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (3)

dodaj komentarz
tf_pelek
Pewnie parę miliardów pójdzie na CIA i inne Black Ops :D hehe
~antydolar
No to teraz trzeba zawinąć kramik z dolarami bo zaczyna troche brzydko pachnieć. Dolar w ostro w dół.
~pit_bb
Żądała wyjaśnień ale się nie doczekała i złożyła pozew do sądu, a to drobna różnica.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki