Agencja S&P podniosła rating Polski

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z BBB+ do A-. Perspektywa ratingu została zmieniona z „pozytywnej” do „stabilnej”.

(fot. Timur Emek / Reuters)

Podwyżka ratingu Polski była pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ większość ekonomistów spodziewała się utrzymania polskiego ratingu bez zmian.

"Generalnie zakładamy, że jest jakieś 80-90 proc. prawdopodobieństwo, że nic się nie zmieni" - powiedział przed decyzją S&P główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec. "Wydaje się, że jest możliwość podwyżki tego ratingu, ale nie uważamy, aby tak się stało” – wtórował mu Marcin Luziński, ekonomista banku Santander.

"Z dużą satysfakcją przyjmujemy decyzję agencji S&P o podwyższeniu ratingu naszego kraju. Mogliśmy się spodziewać takiej decyzji, szczególnie po kwietniowej zmianie perspektywy ratingowej na pozytywną. Podniesienie oceny wiarygodności kredytowej Polski potwierdza słuszność naszych działań, które prowadzą do pozytywnych zmian w polskiej gospodarce. Mamy szybszy od oczekiwań, zrównoważony wzrost gospodarczy i niższy niż prognozowano deficyt" – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

S&P Global Ratings jest jedyną z trzech głównych agencji ratingowych, która wcześniej zdecydowała się na obniżkę ratingu Polski. Stało się to w styczniu 2016 roku i wywołało spore poruszenie nie tylko w kręgu ekonomistów i inwestorów. Była to wówczas pierwsza obniżka ratingu w historii III RP. I jak się dziś potwierdziło, była to chyba decyzja zbyt pochopna.

W kwietniu S&P zdecydowało się na podwyższenie perspektywy polskiego ratingu, choć w podniesienie samej oceny jeszcze w tym roku wierzyło chyba niewielu.

„Podwyżka odzwierciedla długą historię zrównoważonego wzrostu gospodarczego Polski oraz roztropnej polityki fiskalnej. W szczególności, polski sektor eksportowy w tym roku odpowiadał za 55% PKB wobec 27% w roku 2000, wskazując na stopień otwartości charakterystyczny dla dużych gospodarek” – napisali w uzasadnieniu październikowej decyzji analitycy S&P, dostrzegając rozwój sektora usług transportowych i biznesowych.

"Obok długoterminowych wyzwań dla finansów publicznych, wynikających z negatywnej sytuacji demograficznej Polski, którą pogarsza niedawna obniżka wieku emerytalnego, uważamy politykę fiskalną jako silną stronę kredytową Polski" - dodano w komunikacie S&P

S&P dodaje, że czynnikami przemawiającymi za podwyższeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski były trwający od 2015 roku zrównoważony wzrost gospodarczy oraz lepsze od oczekiwań wyniki budżetu państwa. Ponadto Polska zredukowała relację długu publicznego oraz zagranicznego względem PKB.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-

Po dzisiejszej podwyżce S&P ocenia Polskę na równi z agencją Fitch Ratings, która w piątek wieczorem potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". O „oczko” wyżej ocenia nas Moody’s, który przyznał Polsce notę A2. We wszystkich trzech agencjach rating Polski ma teraz perspektywę „stabilną”. Piątkowe przeglądy polskiego ratingu był ostatnimi w tegorocznym kalendarzu trzech głównych agencji.

S&P zaznacza, że mogłaby podwyższyć rating, jeżeli:

  • - realny wzrost dochodów w Polsce wciąż przekraczałby analogiczny wzrost wskaźnika u kluczowych partnerów handlowych, jednak bez generowania nierównowag zewnętrznych,
  • - budżet kraju notowałby nadwyżki prowadzące do redukcji długu publicznego w ujęciu nominalnym,
  • - Pracownicze Plany Kapitałowe zwiększyłyby oszczędności prywatne, co z kolei obniżyłoby zobowiązania warunkowe rządu związane ze starzejącą się i kurczącą populacją w wieku produkcyjnym.

Negatywną presję na rating, zdaniem S&P, mogłoby wywrzeć natomiast znaczące pogorszenie się wskaźników fiskalnych, a także mocny wzrost płac prowadzący do szybszego od oczekiwań wzrostu zadłużenia zewnętrznego netto, co potencjalnie wskazywałoby na osłabienie konkurencyjności kraju.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
61 27 silvio_gesell

Najgorsza z trzech agencji. Powinni byli podnieść trzy lata temu a teraz obniżać.

! Odpowiedz
56 44 _jasko

Styczniowa (2016r.) decyzja agencji S@P była odpowiedzią na październikowe (2015r.) expose premier Beaty Szydło.
„(…) Ale już dzisiaj chcę powiedzieć, co przede wszystkim zrobimy w czasie pierwszych STU DNI naszych rządów.
Po pierwsze, pięćset złotych na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka. Dziecko to nie koszt to inwestycja.
Po drugie, obniżenie wieku emerytalnego do sześćdziesięciu lat dla kobiet i sześćdziesięciu pięciu lat dla mężczyzn.
Po trzecie, PODNIESIENIE DO OŚMIU TYSIĘCY ZŁOTYCH KWOTY WOLNEJ OD PODATKU.
Po czwarte, bezpłatne leki od siedemdziesiątego piątego roku życia.
Po piąte, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do dwunastu złotych o czym szczegółowo będę mówić w dalszej części wystąpienia.
(…) Ten program to między innymi podwójny odpis inwestycyjny dla przedsiębiorców, którzy będą reinwestowali zarobione pieniądze w rozwój swoich firm.
(…) Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma innego sposobu niż powrót do finansowania budżetowego wraz z właściwymi dla niego rygorami
(…) Wielkim wyzwaniem jest sprawa niskich emerytur. Podobnie jak w latach 2005–2007 będziemy dążyli do ich podnoszenia, w szczególności jeśli chodzi o emerytury najniższe, niepozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
(…..) Aby to OSIĄGNĄĆ WPROWADZONE ZOSTANĄ PODATKI SEKTOROWE, BANKOWY I OD SUPERMARKETÓW, ZWIĘKSZONY O MILIARD POBÓR DYWIDEND, ZWIĘKSZONA DO PÓŁTORA MILIARDA, O MILIARD DO PÓŁTORA MILIARDA ZŁOTYCH KWOTA DEFICYTU oraz poprawiona ściągalność podatku VAT.”

Do tego dochodzi jeszcze świeża sprawa popularnych kredytów frankowych, które zgodnie z obietnicą prezydenta miały być na koszt banków przewalutowane po kursie zawarcia umowy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
53 27 silvio_gesell odpowiada _jasko

No to właśnie mówię, bo to był najlepszy program reform progospodarcztch jaki słyszałem od kiedy żyję. Od kiedy jest Morawiecki jest więcej gadania niż konkretów.

! Odpowiedz
69 19 sel

Po pierwszych latach wydanych grubych miliardów z UE tylko na na nie dochodowe ale konieczne kanalizacje wodociągi tereny zielone i ogólnie ekologię nadszedł czas na inwestycje z funduszy unijnych przynoszące realne dochody , wzrost pkb i lepszą infrastrukturę dla firm i transportu i przyszedł pis i wszystko siedzi i czeka , co najwyżej sekty odżyły i poczuły napływ kasy. i kibole.Do tego blokada gruntów tylko kościelni mogą handlować i inwestować i blokada odszkodowań za grunty pod drogi itp.. Zamiast inwestować płaca podatki ,ale za chwilę będą płacić dużo mniej.. a z lewego watu było 560 mln w 2017r zamiast 1mld jak było co roku a nie 50 mld , o 50 mld to wzrosły zaległości na podatku wat...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
63 22 sel

Gdyby nie bilion długu do spłacenia czyli 20 razy więcej niż za plajtującej komuny to uwierzyłbym że jest lepiej , lepiej to maja niektóre firmy bo mogą bez ceł wozić towar po Europie , a czy reszcie będzie lepiej to zależy od tego czy będziemy mieli niezależne sądy i demokrację i władze odpowiadające za łamanie Konstytucji..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 58 and00

Możesz rozwiną z tymi sądami? Niezależne od kogo? Ciebie mnie, parlamentu, rządu, narodu, KE czy od nikogo?
# podział władzy to fikcja od czasów Monteskiusza nikt tego nie zrobi
A nawet gdyby sędziów miał wybierać suweren, czyli obywatele w wyborach to też by było nie zgodne z PZPRowsko UW konstytucją

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 7 sel odpowiada and00

Mogę rozwinąć , z cała pewnością nie może wybierać sądów rządząca partia bo przy najlepszych chęciach będą kraść na potęgę i nikt im nie będzie nawet patrzył na ręce ani oskarżał.. ani sądził .Sędziów do SN i TK muszą wybierać najlepsi z najlepszych sprawdzeni sędziowie żeby prawo było prawem tak jak ordynatorów chirurgów i wszystkich specjalistów ponoszących odpowiedzialność za swoje działania nie może ich wybierać babcia klozetowa czy przydupasy i karierowicze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 44 tu154sk

PiSowska Polska i takie rzeczy !!! Bankier.pl musi takie rzeczy opisywać co za Bul!

! Odpowiedz
40 42 john-eire

Gratuluję Polska.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,13% 3,9411
2019-08-20 02:16:00
EUR/PLN 0,31% 4,3690
2019-08-20 02:16:00
EUR/USD 0,05% 1,1085
2019-08-20 02:16:00
CHF/PLN 0,23% 4,0141
2019-08-20 02:15:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil