Agencja S&P podniosła rating Polski

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski z BBB+ do A-. Perspektywa ratingu została zmieniona z „pozytywnej” do „stabilnej”.

(fot. Timur Emek / Reuters)

Podwyżka ratingu Polski była pozytywnym zaskoczeniem, ponieważ większość ekonomistów spodziewała się utrzymania polskiego ratingu bez zmian.

"Generalnie zakładamy, że jest jakieś 80-90 proc. prawdopodobieństwo, że nic się nie zmieni" - powiedział przed decyzją S&P główny ekonomista banku Pekao Marcin Mrowiec. "Wydaje się, że jest możliwość podwyżki tego ratingu, ale nie uważamy, aby tak się stało” – wtórował mu Marcin Luziński, ekonomista banku Santander.

"Z dużą satysfakcją przyjmujemy decyzję agencji S&P o podwyższeniu ratingu naszego kraju. Mogliśmy się spodziewać takiej decyzji, szczególnie po kwietniowej zmianie perspektywy ratingowej na pozytywną. Podniesienie oceny wiarygodności kredytowej Polski potwierdza słuszność naszych działań, które prowadzą do pozytywnych zmian w polskiej gospodarce. Mamy szybszy od oczekiwań, zrównoważony wzrost gospodarczy i niższy niż prognozowano deficyt" – powiedziała minister finansów prof. Teresa Czerwińska.

S&P Global Ratings jest jedyną z trzech głównych agencji ratingowych, która wcześniej zdecydowała się na obniżkę ratingu Polski. Stało się to w styczniu 2016 roku i wywołało spore poruszenie nie tylko w kręgu ekonomistów i inwestorów. Była to wówczas pierwsza obniżka ratingu w historii III RP. I jak się dziś potwierdziło, była to chyba decyzja zbyt pochopna.

W kwietniu S&P zdecydowało się na podwyższenie perspektywy polskiego ratingu, choć w podniesienie samej oceny jeszcze w tym roku wierzyło chyba niewielu.

„Podwyżka odzwierciedla długą historię zrównoważonego wzrostu gospodarczego Polski oraz roztropnej polityki fiskalnej. W szczególności, polski sektor eksportowy w tym roku odpowiadał za 55% PKB wobec 27% w roku 2000, wskazując na stopień otwartości charakterystyczny dla dużych gospodarek” – napisali w uzasadnieniu październikowej decyzji analitycy S&P, dostrzegając rozwój sektora usług transportowych i biznesowych.

"Obok długoterminowych wyzwań dla finansów publicznych, wynikających z negatywnej sytuacji demograficznej Polski, którą pogarsza niedawna obniżka wieku emerytalnego, uważamy politykę fiskalną jako silną stronę kredytową Polski" - dodano w komunikacie S&P

S&P dodaje, że czynnikami przemawiającymi za podwyższeniem oceny wiarygodności kredytowej Polski były trwający od 2015 roku zrównoważony wzrost gospodarczy oraz lepsze od oczekiwań wyniki budżetu państwa. Ponadto Polska zredukowała relację długu publicznego oraz zagranicznego względem PKB.

Rating Polski w trzech głównych agencjach
S&P Moody's Fitch
AAA Aaa AAA
AA+ Aa1 AA+
AA Aa2 AA
AA- Aa3 AA-
A+ A1 A+
A A2 (p. stabilna) A
A- (p. stabilna) A3 A- (p. stabilna)
BBB+ (p. stabilna) Baa1 BBB+
BBB Baa2 BBB
BBB- Baa3 BBB-
BB+ Ba1 BB+
BB Ba2 BB
BB- Ba3 BB-
B+ B1 B+
B B2 B
B- B3 B-
CCC+ Caa1 CCC+
CCC Caa2 CCC
CCC- Caa3 CCC-

Po dzisiejszej podwyżce S&P ocenia Polskę na równi z agencją Fitch Ratings, która w piątek wieczorem potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-". O „oczko” wyżej ocenia nas Moody’s, który przyznał Polsce notę A2. We wszystkich trzech agencjach rating Polski ma teraz perspektywę „stabilną”. Piątkowe przeglądy polskiego ratingu był ostatnimi w tegorocznym kalendarzu trzech głównych agencji.

S&P zaznacza, że mogłaby podwyższyć rating, jeżeli:

  • - realny wzrost dochodów w Polsce wciąż przekraczałby analogiczny wzrost wskaźnika u kluczowych partnerów handlowych, jednak bez generowania nierównowag zewnętrznych,
  • - budżet kraju notowałby nadwyżki prowadzące do redukcji długu publicznego w ujęciu nominalnym,
  • - Pracownicze Plany Kapitałowe zwiększyłyby oszczędności prywatne, co z kolei obniżyłoby zobowiązania warunkowe rządu związane ze starzejącą się i kurczącą populacją w wieku produkcyjnym.

Negatywną presję na rating, zdaniem S&P, mogłoby wywrzeć natomiast znaczące pogorszenie się wskaźników fiskalnych, a także mocny wzrost płac prowadzący do szybszego od oczekiwań wzrostu zadłużenia zewnętrznego netto, co potencjalnie wskazywałoby na osłabienie konkurencyjności kraju.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 kasiamosor

https://sprzedambiznes.pl/firmy-na-sprzedaz/sprzedam-zorganizowane-przedsiebiorstwo-produkcyjne-wraz-ze-znana-marka-wlasna-z-branzy-dzieciecej-i-tekstylnej/17601

! Odpowiedz
7 11 sputnik12

Piękny wynik! Biorąc pod uwagę, że ta sama agencja jeszcze kilka miesięcy temu widziała w przyszłości Polski tylko gruz i ruinę to wypadałoby, przy okazji publikacji, chociaż wspomnieć o przeprosinach. Publikacja tej wiadomości przed wyborami musiała zdenerwować towarzystwo z PO i Nowoczesnej.

! Odpowiedz
11 15 antydonald

a pamiętacie faszysto-komuchów niemieckich z PO i ich : ,,PININDZY NIE MA I NIE BEDZIE'' - tow. kim ir von vincent (bez matury!!!), kim dzonk von tusk (bez matury!!!), goebels von schetyna

! Odpowiedz
22 14 devnull

To teraz proszę zerknąć na ranking i banków amerykańskich albo Grecji przed kryzysem. Myślałem że tu piszą i czytają ludzie z pojęciem o ekonomii . Dobrobyt kraju buduje się z pracy a nie z rozdawania kasy wziętej na kredyt. To się źle skończy. Gołodupców to nie ruszy. Milionerzy się zabezpieczą albo zawiną na czas. Szkoda mi tylko ludzi którzy latami pracowali ciężko , coś tam podkładali.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 2 sel

Ca nawoływanie i podżeganie do zbrodni ciołków czeka kara więzienia.. w uczciwym kraju..

! Odpowiedz
21 6 sel

To według ciebie Polska ma być zbudowana z fanatyków religijnych sekt i kibolów? i wszyscy rządzący mają łamać prawo i Konstytucję ? wtedy będzie dobrze? a kto będzie pracować? w takim kraju?

! Odpowiedz
12 44 jaguar_61

przyznali się do błędu cieniasy z S&P....

! Odpowiedz
53 13 sel

Dzisiaj tak samo jak w komunie nie wszyscy ci co są W PiSie lub wspierają PiS łamią prawo i KONSTYTUCJĘ , ALE SĄ TACY CO ŁAMIĄ I BĘDĄ MUSIELI prędzej czy później za to ODPOWIEDZIEĆ..

! Odpowiedz
10 59 and00

A co to ma do podwyższenia ratingu Polsce przez S&P?

Z drugiej strony nie rozumiem obrońców tego aktu.
Po 1, tak do końca to nie wiadomo czy ją ktoś łąmie, bo zgodnie z prawem wiążące jest wyrok TK, a ten nie stwierdził nic takiego, ale rozumiem że dla obrońców Konstytucji w tym punkcie Konstytucja jest do pominięcia :)))
Po 2, Stworzyli go wysocy funkcjonariusze partyjni PZPR i ZSL, na początku lat'90 w innej rzeczywistości, zresztą ledwo ledwo przeszła w referendum, za było coś 52%

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 6 kapitaneo odpowiada and00

Dodać należy, że frekwencja w referendum konstytucyjnym wówczas była poniżej 50%.

! Odpowiedz
5 31 niepelnosprawny_org

przyjmujemy przeprosiny z "pełną gębą", bywajcie zdrowi...

! Odpowiedz
45 17 trybuch

To jak wyglada gospodarka widać po giełdzie takiego dziadostwa nie było od jej powstania jak jest teraz.

! Odpowiedz
17 5 len1

Zawsze pisałem że z bankami nikt nie wygrał jeszcze. To do frankowiczów tzw. Ale mamy szanse na wskoczenie jeszcze wyżej a zapewni to Kataster .Wtedy to Polska będzie super pożyczkobiorcą
dla Bankowej ferajny.

! Odpowiedz
17 68 karllos

a co na to PO i inne dziadostwo ?..... a oni A-... znowu jakieś minusy dla Polski... a było już tak dobrze były +.... ;)

! Odpowiedz
19 74 and00

O mój Boże, i co teraz GW i przewodniczący Balcerowicz?
Tak przed wyborami? Nie mogli poczekać?
Nauczyciele nie maja na jedzenie, górniką nie chcą płacić 17nastki, a oni taki numer wywinęli.

! Odpowiedz
22 94 devu

Polska staje się coraz silniejszym krajem, a sami Polacy coraz bardziej ekspansyjni ekonomicznie. Okres wstydu i spuszczania głowy mija wraz z dochodzeniem do głosu młodego pokolenia. Obniżenie ratingu przez agencję S&P było czysto polityczne i miało wywrzeć presję. Jak widać trwały fundament, dobra dynamika inwestycji i wzrostu nie została załamana. Trzema z PiS współpracować bo wygrają następne wybory - brak realnej, mądrej alternatywy. Piewcy nienawiści oraz uliczni zadymiarz (KOD) nie są w stanie tego złamać. Bogaćcie się POLACY! Jesteście wielkim i silnym narodem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 3 sel odpowiada (usunięty)

czy też kącie.. jak konto puste..

! Odpowiedz
0 5 niepelnosprawny_org

na zachodzie też rawica wraca....

! Odpowiedz
27 86 2kbb

Ale numer ....Zachodnie firmy i koncerny widząc ze PIS nie słabnie a wręcz ma coraz większe poparcie w społeczeństwie, zaczynają ograniczać nagonkę na ten Rząd obawiając się że przez co najmniej kolejne 5 lat lat PIS będzie nadal u władzy... Wtedy może nastąpić rozliczenie mediów za okres propagandy przeciw Polsce i Polakom a wręcz PIS może wprowadzić ograniczenie udziałów i dekoncentrację mediów zagranicznych w PL... 2015 to jest koniec Komuny i Postkomuny w Polsce....Rok 2015 przejdzie kiedyś do historii kiedy Polska zerwała z siebie kajdany mentalności niewolnika sowieckiego i kolonii zachodnich państw i koncernów...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 35 kapitaneo

Najlepsze jest to, że wciąż wielu jest przekonanych, iż jakiekolwiek media są niezależne i obiektywne.
Skoro TV publiczna jest od lat pod "opieką" polityków, skoro TVN jawnie finansuje partię N, skoro Polsat i jego właściciel ma tak rozległe interesy, że musi żyć dobrze z władzą to nie rozumiem jak można jeszcze jakieś złudzenia.
Myślę, że ostatnie lata wielu ludziom mimo wszystko otwarły oczy na tzw. "profesjonalizm i obiektywność" już nie tylko dziennikarzy ale i celebrytów angażujących się w politykę, różnej maści "ekspertów" itd.
Maski wreszcie opadły!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 74 konik_garbusek

Dlaczego "zaskakująca"? Przeciez wlasnie pprzednia obniżka byłą zaskaująca, motywowana politycznie i po prostu głupia, nieprawdziwa. Polska, ze wszystkimi grzechami tej ekipy, socjalnymi festiwalami szaleństwa, prowadzi w maire sensowną politykę gospodarczą, a na tle wariatów z niektórych krajów - bardzo sensowną politykę.

! Odpowiedz
15 9 janusz26904029

Pewnie głównie chodzi o nieuratowanie frankowiczów. Wtedy to był dość poważnie traktowany temat, o potencjalnym dużym wpływie na całą gospodarkę. Skoro w obecnym kalendarzu wyborczym sprawa nie jest już pierwszoplanowa, to właściwie nie ma tak dużego negatywnego czynnika.

Co nie znaczy, że w ogóle nie ma żadnych, lub że będzie wspaniale. Ten rating to dopiero powrót do poziomu, który już wcześniej był.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 17 tu154sk odpowiada janusz26904029

Większość Polaków nie obchodzą frankowicze , jak warszawka brała niech oddaje , "bank dawał niech bank się martwi", Życzymy zadłużonym powodzenia i won od naszych pieniędzy a będzie OK.

! Odpowiedz
2 3 janusz26904029 odpowiada tu154sk

Taki był wtedy temat podniesiony przez prezydenta i rząd, więc liczył się dla agencji ratingowych oraz przyszłości sektora bankowego.

Co obchodzi większość Polaków nie ma tu najmniejszego znaczenia. Równie dobrze mógłbyś podnieść argument, że większość Koreańczyków z północy coś tam nie obchodzi. Ich zdanie jakoś nie bardzo się liczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 tu154sk odpowiada janusz26904029

Dla Agencji ratingowych liczy się zlecenie na rating i interesy grup aktualnie najmocniejszych politycznie i gospodarczo więc wiara w moc tego co powie jakikolwiek rząd spoza tej grupy to dziwaczna naiwność żeby nie nazwać tego precyzyjniej. Umowa to umowa , frankowicze zarabiali na ratach później to oddali ale to kompletnie nieważne dla większości świata w tym i jakiś tam agencji ratingowych już dawno skompromitowanych i nie branych poważnie. Rynek to jest jedyny "rating" czegokolwiek !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 57 2kbb

Morawiecki i cały PIS radzi sobie dobrze już nie tylko w kraju ale i na rynkach zagranicznych....
Kaczyński wreszcie zrozumiał że co roku umiera i rodzi się ok 400 000 ludzi w PL a to oznacza że schodzą z tego Świata ludzie zdegenerowani i przeżarci komuną którzy ze względu na uwikłanie w tamtym systemie nie są w stanie już zmienić swojej mentalności...7-9 mln "Polaków" od 1945 -1989 przewinęło się przez zbrodnicze organizacje i służby okupacji sowieckiej w PL jak KBW ZOMO ORMO MO PZPR , ZSMP WSI, dowódców wojskowych, szkolnictwo, Sądownictwo, Prokuraturę, Służbę Więzienną....itd Zbrodniczy sowiecki okupacyjny system pozostawił po sobie degeneratów i wykolejeńców których moralność została brutalnie złamana...Dzisiaj w Polsce mamy zwarcie ekipy rodem z PRL która podobnie jak ich rodzice i dziadkowie żerowali na gnębionym narodzie, ci ,młodzi dzisiaj próbują naśladować swoich ziomali i próbują okradać Polskę jak to tylko możliwe.... PIS dzisiaj zrobił krok do tyłu bo widzi jaki opór społeczny wywołało zmniejszenie emerytur byłych SB-eków... Najważniejsze są wybory za tydzień.... One pokażą czy Polskie społeczeństwo dojrzało już do jednoznacznego zerwanie z komunistyczną przeszłością .... Później przyjdą kolejne wiosną do PE i jesienią do Sejmu. W II kadencji PIS zabierz się już na ostro za byłych funkcjonariuszy okupacji sowieckiej w PL . Zabierze się też za media zagraniczne które niszczą potencjał Polski i Polaków...zabierze się za koncerny handlowe które wykańczają polskich rolników i handel... zabierze się za pozostałe mafie i korupcję w urzędach i instytucjach państwowych...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
48 16 janusz26904029

Zapomniałeś dodać, że plan Morawieckiego to maksymalnie miska ryżu.

! Odpowiedz
4 44 antypropaganda odpowiada janusz26904029

tak, tak, druga Grecja i te sprawy. Słyszę to w TVN od 2,5 roku.

! Odpowiedz
11 4 janusz26904029 odpowiada antypropaganda

Nie wiem co tam mówią, nie oglądam. Ale jeśli słyszałeś o misce ryżu 2,5 roku temu, to musiałeś mieć niezłe dojścia, bo to było dopiero na niedawno ujawnionych nagraniach.

Nie przypominam sobie, żeby premier podważał ich autentyczność.

! Odpowiedz
6 2 sel

Tak jak w "Klerze" zawsze znajdzie się czarna owca i,a zdecydowana większość jest uczciwych tyle że ci z PZPR to wszyscy co łamali Konstytucję i Prawo dawno zostali odkryci i skazani a reszta dopiero czeka na osądzenie i dopiero będzie odpowiadać..

! Odpowiedz
28 26 awenturyn1

Ratingi zależą od tego czy się USA ktoś podoba czy nie. Chyba nie myślicie ,że to niezależne instytucje ?? Ktoś im płaci. Oczywiście nasz WIELKI BRAT.
Teraz jesteśmy jako jedni z niewielu " przyjacielem " NASZEGO BRATA więc i rating podnieśli, i sprawa wiz ruszyła.Jak tylko zrobimy coś nie po myśli Donalda, nagle Polska straci rating. Jest
to kolejny straszak, który ma trzymać nas na baczność przed "naszym przyjacielem".
Dopóki nie uzależnimy się ekonomicznie od USA i innych , właśnie przez obniżanie długu w walutach, kupno złota, to jesteśmy takim chłopcem. Raz do bicia, a czasmi nas pogłaskają po główce, a czasmi nawet nas połaskoczą :). Nie dawajcie się więc nabierać na tą propagandę, która ma nas ogłupiać. W tej grze miedzy wielkimi jesteśmy niestety pionkiem i to takim co dopiero rozpoczyna marsz do linii wymiany.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sel

Co to za przyjaciel jak dalej trzeba się prosić i starać o wizę jak w komunie...

! Odpowiedz
33 15 trybuch

Fiskalizm gospodarki spowodował ze są wyższe wpływy z podatków ale firmy i ludzie maja mniej pieniędzy. Inna sprawa ze rząd wydaje kasę na konsumpcje i znowu są większe wpływy bo z inwestycji VAT trzeba oddać. Nie wiem czy dla takiego państwa jak Polska które chce sie rozwijać i dogonić zachód jest to dobre. Dobre jest to dla agencji reitingowych bo są duże wpływy z podatków. Jak sie zacznie walić zmienia reiting jak to było z GetBlack który tez był według nich bardzo dobry.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
40 42 john-eire

Gratuluję Polska.

! Odpowiedz
25 44 tu154sk

PiSowska Polska i takie rzeczy !!! Bankier.pl musi takie rzeczy opisywać co za Bul!

! Odpowiedz
63 22 sel

Gdyby nie bilion długu do spłacenia czyli 20 razy więcej niż za plajtującej komuny to uwierzyłbym że jest lepiej , lepiej to maja niektóre firmy bo mogą bez ceł wozić towar po Europie , a czy reszcie będzie lepiej to zależy od tego czy będziemy mieli niezależne sądy i demokrację i władze odpowiadające za łamanie Konstytucji..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 58 and00

Możesz rozwiną z tymi sądami? Niezależne od kogo? Ciebie mnie, parlamentu, rządu, narodu, KE czy od nikogo?
# podział władzy to fikcja od czasów Monteskiusza nikt tego nie zrobi
A nawet gdyby sędziów miał wybierać suweren, czyli obywatele w wyborach to też by było nie zgodne z PZPRowsko UW konstytucją

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 7 sel odpowiada and00

Mogę rozwinąć , z cała pewnością nie może wybierać sądów rządząca partia bo przy najlepszych chęciach będą kraść na potęgę i nikt im nie będzie nawet patrzył na ręce ani oskarżał.. ani sądził .Sędziów do SN i TK muszą wybierać najlepsi z najlepszych sprawdzeni sędziowie żeby prawo było prawem tak jak ordynatorów chirurgów i wszystkich specjalistów ponoszących odpowiedzialność za swoje działania nie może ich wybierać babcia klozetowa czy przydupasy i karierowicze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
69 19 sel

Po pierwszych latach wydanych grubych miliardów z UE tylko na na nie dochodowe ale konieczne kanalizacje wodociągi tereny zielone i ogólnie ekologię nadszedł czas na inwestycje z funduszy unijnych przynoszące realne dochody , wzrost pkb i lepszą infrastrukturę dla firm i transportu i przyszedł pis i wszystko siedzi i czeka , co najwyżej sekty odżyły i poczuły napływ kasy. i kibole.Do tego blokada gruntów tylko kościelni mogą handlować i inwestować i blokada odszkodowań za grunty pod drogi itp.. Zamiast inwestować płaca podatki ,ale za chwilę będą płacić dużo mniej.. a z lewego watu było 560 mln w 2017r zamiast 1mld jak było co roku a nie 50 mld , o 50 mld to wzrosły zaległości na podatku wat...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
61 27 silvio_gesell

Najgorsza z trzech agencji. Powinni byli podnieść trzy lata temu a teraz obniżać.

! Odpowiedz
56 44 _jasko

Styczniowa (2016r.) decyzja agencji S@P była odpowiedzią na październikowe (2015r.) expose premier Beaty Szydło.
„(…) Ale już dzisiaj chcę powiedzieć, co przede wszystkim zrobimy w czasie pierwszych STU DNI naszych rządów.
Po pierwsze, pięćset złotych na dziecko, począwszy od drugiego, a w rodzinach o mniejszych dochodach od pierwszego dziecka. Dziecko to nie koszt to inwestycja.
Po drugie, obniżenie wieku emerytalnego do sześćdziesięciu lat dla kobiet i sześćdziesięciu pięciu lat dla mężczyzn.
Po trzecie, PODNIESIENIE DO OŚMIU TYSIĘCY ZŁOTYCH KWOTY WOLNEJ OD PODATKU.
Po czwarte, bezpłatne leki od siedemdziesiątego piątego roku życia.
Po piąte, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do dwunastu złotych o czym szczegółowo będę mówić w dalszej części wystąpienia.
(…) Ten program to między innymi podwójny odpis inwestycyjny dla przedsiębiorców, którzy będą reinwestowali zarobione pieniądze w rozwój swoich firm.
(…) Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma innego sposobu niż powrót do finansowania budżetowego wraz z właściwymi dla niego rygorami
(…) Wielkim wyzwaniem jest sprawa niskich emerytur. Podobnie jak w latach 2005–2007 będziemy dążyli do ich podnoszenia, w szczególności jeśli chodzi o emerytury najniższe, niepozwalające na zaspokojenie podstawowych potrzeb.
(…..) Aby to OSIĄGNĄĆ WPROWADZONE ZOSTANĄ PODATKI SEKTOROWE, BANKOWY I OD SUPERMARKETÓW, ZWIĘKSZONY O MILIARD POBÓR DYWIDEND, ZWIĘKSZONA DO PÓŁTORA MILIARDA, O MILIARD DO PÓŁTORA MILIARDA ZŁOTYCH KWOTA DEFICYTU oraz poprawiona ściągalność podatku VAT.”

Do tego dochodzi jeszcze świeża sprawa popularnych kredytów frankowych, które zgodnie z obietnicą prezydenta miały być na koszt banków przewalutowane po kursie zawarcia umowy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
53 27 silvio_gesell odpowiada _jasko

No to właśnie mówię, bo to był najlepszy program reform progospodarcztch jaki słyszałem od kiedy żyję. Od kiedy jest Morawiecki jest więcej gadania niż konkretów.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,22% 3,9233
2019-08-23 17:34:00
EUR/PLN 0,33% 4,3710
2019-08-23 17:34:00
EUR/USD 0,55% 1,1141
2019-08-23 17:34:00
CHF/PLN 0,46% 4,0147
2019-08-23 17:34:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil